MOL Bubi

Hétfőn indul a Mol Bubi

2014.09.06.

Budapest új közösségi közlekedési lehetőségeként 2014. szeptember 8-án elindul a fővárosi közbringarendszer, a MOL Bubi.

Jegyet venni hétfőtől a főbb gyűjtőállomások érintőképernyős felületein és a MOL Bubi weboldalán lehet, míg bérletet a BKK ügyfélközpontjaiban. Javasoljuk, hogy bérlet váltásához – a várakozás elkerülése érdekében – a molbubi.bkk.hu webcímen előzetesen regisztráljanak, mely mostantól lehetséges. A 900 millió forint uniós támogatással megvalósuló 76 gyűjtőállomásból, 1100 almazöld, egységes kinézetű, strapabíró kerékpárból álló rendszert hétfő reggel adjuk át a budapestieknek. A MOL Bubi kipróbálására számos kedvezmény vehető igénybe az első naptól kezdve.

Véget ért a nyilvános próbaüzem, ezért 2014. szeptember 8-ától, hétfőtől mindenki számára elérhető lesz a MOL Bubi közbringarendszer. A fővárosiak jelentős részének már ismerősek a MOL Bubi gyűjtőállomások és a zöld kerékpárok, hiszen több mint 2000 tesztelő hetekig tekerte azokat Budapest utcáin: a „csúcs” napi 3200 használat volt a nyilvános próbaüzemben. A rendszer a Fővárosi Önkormányzat megbízásából, a Budapesti Közlekedési Központ beruházásában valósult meg.

A tesztelők a nyilvános próbaüzemben a speciálisan a városi forgalomra kialakított, nagy teherbírású kerékpárokon kívül a közbringázáshoz szükséges valamennyi funkciót kipróbálták, és jelezték tapasztalataikat. A nyilvános tesztelésén kívül a BKK, a rendszert szállító és mostantól üzemeltető T-Systems Magyarország és a Közbringa Kft. fejlesztési és üzemeltetési szakértői is folyamatosan használták – és használják – a szolgáltatásokat annak érdekében, hogy egy minden elemében működő rendszert adhassunk most át a nyilvánosságnak. Számos kisebb hiba javítása miatt késett a rendszer átadása, melyek mára megtörténtek és nem akadályozzák a rendszer indítását.

A több mint 2000 tesztelő észrevételeinek elemzése alapján a próbaüzem alatt felmerült hibák, kényelmetlenségek többségét már menet közben javította a Közbringa Kft. A többség általában kényelmesnek találta a zöld bringákat, és úgy ítélte meg, hogy MOL Bubi kártyával is könnyű használni a rendszert. A visszajelzések alapján a BKK számos kisebb kényelmi fejlesztést végez még a kerékpárokon a következő hetekben, ezek azonban nem akadályozzák a rendszer indítását, mivel nem hibák, hanem kényelmi szintet javító fejlesztések (pl. ilyen a gumik könnyebb kivitelűre cseréje is, mely a kerékpár könnyebb hajthatóságát célozza, de nem jelenti azt, hogy a mai abroncsok hibásak lennének).

A nyilvános próbaüzem betöltötte célját: a hibák átlagos napi aránya kezdetben 1-2 % körül mozgott, de ez később jelentősen csökkent a folyamatosan végzett javításoknak és ellenőrzéseknek köszönhetően. A használati szokásokat jellemezte, hogy a tesztelők szívesen próbálták ki a közbringákat társasággal, barátokkal vagy a családdal, és együtt járták be a város MOL Bubi gyűjtőállomásokkal ellátott pontjait, hiszen egy bérlettel akár négy kerékpárt is el lehet vinni.

Ahogy az ismert, a rendszer integrációját a BKK-val kötött közbeszerzési szerződés keretében T-Systems Magyarország Zrt. végzi, ők felelnek az adatkommunikációért és a speciális szoftvermegoldások integrációjáért, a főbb rendszerelemeket pedig alvállalkozóként a német Nextbike GmbH – mint számos más nagyváros hasonló rendszerének fejlesztője – szállította, míg a kerékpárokat a magyar Csepel Zrt. szerelte össze. A rendszer névadó szponzora a BKK-val kötött szerződés alapján a MOL, amely így jelentős, évi százmillió forintos nagyságrendben hozzájárul az üzemeltetés költségeihez.

 

Próbálja ki kedvezményesen a MOL Bubit!

A nagy érdeklődéssel és várakozással kísért közbringarendszer indulásakor számos kedvezményt nyújtanak a kerékpározni vágyóknak.

