zöldautó

Árcsökkentésre kényszerülünk a kínai invázió ellen

2023.08.18.

Bombaként robbant a hír az autóiparban, amikor a Tesla először csökkentette villanyautóinak az árát, ugyanakkor kevesen beszélnek a nagyon is aktuális veszélyről, amit a kínai márkák olcsó autói jelentenek.

Lassan mindennél fontosabb szempont lett a hagyományos autógyártók számára, hogy megfizethetőbbé, pláne profitábilisabbá tegyék a modelljeiket, különösképpen a villanyautóikat, amiknek az árát még mindig az akkumulátorköltség tornázza fel leginkább. Ugyanakkor rengeteg munka folyik a gyártósori komplexitás és a bürokrácia csökkentésének érdekében is, amikben különösen a nagy múltú európai autógyártóknak van hova fejlődnie. Éppen ezekre az európai gyártókra jelent egyre nagyobb veszélyt az a számtalan kínai márka, amelyek rövid időn belül ellepték az európai piacot.

Példaként ott van a BYD vagy a SAIC, amelyek mindketten komoly összeget fektettek a villanyos átállásba, ezzel érdemben tudták csökkenteni a gyártási és fejlesztési költségeket, míg az akkumulátorokat helyi vagy saját kézben lévő beszállítóktól szerzik be, ezáltal hatalmas versenyelőnyt kiépítve a riválisokhoz képest. Hiszen az olcsó akkumulátor költség, olcsó árlistát is jelent egyben. Nem véletlenül volt az utóbbi idők nagy győztese az MG és a Tesla az öreg kontinensen.

2022-ben már 9%-os piaci részesedést haraptak ki maguknak a kínai gyártók az európai villanyautó eladásokban, ami kétszer annyi, mint egy évvel előtte, és a legtöbb gyártó még csak most jelenik meg teljes erővel. Lépéskényszerbe kerültek ez európai autógyártók, és az árcsökkentés elérése érdekében még hatékonyabbá kell tenniük a gyártási folyamatokat. Carlos Tavares, a Stellantis vezérigazgatója egyenesen „extrém brutálisnak” nevezte a kínai gyártók jelentette vesztélyt ez európai autógyártásra. „25%-kal versenyképesebb árakat tudnak nyújtani, mint mi. Harcolnunk kell.” – tette hozzá.

Hasonlóan vélekedett a Renault is, ahol 40%-os költségcsökkentést szeretnének elérni 2027-ig. Luca de Meo vezérigazgató szerint az év második felében már szignifikánsan alacsonyabb gyártási költségekre számítanak, köszönhetően a nyersanyag árak csökkentésének. „Tisztán látszik, hogy versenyenben vagyunk, és leginkább az idővel harcolunk, de ilyen az üzlet természete.” A Renault is abban látja a megoldást, ha csökkenteni tudják a gyártási és fejlesztési költségeiket.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.16
A szegedi Csonka János Technikumban tanul az ország két legjobb autószerelője és a legügyesebb....
2024.05.16
A Mazda Motor Corporation közzétette egész éves pénzügyi, illetve értékesítési eredményeit, és a....
2024.05.16
Az új Opel Frontera világpremierje után kiderült, hogy a SUV tisztán elektromos hajtású változata a....
2024.05.16
Összeütközött két kisteherautó Balatonkenesén, a Fő utcában – jelentette az Országos....
2024.05.16
A 35. évfordulóját ünneplő Duna Autó Cégcsoport ünnepélyes keretek között írta alá a kínai SOKON....
2024.05.16
A mély válság közepette elválnak az amerikai Rivian cég és Frank Klein német operatív főnök útjai.....
2024.05.16
Szögekkel és csavarokkal teli deszkát tett a gyanúsított egy vasúti átjáróba. A tiszafüredi....
2024.05.16
Hatalmas tűzben huszonkét hajó semmisült meg az Isztriai-félszigeten, Medulin kikötőjében még....
2024.05.16
Balesetek, torlódások, rendkívüli közlekedési események az Útinform jelentése alapján. ..
2024.05.16
Kínában már van megfizethető elektromos miniautó. Hozzánk vajon mikor érhetnek el? ..