dízel motorok

Van jövője a dízelnek

2018.05.29.

Divatos lett szidni a dízelt, pedig egyelőre kevés megfizethető alternatívája van, gondoljunk csak a tömegközlekedésre. Jogos igény ugyanakkor, hogy a lehető legkevesebb szennyezést bocsássák ki a járművek, legyenek azok benzinesek, vagy éppen gázolajjal működők. Bár sokan kétségbe vonják, igenis létezik tiszta dízel. De erről kicsit később...

Előbb fussuk át, hogy is jutottunk el a dízelkorszakig. Az első ipari forradalom adta meg a kezdő lökést a mobilitás útján, de a XVIII. századtól még jó pár emberöltőnek kellett eltelnie, hogy a gőzzel, majd gázzal hajtott gépek után megjelenjelek az elektromos, majd a benzinnel és gázolajjal hajtott járművek. Az automobilizmus hőskorában a két-, majd négyütemű Otto-motorok mellett a teherautókban és munkagépekben megjelentek már a dízelek is. Napjainkra egyre népszerűbbé vált ez az üzemanyag a személyautók körében, Európában az elmúlt időszakig kicsivel több dízelautót helyeztek forgalomba évente, mint benzinest. Hogy miért? Mert nyomatékosabb és kevesebbet fogyaszt. A fizika nyelvén megfogalmazva, a dízelmotornak jobb a  termodinamikai hatásfoka. Sokáig ez elég volt a sofőröknek és főleg a cégeknek, hogy mellette tegyék le a voksukat. Az ez elmúlt néhány évtizedben azonban elviselhetetlenül megnőtt az autók száma, bővült és korszerűsödött az úthálózat és a környezetszennyezésből egyre nagyobb hányadban veszik ki a részüket a közúti járművek, köztük a dízelautók is. Ez növekvő felelősséget ró az autógyártókra és beszállítóikra is.

Szigorú szabályok az egészségünkért

Az Európai Unió is komolyan veszi szerepét, 1992-ben bevezették az európai kibocsátási normát, a ma már jól ismert euro-osztályokat. Ezek határozzák meg az Európában forgalomba helyezett új autók károsanyag-kibocsátásának elfogadható szintjét. A nitrogén-oxidok, szénhidrogének, szén-monoxid és a részecske (por) kibocsátás hátárértékeit szabályozza a rendszer. Most az Euro 6-os szabályozás van érvényben, hamarosan várható a még szigorúbb Euro 7 megjelenése. Az igazi változás majd 2021-től jön, amikor az Európai Unióban csak olyan autókat lehet majd forgalomba helyezni, melyek szén-dioxid-kibocsátása nem haladja meg a 95 gramm/kilométer értéket. Ez gázolajból 3,6, benzinből 4,1 liter/100 kilométer szerinti fogyasztásnak felel meg. Persze ezt nem egyes autónként számolják, hanem az adott márka átlagában, azaz minden eladott villanyautó vagy hibrid csökkenti egy márkánál a kibocsátást. A 2021-es norma teljesítés benzines és dízelmotorok esetében nem lesz könnyű. A beszállítók többsége, így a Bosch is, az autógyártóval közösen dolgozik azon, hogy ez a norma határidőre teljesíthető legyenek. Azzal mindenki egyetért, hogy a villanyautók megjelenésével nem tűnnek el a hagyományos autók, a belsőégésű motorok 2021 után is megőrzik vezető szerepüket a piacon. Igaz, azok a motorok már jóval tisztábbak lesznek. Hogyan?

A Bosch szerint a kipufogógáz-utókezelés tovább javítja majd a károsanyag-kibocsátást az öngyulladásos motoroknál. A szennyező anyagokat tároló katalizátorok mellett pedig elektromos hajtás is hozzájárul a tisztább működéshez. A személyautókban megjelentek az SCR katalizátorok, amelyek AdBlue folyadékot igényelnek, de a villanyos rásegítés majd csökkenti ennek az anyagnak a felhasználását.

