SEAT

Seat Leon Cupra teszt: bikaviadal

2017.11.18.

300 lóerő egy családi kombiban? Sok ez vagy kevés? Aki beül, megtudja. Ritka jó móka, főleg, ha a Cupra módot élesítjük. Mária legyen velünk!

A menettulajdonságairól nehéz elfogultság nélkül beszélni. Az alaphangulatot megadják a mézédes tények: 300 lóerő, 4×4-es hajtás, villámgyors DSG-váltó, 4,9 másodperces állórajt, hörgés, dübörgés, gumicsikorgás és akár 1470 literes csomagtér. 

Hogy néz ki?

A Seat Leon sokkal több, mint az azonos platformra épülő Golf klónja. Igazi szépség, latin lover. A tervezők nem rontották el a kombi arányait sem, férfias, kiegyensúlyozott és arányos. A Cupra változat nem túl hivalkodó, de harsány kék fényezés, a hatalmas kerekek és a vörös féknyergek azért árulkodnak. A Cupra logós hűtőrács már-már klasszikusnak számít, a hátsó szpojler diszkréten javítja az aerodinamikát. A dupla kipufogóvég merész menettulajdonságokról árulkodik. A beltér még ennél is visszafogottabb. A hangulatvilágítás elegáns és testre szabható: nyolcféle szín áll rendelkezésre. A sportos hangulatról a motor, a váltó és a futómű mellett a kifejezetten benzingőzzel táplálkozóknak készült információs rendszer is gondoskodik: aktuális információkat kapunk az olajhőmérsékletről, a turbónyomásról és a nehézségi gyorsulásról.



A csomagtartó 587 literes (defektjavító készlettel), a kocsi üres tömege 1445 kiló, szép kerekein 235/35 R19-es Continental gumik feszülnek, fordulókörének átmérője 10,5 méter.



Hogy megy?

Elődjéhez képest erősebb a legújabb Leon Cupra ST kétliteres  turbómotorja, 290 helyett immár 300 lóerős (221 kW/percenként 5500-as fordulaton). Legnagyobb forgatónyomatéka is nőtt, 350-ről 380 Nm-re emelkedett (percenként 1800-as fordulattól). Tesztautónkat összkerék-meghajtással és dupla kuplungos váltóval szereklték, így negy csoda, hogy öt másodperc alatt (4,9 szekundum) ugrik álló helyzetből száz kilométer/órás sebességre. Végsebességét elektronika korlátozza le 250 kilométer/óránál.

Vérbeli sportmotorként a 2.0 TFSI a gázpedál minden mozgására közvetlenül reagál és igencsak pörgős karakterű. Kettős befecskendezéses, azaz a közvetlen befecskendezés (FSI) rendszerét a részterhelési tartományokon szívócsatorna-befecskendezéssel egészíti ki.



Milyen vezetni?

Hát hiába, az ösztön működik - mondtuk a péntek reggeli hoki után az öltőzőben, amikor felelevenítettük, hogy nálunk egy harmincassl idősebb társunk, milyen elánnal szorította a palánkhoz egy másik társunkat, aki történetesen egy huszassal nálunk fiatalabb nő volt. Ez az érzés, vagyis a vadulás és száguldás ösztöne lett úrrá rajtam amint beültem a Cuprába és beindítottam vérpezsdítő motorját. Az első kilométereket sem bírtam ki közúti agresszió nélkül, máris összeakadtam egy A7-essel, aki megpróbált utolérni. Le nem írhatom milyen tempót diktáltunk a Hungárián, szégyeltem is magam. Kombiban ilyen jól rég éreztem magam. Vezetés közben nem is érezni, hogy puttonyos, aztán amikor felnyitjuk a csomagtartót, megdöbbenünk. Gyümölcsöt és zöld hulladékot is szállítottam benne, állatoknak.



A kifejezetten a Cupra változat számára hangolt adaptív futómű-szabályzás (DCC) új generációja még érzékenyebb és gyorsabb működésű, karakterisztikája pedig mindössze ezredmásodpercek alatt alkalmazkodik a pillanatnyi menethelyzethez. Bár tesztautónk 4x4-es, nem árt megemlékezni a diffizáras alapkonstrukcióról. Az első tengely új fejlesztésű differenciálzárja döntő mértékben javítja az elsőkerék-hajtású modell vonóerő-átadási és menetdinamikai képességeit. A konstrukció elektronikus szabályzás alapján hidraulikusan egymáshoz préselt lamellakötegekkel működik, s nem csupán a vonóerő-átadási képességeket fokozza, hanem gyorsításkor az alulkormányozottsági hajlamot is hatékonyan mérsékli. Összkerék-meghajtással semmilyen sodródást nem tapasztalunk, az ST Cupra egyszerűen csak elfordul a kanyarokban. Bármilyen tempónál. Tapasztalatból beszélek, mert egyszer már megizzasztott a kocsi a navaki tesztpályán is.  



