Tóbiás és Balambér – A biztonságos gyermekülés | Autoszektor

Tóbiás és Balambér kalandjai

Tóbiás és Balambér – A biztonságos gyermekülés

2017.01.21.

Tóbiás és Balambér hétről hétre tartogat számotokra valami újdonságot, amivel a gyermekek biztonságát tartják szem előtt. Ezúttal Édesanya mondja el, hogyan milyen szempontok alapján választotta ki fiacskái számára a gyermekülést. A balesetek során bekövetkező sérüléseket ugyanis legtöbbször az ülés helytelen bekötése és a nem megfelelő korcsoportú ülés kiválasztása okozza. Te jól használod a gyermekülést?

Tóbiásnak és Balambérnak Édesanya gondosan választja ki a gyermekülést

Bizony sokan nem tudják, hogy a közlekedési balesetek során a nagyobb sérülés nem a gyermekülés hiánya miatt következik be a 10 évnél fiatalabb gyermekeknél, hanem azért, mert az óvatlan szülők nem megfelelően kötötték be vagy nem megfelelően használják az ülést, illetve nem jól választották meg a korcsoportot gyermeküknek.

Tóbiás és Balambér Édesanyja számára mindennél fontosabb gyerkőcei biztonsága, így a gyermekülést is nagy gonddal választotta ki számukra. Mi mindenre figyelt a kiválasztáskor?

Amikor Édesanya a fiacskái számára választotta az ülést, tudta, hogy az autóban utazó gyermekei biztonsága a tét. Ezért a megfelelő gyermekülés kiválasztásánál nem csak gyerkőcei súlyát és magasságát tartotta szem előtt. Legelőször annak járt utána, hogy az autó típusába milyen ülés szerelhető be – erről tájékozódhatsz az autóhoz tartozó használati kézikönyvben, vagy a kocsi gyártójától is kérhetsz információkat.

A rögzítést tekintve kétféle gyermekülés terjedt el: az egyiket az autó biztonsági övével kell rögzíteni, a másikat pedig az ISOFIX rendszerrel felszerelt autókban helyezhetjük el. Ha megvan a típus, utána sorra vesszük a többi vásárlási szempontot is: a már említett gyermek súlya és magassága, valamint az ülés tartóssága és komfortja is fő szempont a választásnál.

Minden korosztálynak megtalálod a megfelelő gyermekülést

A gyermekülések a gyermek súlya szerint az alábbi 5 kategóriába sorolhatók:

1. A 0. csoportba a 10 kg-nál könnyebb babák tartoznak

Ezek az úgynevezett mózeskosarak, amelyek 0-10 kg súlytartományban a menetiránynak merőlegesen használhatóak, és kizárólag a hátsó ülésen helyezhetők el. Általában a csecsemő 6 hónapos koráig alkalmasak. Ügyelni kell a vásárláskor arra, hogy biztonsági övhöz csatlakoztatható legyen a mózeskosár, máskülönben nem szabad az autóban ilyen alkalmatosságban szállítani a babákat.

A 0. csoportba az úgynevezett mózeskosarak tartoznak

2. A 0+ csoportba a 13 kg testsúly alatti gyermekek tartoznak

A bébihordozóként is ismert kagyló formájú gyerekülések, amelyeket kizárólag menetiránynak háttal szabad rögzíteni, újszülött kortól használhatók. Az első ülésre csak akkor szabad tenni őket, ha az ülés előtt található légzsák kikapcsolható, vagy nincs ilyen biztonsági felszerelés. Nagyon sokszor előfordul, hogy az anyukák csak beteszik a bébihordozót a hátsó ülésre, de nem kapcsolják be, mondván, hogy csak leugranak a boltba vásárolni. Ne feledkezz el róla, hogy még egy 200 méteres autóút során is történhet veletek baleset, ezért MINDIG rögzítsd a gyerekülést.

