WRC

Minden, amit a 2017-es Rali vb-ről tudni érdemes

2017.01.19.

Csütörtök éjjel kezdetét veszi a WRC új szezonja, amelyet a szakértők máris a 80-as évek B-csoportos aranykorához hasonlítanak az átfogó szabályváltozások miatt. Vadonatúj, minden korábbinál gyorsabb versenyautókat láthatunk majd száguldani idén, a tavaly kiszállt Volkswagen helyére a Toyota érkezett.


Citroën C3 WRC, Hyundai i20 WRC, Ford Fiesta RS WRC, Toyota Yaris WRC

Ha a Volkswagen nem vonult volna vissza 2016 végén, abszolút nyílttá téve a küzdelmet a 2017-es rali világbajnoki címért, akkor is fokozott várakozás övezné az új szezon első versenyét, a csütörtök éjjel kezdődő Monte-Carlo-ralit. Ennek oka az, hogy a Forma-1-hez hasonlóan a WRC-ben is átfogó szabályváltozásokat vezetett be az Nemzetközi Automobil-szövetség a 2017-es évre. Egyöntetű vélemény, hogy a továbbra is szériaautókon alapuló WRC versenygépek újra fogják definiálni, amit közúton meg lehet tenni egy négykerekű járművel. Ennek bizonyítására elég annyi, hogy soha olyan gyorsak nem voltak még raliautók, mint amilyenek ideiek lesznek.

 

Ilyen volt a bemelegítés az első versenyre

Nem véletlen, hogy sokan máris a 80-as évek legendás B-csoportos autóihoz hasonlítják az idei versenyautókat. Igaz, hogy a 30 évvel ezelőtti 5-600 lóerős teljesítmény helyett „csak” 380 lóerővel gazdálkodhatnak a mai pilóták, de a hajtásrendszerek, a gumik, az aerodinamika és főleg a futóművek fejlődésének köszönhetően az új autók a számítások szerint kilométerenként 4-5 másodpercet adnának a régi B-csoportos autóknak, és 1 másodpercet a tavalyi, rendkívül kifinomult WRC-knek is.

Így változtak az autók

Nagyon régen fordult elő, hogy minden gyártó vadonatúj autóval kezdje az idényt, de idén a komoly szabályváltoztatások miatt pontosan ez a helyzet. A 2017-es gépek agresszívebbek, szélesebbek, hangosabbak, könnyebbek, és erősebbek a tavalyiaknál. 25 kilóval csökkentették az előírt minimális tömeget, így a kocsiknak most már csak 1175 kilót kell nyomniuk.


A WRC pilóták Monte-Carlóban

Nemcsak a szárnyak és a lökhárítók méretét és kidolgozottságát növelték meg, hanem szélesebbek is lettek a karosszériák 55 mm-rel (1875 mm), amivel kettős hatást értek el: szélesebb nyomtávot lehetett alkalmazni, és a vaskosabb küszöböknek hála a pilóták védelme is jelentősen javult oldalütközések esetén. A kocsik leszorítóereje jelentősen nő a tavalyi szinthez képest a nagyobb első szplitternek, hátsó szárnynak és hátsó diffúzornak köszönhetően. Ez vezetéstechnikailag is nagy kihívást jelent majd, főleg akkor, ha a kocsi viselkedése hirtelen megváltozik majd a kiálló diffúzorok és légterelők sérülései, és így a hirtelen csökkenő leszorítóerő miatt.


Az új VW Polo R WRC-t legfeljebb később, privát kézben láthatjuk majd idén

A versenyautókat az elmúlt évekhez hasonlóan továbbra is 1,6 literes, négyhengeres, feltöltött benzinmotorok hajtják majd, de a turbószűkítő 33-ról 36 mm-re történő kiszélesítésével olcsón és egyszerűen növelhették meg a csapatok a teljesítményt 315-ről 380 lóerőre. Mivel a töltőnyomás maradt maximum 2,5 bar, a nyomaték nem fog jelentősen nőni a tavalyi 400-450 Nm-ről. Egyébként a túraautó világbajnokságban már három éve hasonló motorokat használnak a csapatok, ami a WRC-be egy év kihagyás után visszatérő, három túraautós világbajnokságot nyerő Citroënnek kedvezhet.


Látványosabbak és gyorsabbak a kocsik, mint korábban bármikor

Szintén fontos változás tavalyhoz képest, hogy a csapatok kérésére ismét engedélyezett az aktív központi differenciálmű használata (az első és hátsó maradt passzív), ami hatalmas befolyással lesz az autók egyensúlyára, vezethetőségére, útfekvésére.