Az ugyancsak a szériafelszereltséghez tartozó progresszív kormányzás még tovább javítja a kombi eleve agilis irányíthatóságát. Kisebb mozdulatokat igényel, a vezetőnek a szűk fordulókban és parkoláskor kevesebbszer kell átnyúlnia a kormánykeréken. A kormánymű fogasléce változó fogazású.



Az elektronikus menetstabilizáló rendszert (ESP) specifikusan a Cupra számára fejlesztették tovább a tervezők, így biztonsági funkciói megőrzése mellett is kifejezetten sportos menettulajdonságokat kölcsönöz. A kapcsolható Cupra mód a Sport beállításnál is szigorúbb (én főként Individual, azaz egyéni módot használtam - minden Cupra, kivéve a motort, hogy valahogy 10 liter alatt tartsam a fogyasztását. Persze ez végül nem sikerült.). A motor ez esetben különösen érzékenyen reagál a gázpedálra, a DSG sebességváltó legsportosabb kapcsolási karakterisztikájára vált, miközben a DCC futómű-szabályzás, a progresszív kormányzás és a differenciálzár egyaránt legsportosabb üzemmódjában működik.

Hatalmas élmény így autózni. A kormány keményebb, a kipufogó meg úgy durrog, mint az istennyila. Nehezen állja meg az ember, hogy ne a kormányról váltogassa a kettes és hármas fokozatokat és egy-egy kövér gázfröccsel jól ráijesszen a gyalogosokra. Paraszt dolog, tudom, de aki nem ezért vesz Cuprát, az minek?



Mennyibe kerül?

A Seat a VW-csoport legkorszerűbb technikáit felvonultatta a sportkombiba. A teljesség igénye nélkül megemlíthetjük a teljesen LED-es fényszórókat, a balesetet követő további ütközéseket megelőző másodlagos ütközésvédelem rendszerét, de a szériafelszereltség része az igényes szórakoztató- és információs fedélzeti rendszer. Az egygombos navigációs berendezéssel kínlódtam, nem tudtam változtatni a léptéket, de ez lehetett az én bénaságom. Útközben mindenesetre dühítő volt. Az extrafelszerelések sorát a sebesség és követési távolság koccanásgátlóval kiegészített automatikus szabályzása, a fáradtságérzékelő, a sávtartó. Tesztautónkat ellátták az egyik leghasznosabb extrával is: az alcantara kárpitozású, csúcsszínvonalú Recaro sportülések kiválóan tartanak.



Az élvezeteknek ára van, a jólét sokba kerül. Már a kombi Cupra alapára is borsos: 10,485 millió forint, de összkerék-meghajtásal, DSG-váltóval már 11,545 millió forint áll az árcédulán, a tesztelt brutálisan felszerelt szépség pedig ennél is jóval drágább, 14 millió forint. Persze az is igaz, hogy ennyi pénzért a BMW istállójából csak egy fapados, 252 lóerős, összkerekes 330i kombit vezethetünk ki.



Képek és szöveg: Biró Csongor

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.24
Itt az új törvényjavaslat.   ..
2024.04.24
Zivatarok alakulhatnak ki, az elsődleges veszélyforrást a villámlás jelenti, emellett esetenként....
2024.04.23
A japán filmtörténet, sőt, a világ egyik legsikeresebb animációs alkotása adott ihletet ahhoz az....
2024.04.23
Izgalmas és világszintű versenyeknek ad otthont a hétvégén a Balaton Park Circuit. ..
2024.04.23
A világgazdaság következő éveit, évtizedeit leginkább az elektromos autóipari forradalom határozza....
2024.04.23
A japán vállalat hivatalosan is bejelentette, hogy a jövő év végéig Thaiföldön mutatja be népszerű....
2024.04.23
A Volvo EX30 elnyerte a rangos Red Dot 'Best of the Best' formatervezési díjat. ..
2024.04.23
Kicsi a világ: szoktuk mondani, amikor egy rég nem látott ismerőssel találkozunk. De ki gondolta....
2024.04.23
Újabb légijárat indul Magyarország és Kína között, idén nyártól már egy hatodik kínai nagyváros,....
2024.04.23
Közel 450 kiállító több, mint 12 ezer négyzetméteren várja a szakembereket 2024. május 7-10. között....