Teszt

Akár géniusz is lehetne – Subaru Forester 2.0D AWD Lineatronic Sport

2016.08.07.

A japán kitartás és a különcség guruló szobra a meg nem értett zsenik hányatott sorsával küzd létezése óta itt, az öreg kontinensen. Egyedi műszaki megoldásai és formavilága miatt megérdemli, hogy ne az eladási számok tekintetében ítélkezzünk felette, hanem niche modellként, vagy rétegmodellként tekintsünk rá.

Kép és szöveg: Horváth Miklós

Merthogy a számok tükrében és a forgalomban előfordulás gyakorisága tekintetében is egy ritka modell a Forester. Hazánkban, a tavalyi megjelenés évében, mindössze 77 darabot adtak el belőle, melynek kétharmada céges vásárlás volt. Az európai eladások viszont egy sokkal meglepőbb piaci helyzetet tükröznek, ugyanis a márka egyáltalán nem szerepel a 2015-ös Top100-as listán, ahol a szintén tavaly piacra dobott Lada Granta a 37. helyen végzett.

A Forester (erdész) név jelntésével igencsak megszólították az autó ideális célcsoportját. Legfőbb pozitívumai között a karakteres külsőt, a bőséges helykínálattal rendelkező belsőt, a jó értéktartást és a gazdaságos motort lehet megemlíteni- Képre katintva galéria nyílik

Pedig vannak érvek a szabadidő-autók trendjével minden tekintetben szemben menő Forester mellett. A klasszikus bakancs formából egy teljesen egyedi megjelenést varázsoltak a negyedik generáció esetében, így a távol keleti vetélytársak (Toyota RAV4, Mazda CX-5, Honda CR-V és Nissan X-Trail) sorából a Forester abszolút kilóg a sorból, az európai konkurensek (Ford Kuga, Volkswagen Tiguan) esetében meg pláne. Ugyanez elmondható a lemezek alatti technikát és a fedélzeti miliőt illetően is, hiszen a Subaru köztudottan az amerikai piacot tartotta sokáig célkeresztben, fanyalgásra okot adva ezzel a tengerentúli piacon kívüli vásárlóközönségnek.

A Forester 1997 óta létezik a Subaru kínálatában, az alapokat az Imprezától örökölte - H/Sz/M (mm): 4595/1795/1735, a tengelytáv 2640 mm-es

Mivel a forma - ízlések és pofon alapján – az egyedi elbírálás témakörébe tartozik, nem lehet egyöntetűen szépnek, vagy kevésbé kívánatosnak minősíteni a Forsetert, mindenesetre dicséretes dolog a gyártól, hogy nem a mindenki által járt ösvényen viszi tovább a modelljeit, ezáltal akár az önkifejezés tárgyává is avanzsálhat idővel a márka, csak meg kell(ene) érteni az üzenetüket. A beltérről ugyanez elmondható, hiszen itt sincs semmi hivalkodó részlet, ugyanakkor minden más, mint a japán iskolán kívüli dizájnműhelyekben készült kabinok esetében.

A negyedik generáció nemcsak botox kezelést kapott, 35,5 mm-rel lett hosszabb, 15,2 mm-rel szélesebb és 25,4 mm-rel gyarapodott a magasság

A kapcsolók elhelyezése és működése megfontolt tervezésre és precíz kivitelezésre utal, ugyanakkor van egy-két részlet, amit túlhangsúlyoztak idebenn, mint például a kis képátlójú folyadékkristályos kijelzők száma. Ehhez úgy tűnik valami zsigeri kötődésük van a Subarusoknak, ugyanis az idén megjelent Legacy és WRX keresztezéséből származó Levorgban már ötre emelkedett az említett mini kijelzők száma. Ráadásul az itt megjelenített információk nem is annyira relevánsak menet közben, hogy ilyen bontásban kellene azokat szem előtt tartani, elég lett volna egy-egy külön menüpontba importálni őket a központi kijelzőn. De sebaj, ha van és jól működik, azzal még mindig könnyebb megbarátkozni, mint a nélkülözéssel, vagy a túl bonyolítottsággal.

A helykínálat és a praktikum azonban kifogástalan, a 22 centis hasmagasság ellenére könnyű beszállni és mivel nincs robosztuságot növelő, de gyakorlati haszonnal kevésbé rendelkező fellépő küszöb az autó oldalán, így kiszállásnál sem kell akrobatikáznunk. A csomagtér 505 literes, ezt a kapacitást támladöntögetéssel 1,5 köbméteresre bővíthetjük, amiről túlzás nélkül állítható, hogy egy átlagos család egyetlen autójaként is nagy valószínűséggel helytállna a Forester.