  • Az év végéig (2014. december 31-ig) használható, kedvezményes 3000 forintos MOL Bubi Start bérletet válthatnak azok, akik ismerkedni szeretnének Budapest új közbringa-rendszerével. A MOL Bubi Start bérlet 3000 forintba kerül, ebből 1500 forint felhasználható a félórás ingyenes használaton túl fizetendő díjakra, és 2014. december 31-éig érvényes.
  • Indulási kedvezményként a beindulást követő első időszakban (visszavonásig) az éves bérletet 18.900 forint helyett 12.000 forintért (5000 Ft felhasználható kerettel), a féléves bérletet pedig 12.500 Ft helyett 8000 forintért (3000 Ft felhasználható kerettel) vásárolhatják meg azok, akik hosszabb ideig és/vagy rendszeresen szeretnék használni a MOL Bubit.
  • Állandó kedvezményként az éves közösségi közlekedési BKK-bérlettel rendelkezőknek 50 %-os kedvezményt adunk az éves MOL Bubi bérlet árából. Szintén állandó kedvezmény, hogy a vásárlás napján érvényes tömegközlekedési szemeszterbérlettel rendelkező köz- és felsőoktatásban tanulók a féléves MOL Bubi bérletet 20 % kedvezménnyel vásárolhatják meg. Az indulási kedvezmények időszakában az 50, illetve 20 % kedvezmény a csökkentett éves, illetve féléves bérletárból adjuk.
  •  

A fenti bérletek a BKK ügyfélközpontjaiban válthatók meg (Deák Ferenc tér M, Kelenföld vasútállomás M, Keleti pályaudvar M, BKK központi ügyfélszolgálat Rumbach Sebestyén utca). Javasoljuk, hogy bérlet váltásához – a várakozás elkerülése érdekében – a molbubi.bkk.hu webcímen előzetesen regisztráljanak, mely mostantól lehetséges.

Bérletvásárláskor (MOL Bubi Start bérlet, éves vagy féléves bérlet) személyes szerződéskötés szükséges, és az ügyfelek egy MOL Bubi kártyát kapnak, mellyel egyszerre 4 kerékpárt is ki lehet venniük a dokkolóból. Viszont külön kauciót nem von le a rendszer, és mindegyik tartalmaz valamennyi felhasználható keretet a félórás ingyenes használaton túl fizetendő díjra.

  • Az alkalmi felhasználók 24 órás, 72 órás vagy 168 órás (heti)jeggyel próbálhatják ki a közbringát. Ezekhez az indulástól 2014. szeptember 22-éig szintén nagyon jutányos áron, mindössze 100 forintért juthatnak a MOL Bubi weboldalán, vagy az érintőképernyős termináloknál. Jegyet vásárolni nem minden gyűjtőállomáson, hanem csak a 31 – a honlapunkon található térképen pirossal jelölt – érintőképernyős terminállal rendelkező állomáson lehet, ahol helyben bankkártyával tudnak fizetni mindenféle előzetes regisztráció vagy szerződéskötés nélkül. Kérjük, előzetesen tájékozódjanak ügyfeleink a BKK honlapján!

A kedvezményes jegyek vásárlásakor 25 ezer forint kauciót zárolunk a felhasználó bankkártyáján, de ha a rendszert csak a 30 perces díjmentes időszakokban használja (például 29 percig), akkor a mindössze a jegy árával csökkentett összeget, azaz 24900 Ft-ot visszakap a jegy érvényességi idejének lejártával, a banki tranzakció néhány napos átfutása után.

A szeptember 23-tól érvényes jegyárakról, illetve a 30 percen túli használat díjairól (melyek a bérlet- és jegyvásárlók számára is megegyező használati díjak) a molbubi.bkk.hu honlapon lehet tájékozódni.

 

Az ügyintézés menete

A bérletek megvásárlására és a szerződéskötésre a BKK ügyfélközpontjaiban (Kelenföld vasútállomás M, Keleti pályaudvar M, Deák Ferenc tér M és BKK központi ügyfélszolgálat a Rumbach Sebestyén utca és a Király utca sarkán) lesz lehetőség. A sorban állás elkerülése érdekében érdemes a rendszer honlapján előre regisztrálni, időpontot foglalni. Előregisztráció 2014. szeptember 5-én, 19 órától a molbubi.bkk.hu oldalon lehetséges. A személyes szerződéskötésre – és a MOL Bubi bringák használata – 2014. szeptember 8-án, hétfőn reggeltől van mód. Regisztrációkor az ügyfeleknek meg kell adnia a személyes adatait, illetve időpontfoglalásra is itt adott a lehetőség. Ezt követően a kiválasztott időpontban, a BKK ügyfélközpontban a személyazonosításra alkalmas dokumentumok bemutatása és a szerződés aláírása után átvehetik MOL Bubi bérletüket az új MOL Bubi ügyfelek. A legközelebbi terminálról akár már közbringával folytathatják útjukat.

 

Tudnivalók a MOL Bubi használatáról

A jegyek és bérletek érvényességi ideje alatt (mely 24 órától egy évig terjedhet, a jegy és bérlet típusától függően) a rendszer alkalmanként legfeljebb 30 perces időtartamban díjmentesen, korlátlan számban használható.

