autópályán

Balkán expressz, fekete depókkal

2017.04.24.

Egyre komolyabb rizikót jelentenek az utakon a használt-kocsikat szállító trélerek sűrűsödő karavánjai, és már nem csak a közlekedésben.

 

Mi mennyi?                                                                                             A szerző felvételei

Hála KRESZ Professzorunknak napjainkban már a gyerekek is tudják, hogy autópályán is legfeljebb nyolcvanas tempóval lehet közlekedni minden olyan járművel, ami utánfutót vagy pótkocsit vontat. Szóval megtanulták, de mégsem elegen, mert naponta megtapasztalhatjuk, hogy kamionok és lakókocsit vontatók bőven a szabályozott limit felett mennek, és nem csak lejtőn lefelé. Meg is van az „eredménye”, mert egyre több az olyan baleset, melynek okozója a megengedettnél nagyobb tömegű és nagyobb sebességgel közlekedő autószállító. Ráadásul nem is kell felborulniuk a teljes útzárhoz, elég ha keresztbe csúszik és bebicskázik a vontatmány. Márpedig ez szinte heti rendszerességgel megtörténik a használtautó-trélerezőkkel az M1-es és M5-ös útvonalon, de a balkáni szakaszokon is.

Illegális lerakók

Az osztrák hatóságok egyre szigorúbban ellenőrzik a kis-haszonjárműveket, sőt, tengelysúlynyomást meg össztömeget már nem csak a kamionoknál mérnek, és ha indokolt szigorúan büntetik a túlrakott járműszerelvény vezetőjét. Reprezentatív felmérés híján inkább csak általános hazai tapasztalat, hogy mind a magyar, mind a külföldi sofőrök jelentősen és folyamatosan túllépik a megengedett sebességet.

Érthető, hiszen a sietséggel órákat lehet nyerni, ami egy hónap alatt akár egy plusz fuvart is jelent például a trélereseknek, akik már olyannyira fejlesztették a logisztikát, hogy depókat alakítottak ki nyilvános parkolókban. Több autópálya mellett, többnyire a magyar-szerb határ közelében már tucatjával állnak rendszám nélküli személykocsik, arra várva, hogy az északról hozott darabok egy másik tréleren folytassák útjukat, ezzel is időt spórolva a Schengenen belül mozgó szállítóknak

Rajta van a szemük

A képlet egyszerű: a Németországban vásárolt használt kocsit lerakják Röszkénél, ahonnan azt a délről jövő szerb vagy bolgár fuvaros viszi tovább, így a lepakolós tréleres várakozás nélkül fordulhat vissza az újabb rakományért. A gond ezzel csak annyi, hogy a közparkolókat foglalják tartósan, a szabad helyeket tovább csökkentik az illegális árusok, akik „kiszuperált” bringákat, szerszámokat kínálnak furgonjaikból, miközben „rajta tartják szemüket” a pihenő szállítmányokon, nehogy azt a konkurens csapat vigye tovább...

 

Rendszámtalan flotta

Régi trükk a rendszám nélküli autók pihentetése, ahogy trélermentes, vagyis saját kerekükön történő utaztatásuk is. Ez hasonló a tolvajtrükkhöz, amikor egy tiszta és hatósági jelzéses autó megy elől, szorosan mögötte pedig a rendszám nélküli, amit így a szélárnyékban haladva nem vesznek észre a távolról figyelő rendőrök. Legalábbis elsőre...

Vonat kontra kamion

Sajnos továbbra sem a vasút javára billen az európai áruszállítási mérleg, és a gyártók valóságos mobil raktárakkal árasztják el az utakat. A sokszor túlterhelt kamionok nem csak az utakat rontják, de komoly közlekedési kockázatot is jelentenek, különösen a belső sávban egymás mellett cammogó, vagy éppen szorosan szélárnyékában száguldó 35-40 tonnás jármű-szerelvények. A rövid követési távolság miatt egyre több a súlyos ráfutásos baleset, az elalvó sofőrök is a tragédiák és áldozatok számát növelik.

Digitalizáció helyett

Miközben a 3,5 tonna feletti jármű-szerelvényeken meg van határozva és digitális tachográffal rögzítve is van a sofőr menetideje, aminek túllépését büntetik, a kisebb kategóriában a dobozosok és utánfutósok pihenés nélkül vezethetnek olykor akár húsz órát, ami már önmagában komoly kockázat, arról már nem is beszélve, hogy milyen veszélyt és mekkora fékutat jelentenek a túlterhelt járművek.

Többször felmerült, hogy a kis-haszonjárművek sofőrjeinél is a kamionosokhoz hasonló szigort lép életbe, de ez egyelőre még késik. Pedig enélkül nehéz javítani a statisztikát, és elérni a célt, mely szerint hetente „csak” ötszázan haljanak meg közlekedési balesetben az európai utakon.

Igaz, egy év alatt két százalékkal csökkent a halálos áldozatok száma, ami így is ijesztő, hiszen 2016-ban 25,5 ezer ember vesztette életét Európa közútjain, a súlyos sérültek száma pedig meghaladta a 135 ezret.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.14
A Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. Zöld....
2024.05.14
A csalódást keltő szeptember után (-11,6 százalék) a romániai új autók piaca októberben ismét....
2024.05.14
Bővül azon járművek köre, amelyekre kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást kell kötni. Ez az....
2024.05.14
Az új Opel Frontera első nyilvános bemutatkozására készül: Alig egy hónappal azután, hogy az új....
2024.05.14
Lassul az elektromos autók fellendülése. Lényegesen több személygépkocsit regisztráltak újonnan az....
2024.05.14
Vasárnap délután az Erdőháton történt baleset egyik sérültje Magdaléna Šebestová volt....
2024.05.13
- Két újabb H225M típusú helikopter érkezett a Magyar Honvédséghez az Airbus Helicopters....
2024.05.13
Az alábbi cikk különleges csemege a magyar automobilizmus kezdeti időszakáról. Az Autó Motor 1935.....
2024.05.13
- A hagyományos kamionoktól nagyobb és nehezebb gigakamionok megjelenése az európai utakon a vasúti....
2024.05.13
..