Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Hogyan biciklizzünk télen? | Autoszektor
Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Hogyan biciklizzünk télen?

2019.12.01.

A kerékpár hidegben is tökéletes közlekedési eszköz, de pár dologra oda kell figyelni, ha télen is tekerni szeretnél. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat. 

Tóbiás és Balambér imád biciklizni, és télen, amikor beköszönt a hideg, akkor is kerékpárra pattanak. Sokan azt hiszik, hogy bringázni csak jó időben lehet, pedig a biciklizés egész évben tökéletes közlekedési eszköz. Az igaz, hogy télen kicsit több dologra kell odafigyelni – például tekerj óvatosabban és öltözz fel megfelelően –, de ezeket bárki hamar megtanulhatja. Mutatjuk a legfontosabb téli bringás tippeket!

A bicikli télen is tökéletes közlekedési eszköz

Télen hidegebb van a kerékpáron, mint nyáron, de ne felejtsd el: ilyenkor mindenkinek hideg van. Annak is, aki gyalogol, annak is, aki a buszra várva ácsorog a megállóban, és annak is, aki az autóját próbálja kiszabadítani reggel a hó és jég fogságából. A bringázásnak viszont hidegben is ugyanazok az előnyei: kiszámíthatóbb a közlekedés, pénzt és időt spórolsz és nincs károsanyag-kibocsátás.

Mit vegyek fel télen a biciklizéshez?

  • A városi bringázáshoz simán megfelel a normál utcai öltözet, de ezeket kombináljuk néhány vízhatlan, szélálló, de légáteresztő kiegészítővel. 
  • A réteges öltözködés nagyon fontos, több vékonyabb réteg célravezetőbb, mint néhány vastag holmi. 
  • A kezdő téli bringások általában túlöltöznek, mivel nem számolnak azzal, hogy a tekerés miatt pár perc múlva bemelegednek. Természetes, hogy elinduláskor még picit fázol, de utána nem lesz hideg, hidd el! 
  • Az izzadást célszerű elkerülni – megfelelő rétegekkel és lélegző ruházattal – mert ha megállsz, például egy piros lámpánál, megfázhatsz. Néhány út után mindenki ráérez, hogyan kell felöltöznie, hogy ne fázzon, de ne legyen melege sem. 

A legfontosabb a réteges öltözködés és az ízületek védelme

  • Van néhány olyan testrész, amelyeket külön kell védened a hideg ellen. Húzz szélálló sapkát, és különösen a nőknek gondolniuk kell a medence és a vesetájék védelmére is. 
  • Védd az ízületeidet! Leginkább a boka- és a térdízületekre kell vigyázni. Ezt megteheted aláöltözőkkel vagy kívül hordható kiegészítőkkel, térd-, illetve bokamelegítővel, kamáslival, utóbbi ráadásul a víz ellen is hasznos. 
  • Húzz szélálló kesztyűt, amely megvédi a kezedet és a csuklódat. Figyelj arra is, hogy úgy vedd fel, hogy a szél ne tudjon befújni a kabátod ujján. 
  • Ajánlott egy kerékpáros szemüveg – leginkább víztiszta üveggel – mert a hideg levegőtől könnyezhet a szemed, és a szél, illetve a hó ellen is remekül beválik.
  • Ha nem vízálló a kabátod, legyen nálad egy könnyű esőkabát. 

Hogyan készítsem fel a bringámat?

  • A csapadékos-latyakos időszakban nélkülözhetetlen egy olyan sárvédő, ami elég hosszú, hogy ne csapd össze a lábadat és a hátadat. 
  • A víz, a hó, a latyak és az utakra kiszórt só vagy csúszásmentesítő anyag sokkal jobban igénybe veszik, koptatják a kerékpár mozgó alkatrészeit. Tisztítsd és olajozd rendszeresen a láncot és a fogaskerekeket, és ellenőrizd a fékeket is, mert ilyenkor jobban kophatnak.

Télen gyakrabban kell ellenőrizni és kenni a kopó alkatrészeket

  • Télen hamarabb sötétedik, ezért elengedhetetlen a kifogástalan biciklis lámpa. Borús, szürke időben akár sötétedés előtt is használhatod, és feltűnő színű ruházattal is javíthatod a láthatóságot. Vedd számításba azt is, hogy a hidegben az elemek és az akkumulátorok hamarabb lemerülnek. 
  • Fújd puhábbra a gumikat, mert így jobban tapadnak a hidegben.

Hogyan közlekedjek biciklivel télen?

  • Télen csúszósabbak az útviszonyok, tekerj a megszokottnál lassabban. Csúszós úton megnő a féktávolság, ezért tarts nagyobb követési távolságot, és általában nagyobb távolságot más járművektől, akadályoktól. 
  • Sose felejtsd el, hogy havas, vizes úton nem mindig látod a kátyúkat vagy más akadályokat. Figyelj az útra, és úgy helyezkedj, hogy szükség esetén tudj korrigálni. 
  • Kerüld a hirtelen irányváltoztatásokat, havon és jégen hamar eleshetsz. A kanyarokat vedd be lassabban, nagyobb ívben. 
  • Bár egyre többen bicikliznek télen is, nincs annyi bringás az utakon, mint nyáron. Ez azzal járhat, hogy az autósok kissé „elszoknak” a biciklisektől, kevésbé számítanak rájuk. Ezért még inkább figyelj arra, hogy tényleg megadják-e az elsőbbséget. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történtünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.03.29
A jelenlegi generációnak, amely Európa második legtöbbet eladott modellje volt 2023-ban, nincs....
2024.03.29
Egy 165 járműből álló, 7 millió font (3,27 milliárd Ft) értékű bZ4X-flottát rendelt a WeFlex, amely....
2024.03.29
Korlátozott példányszámban gyártott veterán Peugeot 205-ös került kalapács alá az angliai....
2024.03.29
- Több mint öt hónap és a szakszervezetekkel lefolytatott tizenöt tárgyalási forduló után egyoldalú....
2024.03.29
Az M3-as autópályán, a keleti országrész felé rendkívül erős a forgalom. Gödöllőtől Bagig 20 km-en....
2024.03.29
A megszokott programok, és a felhőtlen jókedv mellett, idén néhány különleges látványossággal is....
2024.03.29
A világ legsikeresebb üzleti limuzinjának nyolcadik nemzedéke maradéktalanul meggyőzte a nemzetközi....
2024.03.29
Több szempontból is sokat fejlődött és ezért pozitívan értékeli a Formula 4 Winter Series-ben....
2024.03.29
- A nehéz-tehergépjárművek hétvégi forgalomkorlátozása a húsvéti hétvégén összesen 72 órán át lenne....
2024.03.29
Egyelőre csak koncepció formájában látható az első elektromos Isuzu D-Max pickup, de valószínű nem....