közlekedébiztonság

Ki a hibás, amikor nem az autós?

2017.02.05.

Az útfelújítások, vagy más építkezések miatt olykor egymásnak is ellentmondó jelzésekkel találkozhatnak a közlekedők. Ha ilyen helyen történik baleset, nem biztos, hogy az autós a hibás!

A nagy közlekedési társasjátékban elméletben mindenki ismeri és be is tartja az írott szabályokat, amik nem csak a rendszer működőképességét, hanem a balesetmentességét is hivatottak szolgálni. A gyakorlatban balesetek azonban mégis előfordulnak, amik legtöbbször valamely mozgásban levő fél hibás döntésének, cselekedetének a következményei. De nem minden esetben!

Aki közlekedik, az köteles betartani a rá vonatkozó szabályokat, amik lehetnek írottak, de nem jelöltek, illetve külön jelöltek is. Ezen szabványosított jelöléseknek minden közlekedő számára minden esetben egyértelműen kell(ene) jelezniük, az adott helyszínen mit tehetnek és mit nem, illetve a többi közlekedő részéről milyen magatartásra számíthatnak.

A közúti jelzőtáblák kihelyezést a közlekedés rendjének szabályozásához hasonlóan jogszabályok írják elő. A forgalmi rend kialakítása, a közúti jelzések elhelyezése, üzemeltetése és eltávolítása a hatáskörrel rendelkező közútkezelő  feladata a közutak forgalomszabályozásáról szóló 20/1984 (XII.21.) KM rendelet alapján. Az ideiglenes forgalomszabályozás kialakítását pedig a közutakon végzett munkák elkorlátozási és forgalombiztonsági követelményeiről szóló 3/2001 (I.31.) KöViM rendelet szabályozza.

Ennek megfelelően először terveket kell készíteni, amiket engedélyeztetni kell, majd ezt követően kerülhet sor a kivitelezésre, melyben szintén több közreműködő is lehet.

Visszafelé haladva – egy elképzelt vészhelyzetből, vagy balesetből kiindulva – a felelős lehet valamelyik résztvevő, aki nem tartotta be a rá vonatkozó előírásokat. Felmerülhet azonban, hogy biztosan ő, vagy a másik fél követte el a hibát? Nem egyértelmű, vagy akár egymásnak ellentmondó forgalmi rend több okból is kialakulhat.

Az elmúlt időszakban rengeteg olyan útfelújítás, vagy más, a közút forgalmát is érintő beruházás történt, történik, ami a forgalmi rend ideiglenes megváltoztatását okozza. Ilyenkor előfordulhat a kivitelező által okozott hiba (pl. nem a terv szerinti állapot megvalósítása, hiányos kivitelezés, stb.) Ezek közé tartoznak pl. az egyenrangú utak kereszteződésében tévesen kihelyezett „Egyirányú” tábla, miközben az utca másik végén elmarad a „Behajtani tilos” kihelyezése, vagy tévesen kihelyezett megengedett sebességet (akár magasabbat is) jelölő táblák, ahogy az egymásnak ellentmondó ideiglenes (sárga) útburkolati jelek is. Utóbbiak a közeljövőben megjelenő önvezető autók számára is komoly „fejtörést” jelenthetnek.

Előfordulhat illetéktelen beavatkozás a forgalmi rendbe – a jelzés önkényes megváltoztatása, pl. megállási tilalom megszüntetése, rongálás, lopás (pl. sebességkorlátozó tábla eltulajdonítása születésnapi ajándéknak) –, ilyenkor felelős az eset elkövetője, akit nem könnyű megtalálni, de az kideríthető, hogy nem a résztvevők hibájából következett be a baleset, vagy szabálysértés.

A forgalomtechnikai kezelői hozzájárulásból is származhat hiba (pl. a betartandó feltételek hibás megfogalmazása, hiányossága, hibás terv jóváhagyása), felelős a kezelő képviselője. Ha hibás forgalomtechnikai tervre vezethető vissza a baleset (pl. a terven nem megfelelő méretek kerültek feltüntetésre, de ez csak a kivitelezéskor derül ki), akkor a felelős a tervező.

A leggyakoribb esetben a kivitelezés hiányossága okozz a hibás táblázásokat, jelöléseket, de sokszor más szereplők felelőssége is megállapítható.

Összességében a felelősség megoszlik, illetve arra a szervezetre, személyre hárítható, ahol a hiba keletkezése igazolható. Ez utóbbi megállapítása a rendőrség feladata. Ők közúti közlekedési baleset esetén rögzítik a baleset helyszínének a bekövetkezés időpontjában fennállt forgalmi rendjét – annak történeti tényállása feltárásához és jogi megítéléséhez szükséges mértékben.

Azt, hogy a későbbi eljárás során a rögzített adatokból, a résztvevők és esetleges tanúk beszámolói alapján kinek a felelősségét állapítja meg az illetékes hatóság, nem lehet előzetesen megválaszolni. Aki ilyen sajnálatos helyzetbe kerül, az minden tőle tehetőt tegyen meg a körülmények lehető legalaposabb rögzítése érdekében, és segítse az eljáró hatóságok munkáját, hogy a kártérítést a valóban okozó, vagy biztosítója térítse meg minden vétlen fél részére! Ideiglenes, vagy sűrűn változó forgalmi rend esetén mindenki sokkal nagyobb körültekintéssel, sose a saját elsőbbségének biztos tudatában közlekedjen, ugyanis megelőzni a bajt ilyenkor is szerencsésebb, mint kijavítani.

(A képek illusztrációk!)

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.18
Vadat gázolt egy autó Fertőboz és Hidegség között - írja a Katasztrófavédelem az esti tíz után. ..
2024.04.18
A HangZóna mai vendége Piri András, a Q-Service partnerhálózati vezetője, a Young Car Mechanic....
2024.04.18
A rendőrség kijelölte a péntek reggeltől szombat reggelig tartó ellenőrzések helyszíneit - írja a....
2024.04.18
A Hyundai az éllovas ezen a furcsa sztrádán.   ..
2024.04.18
A gyermekek önállóan alapvetően gyalogosként vagy kerékpárosként vesznek részt a forgalomban, míg....
2024.04.18
Elsősorban szórakoztató divattermék és csak másodsorban autó az új Mini Countryman. Ez persze nem....
2024.04.18
A Peugeot tovább szélesíti a teljesen vagy részben elektromos modelljei számát, hiszen a kizárólag....
2024.04.18
A Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. Zöld....
2024.04.18
Nagyra értékeli a Széchenyi István Egyetem elmúlt években megvalósult fejlődését dr. Glenn Tiffert....
2024.04.18
A Maserati „Folgore Day” névre keresztelt nagyszabású eseményén mutatta be első 100%-ban elektromos....