Van egy másik hiba is, amit sokan elkövetnek. A legtöbb szülő a két övszárat felcseréli bekötéskor, azaz a biztonsági öv rövidebb szárát köti az ülés mögé, a hosszabbat pedig keresztbe húzza a hordozón. Ebben az esetben a hordozó kifordulásra hajlamos, nagyobb ütközés esetén hasonlóképpen viselkedik, mintha egyáltalán nem lenne bekötve.

Léteznek talpas hordozók is, amiket ezen hibák kiküszöbölésére terveztek. Külön talpból és hordozóból állnak. Ennek az a lényege, hogy talpat külön rögzíthetjük a kocsiban és a hordozót egy mozdulattal ki- és behelyezhetjük gépjárműbe. Ez majdnem tökéletes megoldás, de az ilyen ülések bekötésekor még egy dologra ügyelj: a belső öv a baba válla fölött 2-4 centiméterrel induljon el, ellenkező esetben lecsúszik a válláról és a gyermek kieshet az ülésből. Mivel a babák gyorsan nőnek, ezért ezt a beállítást rendszeresen ellenőrizd!

Mindig ügyelj a helyes rögzítésre

3. I. csoport, amelybe 9-18 kg testsúlyig tartoznak a gyermekek

Ezeknek az üléseknek a jellegzetessége, hogy dönthetők. Mindig a hátsó ülésen kell rögzíteni a szabályok szerint, és ügyelnj arra, hogy csak akkor tedd középre az ülésen, ha ott hárompontos biztonsági övvel rögzíthető. Gyakori hiba, hogy miután megfelelően rögzítették az ülést, a gyermeket már hanyagul kötik be a szülők, és lazán marad a biztonsági öv, ami azért baj, mert egy intenzívebb fékezésnél lecsúszhat az öv a gyermek válláról és a felső teste előre lendülhet. Ezért ne csak az öv megfelelő magasságát, hanem a megfelelő ruházathoz igazítást is minden esetben ellenőrizd!

4.     II. A csoportba a 15-36 kg testsúly közötti gyermekek tartoznak

Ezeket az üléseket használja a gyermek legtovább, ezért fontos, hogy jó kialakítású, kényelmes és tartós darabot vásároljunk belőle. Ebben a kategóriában a vezető ülés mellett és a hátsó ülésen is rögzíthető a gyermekülés, de kizárólag a menetiránnyal szemben. Gyakran saját biztonsági övvel is rendelkeznek már.

A gyermekülés megfelelő mérete mellett másik két legfontosabb szempont a tartósság és a komfort, amelyek közül utóbbit csak a gyermek, aki majd használja, tudja tesztelni. Ezért fontos, hogy magaddal vidd, amikor vásárolni mész. Mindig ültesd bele, csatold be és nézd meg, hogy viselkedik. Valóban kényelmes-e számára az ülés?

Komfort szempontjából fontos, hogy légáteresztő és könnyen szellőző anyagból készüljön az üléshuzat. A tartósság főként a nagyobb súlykategóriába tartozó üléseknél érdekes, mert ezeket akár 6-8 éven át is használni fogja a gyermek. Általában a drágább ebben az esetben is olcsóbb, mert a jó minőségű, magasabb árú anyagokból összeállított ülések tovább tartanak.

A megfelelő méret mellett a komfort is fontos

Tóbiás és Balambér Édesanya nagyon jól tudja azt is, hogy a gyermekülést bizonyos idő után cserélni kell.

Hogy ennek mikor jött el az ideje? Akkor, ha a belső öv legfelső állásban is a gyermek válla alól indul. Vagy akkor, ha a gyermek feje magasabban helyezkedik el az ülés háttámlájánál. Vagy akkor, ha télen a gyermekeknek overállban szűkké válik az ülés.