így változtak a lebonyolítási szabályok

A legfontosabb változás azt a sorrendet érinti, ahogy a versenyzők a gyorsasági szakaszokat teljesítik. Tavalyig az volt a szabály, hogy az adott verseny első két napján az indulók a világbajnoki tabellán elfoglalt helyük szerint mennek, aztán az utolsó napon a versenyben elfoglalt helyük szerint, de már fordított sorrendben. Ez Sebastien Ogier-nek nem nagyon kedvezett, mivel a négyszeres világbajnok francia általában végig vezette a tabellát, ezért szinte minden verseny első két napján neki kellett takarítani a pályákat. Idén azonban ez megváltozik, mert az élversenyzők csak az első napon indulnak majd a vb-pontverseny táblázata alapján (Monte-Carlóban a tavalyi vb-sorrend számít), a 2. és 3. napon a versenyen elfoglalt előző nap végi helyezés szerint, de fordított sorrendben fognak rajtolni.


1999 után tér vissza a Toyota a ralizák csúcskategóriájába

A vasárnapi utolsó gyorsasági, a televízióban élőben közvetített Power Stage nagy népszerűségnek örvend a nézők között, mert itt a versenyzők rendszerint minden beleadtak a megszerezhető extra pontok miatt. Eddig 3-2-1 pontot kapott az első három helyezett, idéntől azonban a legjobb ötöt fogják díjazni 5-4-3-2-1 rendszerben. 


A világbajnoknak járó 1-es rajtszámot is vitte magával Ogier az M-Sporthoz

Idéntől a gyári csapatok már három versenyzőt nevezhetnek a világbajnoki pontversenybe futamonként. A versenyek végén azonban csak a két jobb pilóta eredményét veszik majd figyelembe a pontok elosztásakor. Szintén újdonság, hogy a gyári csapatoknak nem kell megnevezniük első számú pilótát a szezon elején.

Így változtak a csapatok

Már említettük, hogy az elmúlt 4 év világbajnok csapata, a Volkswagen kiszállt a világbajnokságból annak ellenére, hogy az új szabályok szerint tervezett Polo R WRC-t pénzt és időt nem kímélve fejlesztették ki 2016 során. Szerencsére nem elképzelhetetlen, hogy a minden bizonnyal győzelemre is esélyes technikát még fogjuk látni idén a versenypályákon egy privát csapat által versenyeztetve. Mivel a január 1-jei hivatalos homologizációs határidőt lekéste a Volkswagen, így már a többi gyári csapat beleegyezése szükséges, hogy az új autójukat később láthassuk idén a versenyeken.


Finn csapatot épített maga köré Tommi Mäkinen, a Toyota csapatfőnöke

Jó hír viszont, hogy 2017-ben, 17 év távollét után gyári alakulattal tér vissza a Toyota. A finnországi központú, a kulcspozíciókban csupa finnel felálló csapatot a négyszeres világbajnok Tommi Mäkinen irányítja, a legendás egykori versenyző a Volkswagentől távozó 31 éves Jari-Matti Latvalát, a 35 éves Juho Hänninent és a 26 éves Esapekka Lappit szerződtette le a három pilótaülésbe.


Meglehetősen agresszív lett a Yaris WRC megjelenése

A Toyota első évében bevallottan a tanulásra, tapasztalatszerzésre helyezi a hangsúlyt, a meglehetősen gyorsan kifejlesztett Yaris WRC-nek inkább a szezon második felében, főleg a murvás versenyeken lehet esélye egy-két dobogós helyezést, esetleg győzelmet megcsípni.

A cikk nem ért véget, kattintson a második oldalra!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.03.28
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..
2024.03.28
Új hajtáslánccal bővül a Lexus első dedikáltan akkumulátoros elektromosnak fejlesztett modellje, a....
2024.03.28
Négy új hajó siófoki felavatásával vette kezdetét a 178. balatoni hajózási szezon csütörtökön. ..
2024.03.28
Két kulcsfontosságú modelljükhöz is ráncfelvarrást mutatott be a Seat és további két modell kaphat....
2024.03.28
Második évtizede viselhetik a büszke jelzőt Győrben: az Audi Hungaria üzemelteti a világ legnagyobb....
2024.03.28
Az új Toyota Yaris a kifinomult technológia és a vezetési élmény legfrissebb példája, mely a hibrid....
2024.03.28
Az érintett útszakaszon forgalomkorlátozásra lehet számítani - írja a Katasztrófavédelem. ..
2024.03.28
Idén januártól elektromos Peugeot e-Partneren érkezik a segítség azokhoz a dél-ausztráliai....
2024.03.28
Dr. Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban volt a vendége a....
2024.03.28
A jelenlegi Fiat 500-as modellt nem tervezik átalakítani a júliusi szabályzások szerint, az EV-....