Relikviák a Bosch 125 éves történetéből

2011.07.20.

  • Mit rejtenek a Bosch csoport munkatársainak fiókjai?
  • A világ minden tájáról csodájára járnak a megszállott gyűjtőnek
  • A hazai veteránautósok is régi Bosch alkatrészek után kutattak

„Amint a térben, úgy az időben is szétszóratott vállalatunk megannyi magva az elmúlt 125 év során, s ki-ki, birtokában lévén ezeknek a régiségeknek, féltett kincseként őrizgeti. Elhatároztatott tehát, hogy a Vállalatunk dolgozói birtokában lévő Bosch tárgyakból kiállítás szerveztetik, méghozzá úgy, hogy a Vállalat kölcsönkéri e tárgyakat az exhibíció erejéig, hiszen már Széchenyi gróf is megmondta, hogy a hitel a világgazdaság fejlődésének alapja.” - így buzdították a közelmúltban a Bosch munkatársait a kommunikációs osztály kollégái arra, hogy a 125 éves jubileum alkalmából rendezett vándorkiállításra ajánlják fel a húsz évnél régebbi a Bosch-hoz köthető tárgyaikat. A vállalat 125 évét átfogó és bemutató országjáró kiállítás a nyáron indul útjára miskolci, egri és hatvani helyszínekkel.

A világ minden tájáról csodájára járnak a megszállott gyűjtőnek Régi Bosch relikviákra vadászik, megszállottan licitál és gyűjt a keceli Benedeczki Lajos, aki 14 évesen autóvillamossági szerelőként kezdte, s mára a Bosch Service hálózat egyik leghatékonyabb műhelyét üzemelteti.
Talán kevesen tudják, hogy nevéhez fűződik a hungaricumnak is nevezhető Csettegő indexlámpával és dudával való felturbózása. A Bosch műszerekből és relikviákból álló gyűjteménye világhírű, s a mai napig maximalista módon vadászik ezekre: birtokában van a világ legelső Blaupunkt rádiója, s még akkor sem volt elégedett, amikor a fülhallgatót is megszerezte; addig kutatott, míg az eredeti papírdobozt, sőt a zsírpapír csomagolást is a múzeumában tudhatta. Aki olthatatlan vágyat érez, hogy testközelből is megcsodálja az elmúlt 125 év autós legendáit, mindenképp látogasson el Kecelre.

Veteránautósok és Bori néni kincsei
A Hévízen május elsején megrendezésre került Veteránautó Szépségversenyre nevezőkhöz is felhívást intéztek a szervezők: azok az autósok, akik régi Bosch autó-alkatrészeket vittek magukkal a rendezvényre, sorsoláson vettek részt, és nagy értékű díjakat nyertek. A több évtizedes reklámtáblák, régi Bosch hirdetés, fényszórók és gyújtások közül a zsűri Fábián László, remek állapotban lévő mágneses gyújtásának ítélte oda a fődíjat.

S hogy vajon lehetséges-e a régi tárgyakban és emlékekben megragadni a világ sokszínűségét, arra a 91 éves Bori néni a legjobb bizonyíték, aki 1944-től több mint 30 éven át dolgozott a Bosch-ban, s megsárgult dobozokban a mai napig őrzi az emléklapokat, leveleket, okleveleket, beléptető kártyákat.

Lehetséges-e egyáltalán nyomot hagyni, amikor az egyre gyorsuló idő karneváli forgatagában benyomásainkat pillanatonként elfeledteti velünk száz és száz új élmény? Ezekre a kérdésekre próbál választ adni a Bosch rendhagyó kiállítása.


Forrás:
Bosch sajtóinformáció



További cikkeink

Archívum