Villanyautó

AC/DC: kábel nélkül jön a delej

2021.12.31.

Eldobhatod, mert feleslegessé válik a nehéz és helyigényes kábelköteg, ráadásul időt nyersz az új technikával. Vagy nem is annyira új?

Az elektromos autósok minden tankoláskor megtapasztalják, hogy milyen macerás művelet a töltés, mert az informatikai kapcsolat létrehozása mellett még ott a nem éppen pehelysúlyú kábel, amit közterületen megrongálhatnak, akár el is lophatnak lelkes és veszélyekre fittyet hányó fémgyűjtők.

Mobillal már működik

Nem kérdés, hogy unjuk a vezetékeket, a sokféle csatlakozódugót, amiktől már megszabadulhattunk az utastérben, hiszen egyre több modell infotainment rendszere felkínálja az Apple CarPlay csatlakozási lehetőség mellett a mobiltelefon indukciós töltését is. Miért ne tölthetnénk így az elektromos autók akkumulátorait is. Tölthetjük, sőt tölthettük már korábban is.

 

Így egyszerűbb a tankolás                      Forrás: BMW AG

Vezeték nélküli tankolás

Azt már negyedszázada is felismerték az EV-modellek fejlesztői, hogy meg kéne szabadulni a felesleges túlsúlyt és hasznos helyet elfoglaló töltőkábeltől. Vagyis a kényelem igénye és a kábel nélküli töltés nem mai találmány, különösen a mini villanyautókban kritikus a súlyos és méretes tartozék elhelyezése az amúgy sem gigantikus csomagtartóban, ráadásul a szabadtéri töltések miatt soha nem éppen patyolattiszta a kábel, melyet összetekerés és tárolás előtt ajánlatos megtörölgetni, ami nem éppen kosztümös/öltönyös művelet.

Indukciós töltőn a Peugeot Tulip       Forrás: PSA

A Tulip negyedszázada tudta

Az úttörő gyártók már régóta próbálkoztak megkönnyíteni a villanyautósok életet, a Peugeot 1995-ben bemutatta a csinos és kényelmes Tulip villanyautót, mellyel elég volt a kijelölt helyre parkolni, aztán kábel nélkül feltöltötte akkumulátorát. Az ötlet nyolc éven át aludta Csipkerózsika-álmát, amikor felébresztették a japánok.

A Mitsubishi 2013-ban mutatta be vezeték nélkül is töltető CA-MiEV villanyautót, mely nagyobb lett az úttörőnek számító i-MiEV mininél. A 4 méter hosszú, 1,8 métere széles és 1,55 méter magas CA-MiEV-et 109 lóerős villanymotor hajtotta, lítium-ion akkumulátorának egyetlen töltésével 300 kilométernyi útra volt képes.

AC/DC

A technológia egyszerű: az autó alján lévő akkumulátor képes kábel nélkül is elektromosságot fogadni a töltőtől. Az indukciós technológia előnye, hogy teljesen automatikus: elég az autóval a kompatibilis töltőpanel fölé parkolni, és máris elindul a töltés, a váltakozó áramot (AC) a jármű alakítja egyenárammá (DC).

Az indukciós töltés nagyobb energiaveszteséggel jár és lassúbb is a kábelesnél, ráadásul az interferencia káros is lehet az emberi egészségre, ennek ellenére egyre több márka ebben látja a megoldást.

Csak rá kell parkolni az indukciós töltőre     Forrás: BMW AG

Önkéntes BMW-sek

2019-ben a BMW Kalifornia államban 200 önkéntes 530e tulajdonossal kezdte meg az indukcióstöltés tesztprogramját, mely Németországban már 2018-tól működik. Az indukciós töltőket csak zárt garázsokba építik be, a szakemberek először felmérik a helyszínt és elektromos hálózatot, majd három éves bérleti szerződés kötnek a jelentkezővel. A talajra szerelik a GroundPad töltőt, az autó aljára pedig a CarPad egységet. Az indukciós töltőberendezés kiépítésével és majdani leszerelésével kapcsolatos összes költséget a BMW fedezi.

Startgombbal indul

A tulajdonosnak csak annyi a dolga, hogy a töltő fölé parkoljon, aztán megnyomja a Start gombot. A talajra szerelt egység által generált mágneses tér hatására az autóra szerelt egységben elektromos áram jön létre, ami feltölti az autó akkumulátorát.

A rendszer maximális teljesítménye 3,2 kW, amivel a BMW 530e iPerformance akkumulátora 3,5 óra alatt tölthető fel. A rendszer hatásfoka 85 százalékos. Az indukciós töltés hatásfoka alacsonyabb a vezetékes megoldáshoz képest, ráadásul pontos parkolást is igényel. A BMW rendszere Wifi kapcsolattal segíti a vezetőt: a jármű központi kijelzőjén megjelenik az autó és a környezet felülnézeti képe, az optimális parkolási helyzetet ikon jelzi, a működőképességhez hosszanti irányban 7 cm, oldalirányban 14 cm a megengedett eltérés.

