közlekedésbiztonság

Hatásvadász közúti oktatás a Csendes-óceánon túlról

2014.01.15.

A rohanó hétköznapokban szerencsére akadnak olyan pillanatok, amik hatására sikerül lelassítanunk és kicsit átértelmezni életünk történéseinek fontosságát, újra elővenni gyakran egy-egy rövid távú célunkért félredobott értékrendünket. A héten ezt az Új-Zélandi Közlekedési Hatóságnak sikerült elérnie egy remek videóval, mely egy megrázó közúti balesetet mutat be olyan valósághűen, hogy remélhetőleg széles közönségnél sikerült átpöccinteni azt a bizonyos kapcsolót a fejében.

A január ötödikén publikált videót már több mint ötmillióan nézték meg. A történet egy kereszteződésben játszódik, ahol egy gyorsan hajtó férfi elé próbál rossz időben kihajtani egy apa, hátsó ülésén gyermekével. A várható becsapódás bekövetkezése előtt azonban megáll az idő, megdermed a tér. Kiszáll a két sofőr és szóba elegyednek, hogy ki hol hibázott a szituációnál. Mire azt várnánk, hogy happy enddel végződjön a történet, visszaszállnak a járművekbe és óriási ütközés következik. A sokkhatást azonnal követi az üzenet: „Mások is hibáznak. Lassítson”. A kampány nem találja fel a spanyol viaszt csupán emlékeztet minket az időnként figyelmen kívül hagyott KRESZ szabályokra és kiemeli, hogy ne kerüljön egy-egy hiba mások életébe. Apróbb figyelmetlenségeket mindenki vét hiszen nem vagyunk gépek, csupán azok irányítói – ezért úgy válasszuk meg sebességünket, hogy az ilyen apróbb hibák ne legyenek fatálisak. Már csak azért sem érdemes gyorshajtásra adni a fejünket, mert hiába kontrollálhatjuk profi módon saját járművünket, mások is követnek el hibát, amit kisebb sebességnél sokkal jobb arányban vagyunk képesek észrevenni és elhárítani.

A videót megtekinthetik a képre kattintva!

A címben elhangzott hatásvadász szót egyáltalán nem a kifordított, szarkasztikus értelmében kell felfogni. Vizsgáljuk inkább nyelvtanilag ezt az összetett fogalmat: hatást vadászik. A szerzők, alkotók által elvárt érzéseket próbálja kiváltani a célközönségben. Ez kissé manipulatívnak hangozhat, viszont olyan fontos területeken, mint a közlekedésbiztonság, szükség lehet efféle eszközökre a társadalom nevelése érdekében. Kiváltképp egy olyan országban, ahol évente kiemelkedően magas a balesetekben életüket vesztő személyek száma. Gondoljunk bele, Új-Zéland lakossága valamivel négy és fél millió fő alatt van és évente 400 ember veszíti életét az utakon. Magyarországon ez a szám szerencsére ’alig’ éri el a hatszázat és egyre csökken, egy majdnem tízmilliós lakossághoz viszonyítva. Mindebből azt lehet következtetni, hogy ilyen szintű mortalitás mellett bizony elkél a beavatkozás.

És az NZTA – azaz New Zealand Transpot Agency – ezt aktívan próbálja is gyakorolni. Stratégiájuk és céljaik megfogalmazása példaértékű és igen szimpatikus. Nem közhelyekben fogalmazzák meg az elérni kívánt mutatókat, hiszen egyik fő motivációjukat azzal a ténnyel támasztják alá, hogy az emberi veszteségek mellett a balesetek magas gazdasági költségeket jelentenek a társadalom és a kormány számára is. Ahogy a hivatalos oldalukon is írják, 1995 volt a vízválasztó év, mikor 600 embernél is több vesztette életét az utakon. Azóta építik hatásos kampányaikat, melyek az új-zélandi médiafelületeken futnak.

"A gyalogosok maradjanak az autón kívül. Vezessen telefon nélkül"

Az általuk érintett témák a legfontosabb balesetet kiváltó okokra mutatnak: vezetés kábítószer által befolyásolt vagy ittas állapotban, gyorshajtás, tapasztalatlan és fiatal sofőrök helyzete vagy éppen a fáradtság… és mind ezek mellett jeln van számos általános helyes közúti viselkedésre tanító üzenet. Olyan eszközökkel is igyekeznek felhívni a figyelmet a veszélyekre, mint a szezonálisan jellemző veszélyforrásokat bemutató naptár és a jogszabályi változásokat is népszerűsítő kampányok – például a közúti ellenőrzés során elvégezhető gyors drogtesztek bevezetése. A hatóság oldalán további érdekes videókat találunk, mint például ez a klip, melyben különböző étkezdék tulajdonosai számolnak be a hozzájuk betérő, vélhetően ’magasan szálló’ sofőrökről. Humoros oldaláról próbálják meg bemutatni azt, ami valójában igen tragikus:

hogyan tud egy ember autót vezetni, ha annyira be van tépve, hogy a bankkártyáját sem képes normálisan használni fizetéskor?

Természetesen nem kell ilyen messzire menni, hogy követendő példát találjunk a kreatív közlekedésbiztonsági eszközök terén. Itthon Tóbiás és Balambér kalandjai már több mint húszezer családban okítják a 3-7 éves korosztályt a biztonságos közlekedésre. Két szempontból is kitűnik ez a módszer a nemzetközi viszonylatban: a gyerekeket játszva tanítják a különböző szabályokra és készítik fel bizonyos helyzetekre, ez által mint egy megelőzve a veszélyt. Így rendkívül hatásos eredményeket lehet elérni. Tóbiás és Balambér hetente jelentkezik az oldalon, eddig megjelent történeteiket is természetesen megtalálják. Vezessenek óvatosan!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.20
A negyedik helyről rajtoló Max Verstappen, a Red Bull címvédő és háromszoros világbajnok....
2024.04.20
Németországnak nem sikerült elérnie kitűzött klímaterveit, úgyhogy egészen szokatlan tervekkel....
2024.04.19
A debreceni autógyárát érintő társasági szerződést kötött a BMW Group a Lufthansa légitársasággal,....
2024.04.19
Koldus vagy királyfi, aki belépett? Örök dilemma ez ékszerüzletben, autókereskedésben,....
2024.04.19
Nagy esemény a MINI háza táján: a tisztán elektromos meghajtású MINI Aceman a 2024-es Pekingi....
2024.04.19
Ha ezt használja, megőrzi autója értékét.   ..
2024.04.19
A CX-60 után a vadonatúj Mazda CX-80 a második modell Európában, amelyet a Mazda nagy platformjára....
2024.04.19
Mostanában a szokásosnál is több szó esik a BMW legutóbbi 5-ös sorozatáról.  ..
2024.04.19
Az új BMW X3 a BMW Group dél-franciaországi, Miramasban működő tesztközpontjában a sorozatgyártás....
2024.04.19
A külső design alapján egy erőteljes és stílusos SUV rajzolódik ki, a frissítést követően a modell....