A nemzetközi autópiac 2011 szeptemberében

2011.11.02.

Az augusztusi átmeneti növekedést követően ismét csökken, vagy legjobb esetben stagnál az európai autópiac. Az Autógyártók Európai Szövetsége (ACEA) adatai szerint a 27 EU tagállamban és az EFTA országokban az előző év szeptemberéhez viszonyítva idén 1,1%-kal több (1,27 millió) személygépkocsit adtak el. Az év első kilenc hónapját tekintve 0,8%-os a csökkenés a tavalyi évhez képest (10,5 millió eladás).

Az igen enyhe növekedés motorja Németország volt, ahol 8%-ot meghaladó volt a növekedés és a szeptemberi eladások csaknem elérték a 281.000-et. A többi nagy európai piacon visszaesés volt tapasztalható (Olaszország: csaknem – 6%, a többi nagy országban -1% körül).


Forrás: ACEA


Az új EU tagállamok személyautó-piaca is enyhe növekedést mutatott szeptemberben (1% alatt, összesen 60.700 új forgalomba helyezés). Az egyes kelet-európai piacokon eltérően változott a helyzetkép: míg Lengyelországban (-10%) és Csehországban (-2%) csökkent, addig Bulgáriában (+46%,) és Romániában (+23%) komoly mértékben nőtt az újonnan eladott személygépkocsik száma. Az új EU országokban az év első kilenc hónapjában közel 560.000 új személygépkocsit helyeztek forgalomba, ami majdnem 1%-kal több, mint a megelőző évben.

Hasonlóképpen váltakozó az egyes autómárkák eredményessége az európai autópiacon. A legjobb eredményeket a Volkswagen-csoport mutatja fel (+13,5%). A csoporton elül az Audié a legnagyobb növekmény (+19,4%), ezt a Seat (+13,8%), majd a VW (+13%) követi.

Nehezebben találnak magukra a délnémet prémium-gyártók (Mercedes:-5,5%), Smart:-23,5%). Müncheni vetélytársuk, a BMW csupán 1,6%-kal tudta növelni eladásait, a csoportba tatozó Mini viszont 25%-kal.

Forrás: ACEA

A Német Autógyártók Szövetségének (VDA) adatai szerint az Európán kívüli piacokon is érezhetően visszaesett a kereslet. Az orosz piacon 26%-kal nőtt ugyan a szeptemberben eladott könnyűgépjárművek száma (235.000 db), itt azonban ez már hanyatlási jelnek számít. Ezzel együtt, a teljes eddigi évre nézve még mindig 45%-os a növekedés.

Brazíliában idén szeptemberben 236.00 könnyű gépjárművet adtak el, ami 1% alatti növekedést jelent. Hasonló mértékű a növekedés Indiában (218.000 db). Az év kezdete óta itt összesen 1,9 millió új autó került forgalomba, ami 9%-os növekedést jelez.

Rosszabbul teljesített a nagy remények piaca, Kína. Szeptemberben 947.200 darabra (kereken -7%) csökkent az újonnan értékesített személyautók darabszáma. A további csökkenés megelőzése érdekében a gyártók kampányfogásokkal támogatják az eladást. Az év első kilenc hónapját a múlt év azonos időszakával összehasonlítva a kínai autópiac még mindig csaknem 8%-oas növekedést mutat. .





* könnyű gépjárművek (személyautó és kisteherautó

Forrás: VDA

Sokkal kedvezőbben alakult a kereslet az USA-ban: csaknem 1,05 millió új gépkocsi kelt el szeptemberben a piacon, ami azt jelenti, hogy 10%-kal nőtt a személyautók és kisteherautók eladása tavalyhoz képest.

A japán autópiacon a szeptemberi hónap az újraéledés jeleit mutatja. 392.100 új autót értékesítettek, ami már csak 2%-kal marad el a tavaly szeptemberi eredménytől. A harmadik negyedévi eredmény 978.000 darab, ami 50%-kal több, mint a természeti katasztrófák által erősen negatív hatást magán viselő második negyedévben. Az év eddigi időszakát vizsgálva az összes eladás 2,6 millió, ami 25 %-kal kevesebb, mint az előző év első kilenc hónapjában.



Forrás: ACEA, kfz betrieb online

Vissza


További cikkeink

Archívum