  • 30 percet meghaladó folyamatos használat után használati díjat kell fizetni. A 30. perc után az egyre emelkedő használati díjjal arra ösztönözzük a felhasználókat, hogy tegyék vissza a biciklit útjuk megtétele után; ne vigyék magukkal munkahelyükre, haza, moziba, étterembe stb. több órára, hogy más is használhassa. A díjszabás részletei a molbubi.bkk.hu oldalon elérhetők. 
  • MOL Bubi bérlettel maximum 4 kerékpár bérelhető egyszerre, és nem kell kauciót fizetni.
  • Egy jeggyel szintén egyszerre akár 4 kerékpár is elvihető, de ekkor kerékpáronként 25.000 Ft kauciót zárolunk az ügyfél bankkártyáján, amit a jegy érvényességi idejének lejártával kap vissza a használati díjak levonásával csökkentett összegben.
  • A bicikli visszavétele után ugyanazzal a MOL Bubi kártyával tíz perc eltelte után vehető ki újra bicikli.
  •  

Hétfőtől a közbringarendszer 76 gyűjtőállomáson 1100 jellegzetes színű, almazöld kerékpárral áll a bringázni vágyók rendelkezésére télen-nyáron, a nap 24 órájában. Az egymástól 300-500 méterre elhelyezett gyűjtőállomások a pesti oldalon a Nagykörúton és a Városligeten belül, Budán pedig a Vízivárosban, valamint a dél-budai egyetemi negyedben és a Margitszigeten találhatók. A közbringák egységes kinézetű, speciálisan a városi forgalomra tervezett, strapabíró kerékpárok. Olyan elemekből állnak, amelyek nem kompatibilisek más típusú kerékpárok alkatrészeivel, ezért ellopni nem érdemes őket. A MOL Bubi a konzorciumi tagok közös fejlesztésének eredményeként olyan látványos, innovatív megoldásokat is tartalmaz, mint például az állomások megújuló energiával, napelemmel történő működtetése vagy a nagyméretű érintőkijelzővel felszerelt terminálok. A rendszer üzemeltetéséről a BKK által megbízott Közbringa Kft. gondoskodik, munkatársai folyamatosan ellenőrzik az állomásokat, hogy az igényekhez igazodva ott mindig kellő számú kerékpár és szabad férőhely legyen.

A BKK 24 órás központi telefonos ügyfélszolgálatán a +36 1 3 255 255-ös telefonszámon minden érdeklődő és MOL Bubi ügyfél segítséget kérhet, ha bármilyen nehézségbe ütközik a MOL Bubi használata során. Mindemellett a rendszer beindulását követő első napokban kora reggeltől késő estig minden gyűjtőállomásnál a BKK MOL Bubi nagykövetei segítik az újdonsült MOL Bubi ügyfeleket.

Az Európai Unió támogatásával megvalósuló fejlesztés több mint egymilliárd forintba kerül. A „Budapesti Kerékpáros Közösségi Közlekedési Rendszer kialakítása” c. projektet az EU Regionális Fejlesztési Alapja a Széchenyi 2020 keretében támogatja. A projekt összköltsége nettó 1,059 millió forint, amelyből 900 millió forint az EU-s támogatás, az önrészt pedig a Fővárosi Önkormányzat nyújtja a BKK-nak. A rendszer üzemeltetését fő szponzorként a MOL támogatja, ezen felül a felhasználók által megváltott jegyek és bérletek bevételei és a Fővárosi Önkormányzat támogatása biztosítja a rendszer fenntartását.

Forrás: 
BKK

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.18
Idén, immár harmadik alkalommal indít közlekedésibiztonsági témájú online felmérést a Nemzeti....
2024.05.18
Füleken új befektető érkezik az egykori Kovosmalt területén újonnan kiépített ipari gyárcsarnokba....
2024.05.18
Generációváltás előtt állnak Ausztriában az autósiskolák. Az autósiskolák üzemeltetői a szakma....
2024.05.17
Az Útinform figyelmeztette az autósokat, hogy szombatra virradó éjszaka egy különleges szerelvény....
2024.05.17
Ismerik a Toyota Priust? Ő a világ leghíresebb hibridje. Szomorú, de eddig még nem kerültünk....
2024.05.17
Az AutoWallis csoport 89,1 milliárd forint árbevételt ért el az első negyedévben, 11 százalékkal....
2024.05.17
Alig ötvenhat kilométert tudott megtenni az újonnan vásárolt Tesla Cybertruck csodaterepjáróval  a....
2024.05.17
Vadonatúj villamosok érkezhetnek Budapestre 2030-ig, a BKK folytatja a járműflotta megújítását.....
2024.05.17
Ki hinné, hogy már négy év eltelt amióta bemutatták az első elektromos Opel Corsát. A modell....
2024.05.17
Jövet-menet gyorsan hajtott egy autó Dejtáron. ..