Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Ezért hasznos a kerékpárszállítás a tömegközlekedési járatokon

2023.05.14.

Ha biciklivel túl messze van az úti cél, érdemes közösségi közlekedéssel kombinálni az utazást. Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjában bemutatjuk, miért jó ez. 

Néhány napja újabb közösségi közlekedési járatokon lehet kerékpárt szállítani Budapesten: a Zuglót és a Hegyvidéket a belvároson át összekötő 110-es és 112-es autóbuszokra bringával is felszállhatnak a BKK utasai. Mivel egyre több buszon, villamoson, vonaton lehet biciklit vinni, bemutatjuk ennek az előnyeit, és hogy milyen lehetőségeink vannak az egyes társaságoknál. 

Miért jó, hogy lehet bringát szállítani a tömegközlekedési járatokon?

A legfontosabb, hogy így kombinálható az egyéni és a közösségi közlekedés. A leggyakoribb példa, hogy valaki az agglomerációban lakik, de Budapesten dolgozik vagy tanul. Ezért a kerékpárjával felszáll a HÉV-re vagy vonatra, majd 10-20 – vagy sokkal több – kilométer utazás után megérkezik a fővárosba, ahol kerékpárral folytatja az útját, és akár további 3-5 kilométert teker. 

A teljes távot kizárólag biciklivel csak a legelszántabb bringások teszik meg nap mint nap, a közlekedési eszközök „mixelését” viszont bárki kipróbálhatja, hiszen így nem kell napi 30-40 kilométert tekernie. Az első és utolsó kilométerekre ott a bringa, ami nagy segítség, ha valaki nem a HÉV- vagy buszmegálló, illetve a vasútállomás közelében lakik, valamint ha leszállás után még utaznia kellene a munkahelyig vagy az iskoláig. Ez a vegyes megoldás tulajdonképpen háztól háztól visz, el lehet kerülni a dugót, jóval környezetbarátabb, nem kell parkolóhelyet keresni, és még testmozgás is van benne. 

Érdemes kombinálni a bringázást a közösségi közlekedéssel (Fotó: BKK)

Mindez persze városon belül is működik, legfeljebb kisebb léptékben: ha soknak találjuk, hogy biciklivel átszeljük a várost, keressünk egy olyan járatot, amivel letudhatjuk az utunk nagy részét, a tömegközlekedés előtt és utána pedig pattanjunk nyeregbe. 

A mindennapi kombinált – más elnevezéssel: multimodális – közlekedés mellett számtalan olyan helyzet adódhat, amikor hasznos, hogy szállíthatunk biciklit a tömegközlekedési eszközökön. Ilyen például, ha ha valaki defektet kap, ha lemerül az elektromos kerékpár akkumulátora, vagy ha elkapja egy felhőszakadás. Budapest hegyvidéki területein az is jellemző, hogy a fővárosiak reggel kerékpárral könnyen legurulnak a hegyről, de hazafelé, emelkedőn felfelé már kényelmesebb inkább busszal utazni. Mindemellett így azoknak sem kell lemondani a kerékpározás élményéről, akik idősebbek, vagy kisgyerekkel közlekednek.

BKK

Bringát szállítani a HÉV-járatokon, 14 villamoson, 26 autóbusz-vonalon, a 77-es trolibuszon, és a D14-es kompon tudsz, de kizárólag a kerékpáros piktogrammal megjelölt járműveken, és kötelességed megfelelően rögzíteni a biciklit. Kerékpárt szállítani vonal- vagy gyűjtőjegy érvényesítésével, illetve kerékpárbérlettel lehet, és persze neked is rendelkezned kell érvényes jeggyel vagy bérlettel. További információk a BKK oldalán. 

Bringaszállítás tesztüzemben

Április végétől kerékpárszállításra alkalmas szerelvénnyel is lehet találkozni a Kelenföldet Óbudával a Hungária körúton összekötő 1-es villamos vonalán. Egyelőre csak tesztelik a lehetőséget, de ha beválik a fejlesztés, és pénz is lesz rá, akkor a jövőben több CAF-szerelvényen lehet majd kerékpár szállítani. Ezen a vonalon jelenleg – a frissen átalakított CAF-szerelvény mellett – a hétköznaponként közlekedő Tatra villamosokon lehet kerékpárt szállítani.

MÁV

Valamennyi budapesti elővárosi vasútvonalon lehet kerékpárt szállítani, valamint Budapest és legtöbb vidéki nagyváros között a leggyorsabb InterCity vonatokon egész évben biztosítják a kerékpárszállítási lehetőséget. A Balaton, a Velencei-tó, a Tisza-tó mellett rengeteg népszerű turisztikai úti cél van az országban, ahová nyugodtan elvonatozhatunk úgy is, hogy a biciklinket magukkal visszük. Bővebb infók a MÁV oldalán.

Évről évre többen szállítanak kerékpárt vonaton (Fotó: MÁV)

A MÁV-START járatain 2022-ben csaknem 1,2 millióan szállítottak kerékpárt, ami 18 százalékkal haladta meg a 2021-es biciklis forgalmat.

Volánbusz

Március 26-tól újra lehet kerékpárt szállítani a Volánbusz kelet-magyarországi járatain, bizonyos buszokon egyszerre akár három kerékpárt is elvisznek. 

A Budapest és a Mátra, a Bükk, illetve a Tisza-tó térsége között közlekedő járatok mellett a fővárosból Salgótarjánba, Egerbe, Szilvásváradra, Kazincbarcikára, Jósvafőre, valamint Gyöngyösről Egeren át Miskolc felé közlekedő egyes járatokra váltható kerékpárjegy. Az egységesen 990 forintba kerülő kerékpárjegyek online vagy a budapesti pénztárakban válthatók meg. A részletekért nézd meg a Volánbusz honlapját!

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.16
Szombathely térségében történt a súlyos baleset – közölte az Országos Katasztrófavédelmi....
2024.05.16
A HangZóna mai vendége Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetségének kommunikációs vezetője. ..
2024.05.16
Közel huszonkétezren látogattak el az idei Balatonfüred Concours d’Elegance-ra, amelyet a BMW Group....
2024.05.16
A „Terminál” a valóságban.   ..
2024.05.16
A Netrisk szerint a dízelmotoros, benzines, hibrid és elektromos új autók esetén az átlagdíj az....
2024.05.16
A szegedi Csonka János Technikumban tanul az ország két legjobb autószerelője és a legügyesebb....
2024.05.16
A Mazda Motor Corporation közzétette egész éves pénzügyi, illetve értékesítési eredményeit, és a....
2024.05.16
Az új Opel Frontera világpremierje után kiderült, hogy a SUV tisztán elektromos hajtású változata a....
2024.05.16
Összeütközött két kisteherautó Balatonkenesén, a Fő utcában – jelentette az Országos....
2024.05.16
A 35. évfordulóját ünneplő Duna Autó Cégcsoport ünnepélyes keretek között írta alá a kínai SOKON....