Áttörés és rekord

A Bosch évek óta dolgozik egy kísérleti dízelmotoron, amely jóval a 80 milligrammos nitrogén-oxid-határértéken belül marad valós közúti forgalomban. A korábban újságírók által is kipróbált négyhengeres erőforrás a Volkswagen kétliteres motorjára épül, de lökettérfogata 1,7 literes, új a motorvezérlése és a befecskendezése, turbóját a Bosch-Mahle szállítja.

Az életre tervezett vállalat legújabb fejlesztései nagyban segíthetik az autógyártókat a járművek nitrogén-oxid-emissziójának (NOx) olyan drasztikus csökkentésében, amellyel már ma teljesíthetik a jövő határértékeit. A nemrég bemutatott technológia valós üzemi körülmények (RDE) között is rekordértékekkel teljesíti a jelenlegi és a 2020-tól érvényes nitrogén-oxid-kibocsátási előírásokat. A megoldás különlegessége, hogy a mérnökök a már rendelkezésre álló technikát fejlesztették tovább, így nem volt szükség újabb, költségnövelő komponensekre. A nitrogén-oxidokra ma 168 milligramm, 2020-tól pedig 120 milligramm a határérték. A Bosch új dízeltechnológiája már ma kilométerenként 13 milligrammos, rekordmutatót tesz lehetővé az előírás szerinti RDE-mérés során, de városi forgalomban sem haladja meg a 40 milligrammot a kibocsátás kilométerenként. Felvetődik a kérdés, hogy miként érték el ez az eredményt? Ezt a befecskendezési-technika, egy új fejlesztésű levegőrendszer és az intelligens hőmenedzsment átgondolt kombinációja tette lehetővé.

De a fejlődés nem állhat meg és nem is áll meg a dízelek esetében sem. A Bosch mesterséges intelligenciával folytatja, újabb lépéssel jutva közelebb alapvető célkitűzéséhez, vagyis a környezeti levegőt a szén-dioxid-kibocsátástól eltekintve már alig terhelő belső égésű motorokhoz.

Miben más az új dízeltechnológia?

Mindeddig két fő tényező bizonyult kritikusnak a dízeljárművek nitrogén-oxid-kibocsátásának mérséklése szempontjából. Az egyik, a vezetési stílus. Erre a Bosch a motor gyors reagálású levegőrendszerében találta meg a megoldást: minél dinamikusabb a vezetési stílus, annál dinamikusabban működik a kipufogógáz-visszavezetés is. Mindez többek között a korábbiaknál érzékenyebben reagáló turbófeltöltővel válik lehetővé, miközben a magas- és alacsonynyomású kipufogógáz-visszavezetés kombinációjával a levegőrendszer működése még rugalmasabbá válik. A vezető így a károsanyag-kibocsátás intenzív növekedése nélkül is lendületesen indulhat el. Ugyancsak fontos a hőmérséklet hatása. A nitrogén-oxidok optimális átalakításának érdekében a kipufogógázok hőmérsékletének 200 Celsius fok felett kell maradnia, amit városi forgalomban gyakran nem sikerül megvalósítani. A Bosch szerint aktívan kell szabályozni a kipufogógáz hőmérsékletét. A kipufogórendszer így kellően meleg marad ahhoz, hogy stabil hőmérsékleti tartományban működhessen, mindvégig alacsony szinten tartva a károsanyag-kibocsátást.