A talajra helyezett rendszer a rajta áthajtó autót is kibírja, védett a nedvességtől és elektromágneses sugárzása töltés közben is csak a jármű aljára hat.

Mindent a német gyártó fizet a bérlőnek       Forrás: BMW AG

Majdnem 100 %

Hatékony indukciós töltőt fejleszt a VW AG Knoxville-i innovációs intézete, az Oak Ridge-i Nemzeti Laboratórium és a Tennessee-i Egyetem. Az első projekt keretében egy átépített Porsche Taycan modellnél vizsgálják, hogy csökkenthető az interferencia, mely két különböző forrású hullám találkozásakor jön létre, miközben erősítik/gyengítik egymást. A prototípus rendszerrel 98 százalékos hatékonyságot értek el, miközben a teljesítményt 6,6-ról 120 kW-ra növelték, a cél a 300 kW-os szint, amivel lehetővé válna, hogy a Taycan akkupakkjának energiaszintje 10 perc alatt érje el a 80 százalékot.

Egységes előírások

Az elektromos autózással foglalkozó valamennyi gyártó és beszállító fejleszt indukciós töltőket, melyekre már megszületettek az egységes előírások is.

2020 májusában hozták nyilvánosságra az indukciós töltésre vonatkozó GB/T 38775 kínai szabványt, néhány hónappal később, október 22-én véglegesítették a SAE International hasonló előírásokat tartalmazó SAE J2954 globális szabványát, melyben a következő teljesítményszintek szerepelnek: 3,7 kW, 7 kW, 11 kW és 22 kW.

Töltősáv az autópályán                      Forrás: Electreon AB

Svéd aszfalt

Egyre több helyen épülnek ki a villanyautók menet közbeni töltésére alkalmas rendszerek. Ahogy a felső vezetékes troliteherautó-hálózat kiépítésében, úgy az utakba épített elektromos töltőhálózatok fejlesztésében is úttörők a svédek: Trafikverket megbízásából 2019. tavaszán 1,6 kilométeres indukciós aszfaltszakaszt készített az Electreon AB. A cél, hogy nulla károsanyag-kibocsátással közlekedjenek a teherautók, melyek így autonóm üzemmódban is biztonságosan használhatók a kb. félméteres töltősáv fölött.

Kísérleti töltőpálya az A35-ös mellett                        Forrás: Stellantis

Olasz meló: Stellantis, Béta-verzió

A tizenhét márkás Stellantis cégcsoport immár második koncepciója indukciós töltésű autópályáról szól, a Béta kísérleti szakasz egy 1,05 kilométeres kör alakú tankolóring az olaszországi Milán-Brescia A35-ös autópálya Chiari Ovest melletti lehajtójánál. Az Arena del Futuro (A jövő arénája) aszfaltjába épített hálózat töltőkapacitása 1 megawatt, melyből megállás és kábel nélkül tankolhatnak a kísérleti autók, melyek a megfelelő energiaszint után visszahajtanak a közútra.

A flotta még csak egy 500-as e-Fiatból és egy Iveco E-Way autóbuszból áll, de a globális e-Mobility projektvezető Anna-Lise Richard szerint ígéretesek a kísérletek a DWPT (Dynamic Wireless Power Transfer) rendszerrel.

Kilométeres akkutöltő ring             Forrás: Stellantis

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.02
A Continental technológiai vállalat stratégiai partnerséget kötött a müncheni székhelyű vállalattal....
2024.05.02
Szegmensén túlmutató hely- és funkciókínálattal borítja rá az asztalt a kis szabadidőautók piacára....
2024.05.02
Május 10-én, a Mentők napján megemlékezést és ünnepet tart az Országos Mentőszolgálat. ..
2024.05.02
Nemrég egy illegálisan és nem hétköznapi módon tuningolt Suzuki Swift tulajdonosát igazoltatták a....
2024.05.02
A videó elején látszik, hogy egy kamion előzése okozza a torlódást, az autósoknak pedig nem....
2024.05.02
Egy új felszereltségi szinttel, valamint általában gazdagabb felszereltséggel kerül forgalomba a....
2024.05.02
Az észak-amerikai tevékenységének bővítése során a Volkswagen-csoport fokozza együttműködési....
2024.05.02
A Székesfehérvári Járási Ügyészség vádat emelt azzal a férfival szemben, aki közel 10 km-en át....
2024.05.02
A Tesla megkezdi a Cyber Odyssey körutat Európában, melynek keretében sok országban, így nálunk is....
2024.05.02
A Győri Járási Ügyészség vádat emelt egy 38 éves férfival szemben, aki a korábbi közlekedési....