nyaralás

Hogyan nem lesz autós rémálom a nyaralás?

2014.06.26.

Egy váratlan baleset, vagy az autó feltörése akár milliós nagyságrendű költséget is jelenthet.

A biztosítási statisztikák arról árulkodnak, hogy az elmúlt években a horvát nyaralás számos magyar turistának kezdődött, vagy végződött kellemetlen incidenssel, amelyek közt a legjellemzőbb a törés – és lopáskár. Előbbi okai részben arra vezethetőek vissza, hogy sokan autóval, az éjszaki órákban indulnak neki a több órás monoton útnak. Emiatt kialvatlanul, fáradtan érkeznek olyan szakaszokra, területekre, ahol már nincs autópálya, és a szűk sávokon összetorlódnak a járművek, túlzsúfolttá válik a közlekedés. Ebben a helyzetben hamar bekövetkezhet kisebb, vagy nagyobb koccanás, akár a saját hibánkból is.

„Ha balesetet szenvedünk, és rendelkezünk cascóval azonnal készítsünk fotót az okostelefonunkkal. Ezzel könnyebbé tehetjük a későbbiekben, a saját igazunkat támogató bizonyítási eljárást. Fényképezzük le a kárt, a helyszínt, a környezetet, ahány oldalról, szögből csak lehet a jobb beazonosíthatóság érdekében.” – tanácsolja Dr. Vass Gábor, a PBA Praeventio Zrt. szakmai vezetője, aki szerint máskor sem, de külföldi nyaraláskor különösen nem éri meg a casco díján spórolni. Kár esetén, casco biztosítás nélkül olyan kiadásaink keletkezhetnek, amelyek elvihetik akár a következő két évre tervezett üdülés költségvetését is.

Hozzátette, hogy az utazás előtt időben érdemes tájékozódni a casco kötés feltételeiről. Ehhez pedig célszerű független értékesítési tanácsadó partner tanácsait kérni, aki segít a legmegfelelőbb ajánlat kiválasztásában. Ma már számos kiegészítő szolgáltatás választható a cascóhoz, amelyek a kártérítés mellett, a nyaralásunk folytatását, a hazautazást, vagy a javítás idejére a várakozást tehetik kényelmesebbé. Ezek közé tartozik a 24 órás asszisztencia vonal, a helyszíni javítás, a lakóhelyre utaztatás, az uticélba jutatás, a csereautó, az éjszakai szállás vagy az autómentővel szállítás. Utóbbi jelenti a legnagyobb költséget, amennyiben a sérült gépkocsit Magyarországra kell hozni. Szerencsére a casco ajánlatok között számos olyan található, amely magában foglalja a megrongálódott jármű haza, vagy legközelebbi szervizbe szállítását, akár készpénzforgalom nélkül.

A kiválasztási szempontok nagyon eltérőek lehetnek az egyes termékek között, de azzal jó tisztában lenni, hogy az időszakos, csak az utazás idejére kiváltott casco díja sokkal magasabb, mint a teljes körű, egész évesé, és az előbbinél díjcsökkentő kedvezmények sem gyűjthetők.

Ha megtörtént a baj, balesetet szenvedtünk, ellopták, vagy feltörték a kocsinkat akkor egy pillanatig se habozzunk. A káresemény bekövetkezése után először mindenképp azt a biztosítót tárcsázzuk, ahol a cascót kötöttük és az ügyintézővel egyeztessünk a teendőkről. Ha olyan autóval mentünk, amelyen még hitel van, akkor a hitelintézetet is értesítsük, mert a bank ebben az esetben közvetlenül a biztosítótársasággal számol el a kárról és például totálkár, vagy lopás esetén a hitel lezárása után, a fennmaradó kártérítési összeget fizeti ki az ügyfélnek. Hasonló a helyzet akkor is, ha bérelt autóval vágunk neki a nyaralásnak. Ha kár érte a kocsit, akkor fel kell venni a kapcsolatot a kölcsönző céggel és a bérleti szerződésben meghatározottak alapján kérjük a közreműködésüket.

A helyszíni ügyintézéskor a helyi rendőrséget be kell vonni. Ők dokumentálják a történteket, amit az illetékes biztosítótársasághoz fognak majd eljutatni. Az adminisztrációhoz mindenképpen szükséges a részünkről a nemzetközi zöldkártya, a gépjármű forgalmija, a biztosítást igazoló dokumentumok, érvényes vezetői engedély, ha nem saját gépjárművel vagyunk, akkor a kölcsönadási szerződés vagy céges autó esetében az ország elhagyásának jóváhagyó nyilatkozata, illetve az európai baleseti bejelentő, ismertebb nevén a kék-sárga formanyomtatvány, amely az interneten, több nyelven is elérhető. Ez utóbbi dokumentum a baleset jegyzőkönyveként funkciónál a későbbiekben. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a kitöltése nem jelenti a felelősség elismerését baleset okozása esetén. Két részes, önindigós példány. A károsultat mindig az eredeti példány illeti meg, a károkozóé a másolat, ami azért fontos, mert így utólag nem lehet beleírni, egyéb sérüléseket feltüntetni rajta.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.03.28
2024. április 1-től bevezetésre kerül a napi e-matrica Magyarországon. Az úthasználati jogosultság....
2024.03.28
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..
2024.03.28
Új hajtáslánccal bővül a Lexus első dedikáltan akkumulátoros elektromosnak fejlesztett modellje, a....
2024.03.28
Négy új hajó siófoki felavatásával vette kezdetét a 178. balatoni hajózási szezon csütörtökön. ..
2024.03.28
Két kulcsfontosságú modelljükhöz is ráncfelvarrást mutatott be a Seat és további két modell kaphat....
2024.03.28
Második évtizede viselhetik a büszke jelzőt Győrben: az Audi Hungaria üzemelteti a világ legnagyobb....
2024.03.28
Az új Toyota Yaris a kifinomult technológia és a vezetési élmény legfrissebb példája, mely a hibrid....
2024.03.28
Az érintett útszakaszon forgalomkorlátozásra lehet számítani - írja a Katasztrófavédelem. ..
2024.03.28
Idén januártól elektromos Peugeot e-Partneren érkezik a segítség azokhoz a dél-ausztráliai....
2024.03.28
Dr. Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban volt a vendége a....