A belső égésű motorok evolúciója

A közvetlen benzinbefecskendezéses motoroknál a részecskekibocsátás csökkentése áll a fejlesztések középpontjában. Ennek megoldására egy példa a nagy pontosságú lézerrel vágott furatokkal készülő, innovatív, közvetlen benzinbefecskendezés, amely a lézer által vágott élekkel kimagaslóan hatékony égésű keveréket képez az égéstérben. Emellett a benzines rendszerek befecskendezési nyomásának 200-ról 350 bar-ra növelésével a részecskék kibocsátása jelentős mértékben tovább csökkenthető. A dízelmotorok terén a Bosch jó esélyt lát arra, hogy a kipufogórendszerek további fejlesztése – ezen belül is többek között a kipufogógáz-utókezelés –, és a szennyező anyagot eltároló katalizátorok széles körű alkalmazása az egyik legkritikusabb nitrogén-oxid-kibocsátás akár 80 százalékos csökkentését eredményezheti. Ezt erősíti az elektromos kiegészítő meghajtások bevetése, amely a töltés célzott felhasználásával, főleg gyorsításkor és nagy terhelésnél csökkenti a nem kívánt nitrogén-oxid-kibocsátást, azaz már a belső égés folyamatainál tovább korlátozza a dízelmotorok környezetszennyezését. Az SCR-katalizátorral ellátott járműveknél szintén növeli a hatásfokot az elektromosítás: ezeknél a kipufogógáz-kezelési eljárásoknál jelentősen csökken az AdBlue-felhasználás, így ritkábban szükséges az AdBlue-tartályt utántölteni. A kipufogógáz-kezeléssel tehát 80, az elektromos kiegészítő hajtás alkalmazásával optimalizált működésű dízelmotorok égési folyamatainál további 20 százalékkal csökkenthető a nitrogén-oxid-kibocsátás. Mindezt összevetve, a Bosch szerint a benzinmotorok esetében, az alsóközép-kategóriában 85, a dízelmotoroknál akár 70 gramm alá is szorítható a kilométerenkénti kritikus károsanyag-kibocsátási érték, ezért is tartják a szakemberek, hogy a hatékony mobilitás alapja továbbra is a belső égésű motor marad, és a világszerte gyártott új járművek nagy részét tíz év múlva is fosszilis tüzelőanyag fogja hajtani.

Csúcsra járatott gázolajosok

A dízel működési elvénél fogva eleve hatékonyabb a benzines technikánál, ami azt is jelenti, hogy minél nehezebb autót mozgat dízelmotor benzinmotor helyett, annál nagyobb lesz a különbség fogyasztásban, végső soron pedig szén-dioxid-kibocsátásban is, a dízel javára. Ezért a nehéz járművek esetében még semmiképp nem lehet eltemetni a dízelt. Főleg, ha olyan csodadízelek vannak a piacon, mint a BMW négyturbós sorhatosa. A BMW B57 jelzésű hathengeres, soros dízelmotorját négy turbófeltöltő lélegezteti, két kisebb és két nagyobb, hogy a motor minden terhelésnél a lehető leghatékonyabban működhessen. A BMW 750d-ben az új csúcsdízel 400 lóerős, legnagyobb forgatónyomatéka 760 newtonméter, fogyasztása pedig jóval alatta marad a hasonló teljesítményű társainál.

B. Cs.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.23
Izgalmas és világszintű versenyeknek ad otthont a hétvégén a Balaton Park Circuit. ..
2024.04.23
A világgazdaság következő éveit, évtizedeit leginkább az elektromos autóipari forradalom határozza....
2024.04.23
A japán vállalat hivatalosan is bejelentette, hogy a jövő év végéig Thaiföldön mutatja be népszerű....
2024.04.23
A Volvo EX30 elnyerte a rangos Red Dot 'Best of the Best' formatervezési díjat. ..
2024.04.23
Kicsi a világ: szoktuk mondani, amikor egy rég nem látott ismerőssel találkozunk. De ki gondolta....
2024.04.23
Újabb légijárat indul Magyarország és Kína között, idén nyártól már egy hatodik kínai nagyváros,....
2024.04.23
Közel 450 kiállító több, mint 12 ezer négyzetméteren várja a szakembereket 2024. május 7-10. között....
2024.04.23
Súlyos baleset történt az M2-es autóúton Vác térségében kedd délután, a forgalmat megállították -....
2024.04.23
A Renault SA francia autógyártó konszern idei eladásainak a növekedésére számít részben annak....
2024.04.23
A Csongrádi úti tanyák megállóhely közelében történt a baleset – jelentette a katasztrófavédelem. ..