szakképzés

Worldskills 2017 – Abu Dhabi

2017.12.21.

A szakmák olimpiájának számító WorldSkills versenyt 2 évente rendezik meg, az idei „olimpiának” az Egyesült Arab Emirátusokban található Abu Dhabi adott otthont. Az 51 szakmában hirdetett versenyre 59 országból érkeztek versenyzők, hogy megmérettessék magukat. Több olyan szakma is képviseltette magát, melyek a járművekhez köthetők.

Wolrdskills versenysorozat

2017-ben már a 44. Wolrdskills-megmérettetést szervezték az Egyesült Arab Emirátusokban található Abu Dhabiban. A II. világháború után Spanyolországban rendezték az első szakmai versenyt, ahol a környező országokból is érkeztek versenyzők, majd egyre több szakma és ország kapcsolódott be a versenysorozatba, mára pedig egy komplex „brand”-ről beszélhetünk, ami 51 szakmát ölel át, és 2 évente a világ különböző pontjain rendezik meg a megmérettetést. A WorldSkills International (WSI) egy olyan egyedülálló, nemzetközi tagsággal rendelkező non-profit szervezet, amely küldetése szerint világszerte emelni kívánja a szakismeretek és a szakmai továbbképzés színvonalát. A szervezetet 1953-ban alapította öt európai ország, melynek jelenleg 67 tagországa van, de elkötelezett a további bővítés irányában. Jövőképe szerint a világ minden részén terjeszteni kívánja a magas színvonalú szakismereteket. Tagjai olyan nemzeti szervezetek, testületek vagy intézmények, amelyek az adott országban felelősek a szakoktatás és szakképzés fejlesztéséért.

 

 

 A verseny technológiáját részletes előírások szabályozzák, ráadásul minden szakmának vannak egyedi szabályai is. Autós vonalon az autószerelő, karosszérialakatos, járműfényező és nehézgép-szerelő szakmák képviselik magukat.

 

Skills-program Magyarországon

A 2010. november 26-án a Magyar Kormány és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara között történt megállapodás és a szakképzésről szóló 2011. évi 187. törvénynek megfelelően 2011-től a WorldSkills és a EuroSkills versenyekkel kapcsolatos feladatokat a Kamara végzi és képviseli Magyarországot a WorldSkills International szervezetében.

Hazánk az Országos Szakképzési Tanács javaslata és az oktatási miniszter döntése alapján jelentkezett a WorldSkills International szervezetbe és a kezdetektől tagja a 2007-ben megalakult WorldSkills Europe szervezetének. A két szervezetben 2006. május 10-től 2010 végéig a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet teljes jogú tagként képviselte Magyarországot. A két szervezetben a magyar részvétel a SkillsHungary program keretében valósul meg.

Az eredményes szereplés mellett fontos cél a versenyek előkészítése során és a versenyeken tapasztaltak beépítése a magyar szakképzésbe. A nemzetközi nívó lehetőséget ad a tanulásra, más országok oktatási rendszerének megismerésére és a jó gyakorlat átültetésére.

 

Az autószerelő versenyszám

Az autószerelőknek komplex tudásról kell számot adni a versenyeken, ugyanis az autó minden részére kiterjedő feladatokat kapnak. 4 modulra osztható a verseny, melyből az első a motorszabályozás, motorvezérlés, ahol diagnosztikai méréseket, hibakeresést és szerelést kell végezni benzin- vagy dízelmotoron és annak szenzorain, beavatkozóin. Az autón végzett mérések során számot kell adni a motorvezérlő működéséről, a kipufogógázkezelő-rendszerről, a motor működését befolyásoló szelepek és szenzorok hatásairól, valamint a mérési módszerekről gyűjtött ismeretekről.

 

 

A második modul a motor mechanikus alkatrészeinek ismeretére van kihegyezve, itt a versenyzőknek motoralkatrészeket kell mérni, például dugattyút, hengert, majd össze kellett szerelni egy motort, és ellenőrizni kellett a szerelés minőségét. Ha ezzel végeztek, akkor egy másik motoron kellett kompressziót és hengertömítettséget mérni, majd vezérlést kellett cserélni a feszítőgörgőkkel együtt.

 

 

Külön modul van a járműkommunikációnak és a járműelektronikának. Itt a versenyzőknek elektromos hibákat kellett detektálni és megjavítani, valamint a CAN-hálózatot szimuláló tesztpadon kellett méréseket végezni.

 

 

A negyedik modulba tartozik a fék és a futómű, hogy minden fő egységről szerzett ismeretről számot adjanak a versenyzők. A fék esetében a hibakeresés és szervizelés jelentette a fő feladatot, a futóműállítást pedig rejtett hibák tették nehezebbé.

 

 

Habár a feladatok is nehezek voltak, az igazi kihívást az idő jelentette, ugyanis a két órás limitet sokan nem tudták tartani, így egy-egy részfeladatot nem tudtak teljesíteni.

A nemzetközi mezőnyben az ázsiai versenyzők bizonyultak a legjobbnak, mivel az első helyezett Kínai Tájpejből, a második Kínából érkezett, a harmadik helyen holtversenyben a japán és malajziai fiatal versenyző végzett.

A következő világversenyt Oroszországban rendezik, 2018-ban pedig Budapest ad otthon az Euroskills-nek, ami a „Szakmák Európa Bajnoksága”-nak felel meg.

Forrás: 
Futó: Worldskills

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.24
A legsikeresebb európai autó fél évszázados történelme eddig nyolc nemzedéket ölel fel. ..
2024.04.24
Egy külföldi turistabuszba hajtott hátulról egy energiaitalt szállító kamion az M1-es autópályán, a....
2024.04.24
- A kormány felszólítja az üzemanyag-forgalmazókat, hogy áraikat önkéntes alapon igazítsák a régiós....
2024.04.24
A Ford 1965 példányt fog gyártani a Mustangból a debütálás évének emlékére ..
2024.04.24
A bajor prémiumgyártó a tisztán elektromos meghajtású BMW i4 és a BMW 4-es Gran Coupé....
2024.04.24
A második napon, péntek délután már csúcsra járt a HUMDA Zöld Életre Valók komplex e-mobilitási....
2024.04.24
Két, egymástól független flottapiaci szavazáson a Toyota Professional három típusa ért el....
2024.04.24
Keddről szerdára virradó éjjel egy személyautó megcsúszott a tiszai Huszár Mátyás rakparton és....
2024.04.24
Bár az elektromos autók iránti kereslet továbbra is növekszik, a növekedés üteme közel sem olyan....
2024.04.24
Az M0-s autóút déli szektorán, az M5-ös autópálya felé vezető oldalon, a 6-os főúti csomópontnál....