Gondoskodj a gyermekülés cseréjéről is

Biztosra akarsz menni, hogy szabványos, biztonságos ülést vásárolsz-e? Ezt egyszerűen ellenőrizheted, hiszen az Európai Unió tagállamaiban csak a minőségi- és biztonsági szabályoknak megfelelő gyermekülést szabad forgalmazni és gyártani. Hogy melyik a használható gyerekülés és melyik nem, azt a címkéjéről lehet megállapítani: ha ezen szerepel egy E betű, valamint 03-mmal vagy 04-gyel kezdődő sorozatszám, valamint feltüntetik az ülés terhelhetőségét, akkor az ülés megfelel a szabványoknak, és nyugodtan megveheted.

Végezetül itt van még néhány fontos KRESZ szabály a gyermekek utaztatásával kapcsolatban:

A gépkocsiban vagy a mopedautóban – a (8) bekezdésben foglalt kivétellel – 150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak a testméretéhez és testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gyermekbiztonsági rendszert a jármű e célra gyárilag kialakított rögzítési pontjaihoz, vagy az üléshez tartozó biztonsági övhöz kell a gyártója által megadott szerelési információknak megfelelően rögzíteni. A jármű szokásos haladási irányával ellentétes irányban a jármű első üléséhez a gyermekbiztonsági rendszer csak akkor szerelhető be, ha az üléshez légzsákot nem szereltek fel vagy a légzsák működésbe lépését előzetesen megakadályozták. A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gyermeket a gyermekbiztonsági rendszerhez tartozó hevederekkel (pántokkal) is rögzíteni kell.

A gyermeket nem kell gyermekbiztonsági rendszerben rögzíteni:

a) ha a gyermekbiztonsági rendszer beszerelésére a gépkocsi a gyári kialakítása alapján nem alkalmas (az ilyen kialakítású M1, N1, N2 és N3 kategóriájú gépkocsiban a 3 évnél fiatalabb gyermek nem szállítható, illetve a 3. életévét már betöltött és 150 cm-nél kisebb testmagasságú gyermek az első ülésen nem szállítható);

b) ha gépkocsi hátsó ülésén utazik, 3. életévét már betöltötte, legalább 135 cm magas és az üléshez beszerelt biztonsági övvel – testméretéhez igazodóan – biztonságosan rögzíthető;

c) ha taxi üzemmódban használt taxi gépkocsi és a személygépkocsis személyszállítást végző gépkocsi hátsó ülésén utazik;

d) ha a rendvédelmi szervek gépkocsijában vagy a mentő gépkocsi betegellátó terében utazik;

e) a menetrend szerinti személyszállítást végző autóbuszban;

f) a nem menetrend szerinti személyszállítást végző autóbuszban, ha álló utasokat is szállíthat;

g) ha a 3. életévét még nem töltötte be, és állva utazik az autóbuszban;

h) ha külön jogszabályban meghatározott orvos által kiállított igazolással rendelkezik.

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér története? Minden héten frissülő történtünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.24
A Bridgestone-t választotta a Maserati, hogy egyedi 20"-os gumiabroncsokat fejlesszen első teljesen....
2024.04.24
Keddről szerdára virradó éjjel egy személyautó megcsúszott a tiszai Huszár Mátyás rakparton és....
2024.04.24
Bár az elektromos autók iránti kereslet továbbra is növekszik, a növekedés üteme közel sem olyan....
2024.04.24
Az M0-s autóút déli szektorán, az M5-ös autópálya felé vezető oldalon, a 6-os főúti csomópontnál....
2024.04.24
- Áprilisban tíznapos amerikai egyesült államokbeli szakmai úton vettek részt a magyar....
2024.04.24
Értékes bajnoki pontokat veszített Losonczy Levente az elmúlt hétvégén a túraautós TCR Europe....
2024.04.24
Itt az új törvényjavaslat.   ..
2024.04.24
Zivatarok alakulhatnak ki, az elsődleges veszélyforrást a villámlás jelenti, emellett esetenként....
2024.04.23
A japán filmtörténet, sőt, a világ egyik legsikeresebb animációs alkotása adott ihletet ahhoz az....
2024.04.23
Izgalmas és világszintű versenyeknek ad otthont a hétvégén a Balaton Park Circuit. ..