Könnyen pakolható magasság és csomagtértálca - minden részletében megtalálható a praktikum

A műszaki megoldások terén a kétliteres boxerdízel és a hozzá kapcsolódó hajtáslánc nem számít újdonságnak, ugyanis a 2008-as bevezetése óta változatlan teljesítménnyel (147 lóerő) és nyomatékkal (350 Nm) szerepel a palettán ez a kombó. A változást a Lineatronic névre keresztelt fokozatmentes automataváltó megjelenése hozta a konfigurációban, amiért 450 ezer forintos felárat számolnak fel a hazai kereskedésekben. A motorra visszatérve azonban elmondható, hogy a 180 fokos hengerszögből eredő sajátos karakter olyannyira nem jellemző a Forester szívére, hogy a boxer elrendezést hirdető feliratok nélkül akár sornégyesként eladhatnák. Ráadásul a hosszú távú szerviztapasztalatok sem kifejezetten pozitívak, aminek hátterében a vibrációmentességet szolgáló túlszabályzottság és egyéb dízeltrendeknek megfelelés áll többek között a háttérben.

A tesztfogyasztás sok városi, rövidtávú használat mellett sem haladta meg a 8 literes átlagot, ami elismerésre méltó az AWD és az 1625 kg-os önsúly tükrében

A menettapasztalatok ennek köszönhetően semlegesek, vagyis nincsen semmi kiemelkedő az Forester motorindítását követően. A gázolajos aggregát hidegen kissé zajos, üzem meleg állapotban viszont kellemes brummogással és gyorsan reagál a gázreakciókra. A hét előre programozott virtuális fokozattal rendelkező CVT váltó pedig észrevétlenül asszisztál a lábunk alá, azonban 130-as tempónál viszonylag magas fordulatszám-tartományban (2300 ford./perc) dolgoztatja a motort, ami csupán azért furcsa, mert a maximális nyomaték már 1600 ford./perc-től rendelkezésre áll, a nyomatékcsúcs esése pedig 2400-as főtengelyfordulatnál következik be. Így kissé nehéz belátni miért szükséges a nyomatcsúcs  felső határánál köszörültetni a motort sztrádatempó mellett.

A gázreakciókat, valamint a sebességváltó és a menetstabiilizáló működését módosítja az X-Mode aktiválása

A kormány és a futómű viszont abszolút partner a magabiztos irányításban, ami egyébként szintén nehezített pálya a kettős célú személyautóknál, hiszen komoly mérnöki munkát igényel a terepezés és közúti használat igényeinek megfelelése és ideális hangolása. Az állandó összkerék-hajtás ideális esetben a nyomaték 20 százalékát küldi a hátsó kerekekre egy elektronikusan vezérelt tengelykapcsolón keresztül, de a két tengely közötti arány bármikor megfordulhat anélkül, hogy ezt észrevennénk. Gázt adunk és egyszerűen kijön az autó a dagonyából. Az X-Mode kapcsoló használatával a gázpedál, a váltó és a menetstabilizáló működését optimalizálja a rendszer a terepjáráshoz, így biztonsággal abszolválható az alacsony tapadási együtthatóval rendelkező útszakasz, vagy egy-egy lejtmenet leküzdése.

A négy hengeres, 16 szelepes könnyűfém boxerrel az autó súlypontja került lejjebb, javítva ezzel az autó stabilitását

A Lineatronic csomagos konfigurációval a Forester megmarad a jó, de kevés vásárló által választott SUV kategóriájában. A nagyobb piaci részesedéshez több motorvariáns és teljesítményszint, valamint folyamatosan bővülő vezetéstámogató rendszerek kellenek. A Forester belépő modellje, egy Trend felszereltségű, kétliteres benzines, manuális váltóval szerelt verzió 8 millió forintért vihető haza. A tesztünkben szereplő, legmagasabb felszereltségű, CVT váltós, automata hátsó szintszabályzós, a Subarunál elérhető minden kényelmi és biztonsági extrával felvértezett modell ára 11 950 000 forint.

8 hangszórós és 440W teljesítményű a Forester prémium audiorendszere

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.03.28
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..
2024.03.28
Új hajtáslánccal bővül a Lexus első dedikáltan akkumulátoros elektromosnak fejlesztett modellje, a....
2024.03.28
Négy új hajó siófoki felavatásával vette kezdetét a 178. balatoni hajózási szezon csütörtökön. ..
2024.03.28
Két kulcsfontosságú modelljükhöz is ráncfelvarrást mutatott be a Seat és további két modell kaphat....
2024.03.28
Második évtizede viselhetik a büszke jelzőt Győrben: az Audi Hungaria üzemelteti a világ legnagyobb....
2024.03.28
Az új Toyota Yaris a kifinomult technológia és a vezetési élmény legfrissebb példája, mely a hibrid....
2024.03.28
Az érintett útszakaszon forgalomkorlátozásra lehet számítani - írja a Katasztrófavédelem. ..
2024.03.28
Idén januártól elektromos Peugeot e-Partneren érkezik a segítség azokhoz a dél-ausztráliai....
2024.03.28
Dr. Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban volt a vendége a....
2024.03.28
A jelenlegi Fiat 500-as modellt nem tervezik átalakítani a júliusi szabályzások szerint, az EV-....