tudásközpont

Kecskeméti Főiskola: Anyagfejlesztéssel az autóipar szolgálatában

2015.10.27.

Befejezéséhez közeledik a Kecskeméti Főiskola, mint konzorciumvezető által irányított „A kecskeméti növekedési zónában a jármű- és gépipari, valamint az agrár kis- és közepes beszállító vállalatok K+F+I kapacitásának fejlesztése a Kecskeméti Főiskola tudásbázisán” című, TÁMOP 4.2.1C-14/1/KONV-2015-0011 azonosítójú pályázata.

A 2015. február 2. - 2015. október 31. között zajló, 569.389.179 Ft összes költségvetésű projektben a Főiskola az AIPA Alföldi Innovációs Nonprofit Közhasznú Kft.-vel, a Kecskeméti Kreatív Tudásközpont Közalapítvánnyal és Kecskemét Megyei Jogú Várossal, mint konzorciumi partnereivel együttműködve azt a célt tűzte ki önmaga elé, hogy a vállalkozásokkal együttműködve úgy újítják meg a főiskola képzési és kutatási portfólióját, miáltal a modernkori kutatás-fejlesztés egyik magyarországi központjává teszik Kecskemétet.

A projekt az együttműködés terén az alábbi, konkrét célokat tűzte ki:

·         A Kecskeméti Főiskola és vállalati partnereinek kutatási és kutatáshasznosítási együttműködéseinek stratégiai megalapozása;

·         A Kecskeméti Főiskola helyi gazdaság követelmények szempontjából fontos oktatási és kutatási kompetenciáinak és szolgáltatásainak fejlesztése;

·         Kiemelt kutatási területeken végzett K+F+I tevékenység gazdasági hasznosításának előkészítése, tudás-transzfer szolgáltatások volumenének növelése;

·         A kecskeméti térség gazdasági tevékenységéhez kapcsolódó kiemelt kutatási területek projektjeinek előkészítése, amelyek Kecskemét gazdasága szempontjából lényeges, hasznosított eredményeket hoznak;

·         Az oktatói-kutatói és hallgatói állomány tudásmenedzsment szolgáltatásokba való bevonása.

A projekt egyik legfontosabb célterülete az elkövetkező 5-7 év kutatás-fejlesztési projekt-portfóliójának felállítása volt, amelyben figyelembe véve a 2012-es felsőoktatási intézmények közötti, majd iparvállalatok által is ellenjegyzett Pannonhalmi Megállapodásban foglalt kompetencia alapú feladatmegosztásokat, illetve a Kecskeméti Főiskola által hagyományosan sikeresen művelt tudományágakat, az alábbi kutatási területek kerültek kijelölésre:

·         Jármű- és gépipari anyagok és technológiák kutatása, fejlesztése

·         Ipari automatizálás, méréstechnika és optimalizálás

·         Élelmiszer-előállítás, kertészet, élelmiszer-feldolgozás

A jármű- és gépipari anyagok és technológiák kutatása, fejlesztése blokkban négy jármű- és gépiparra koncentráló projekt került kiválasztásra, ezek közül az egyik a járműipar jövőbeli tömegcsökkentési lehetőségeit kutató projekt az „Ultrakönnyű járműszerkezeti anyagok alkalmazhatósági lehetőségének kutatása” címet viselte.

A tanulmány bevezetésében áttekintésre kerültek a járműipar jelenlegi fejlődési trendjei, különös tekintettel az alkalmazott építési/szerkezeti anyagokra, ismertetésre kerültek az alumínium és ötvözetei, a magnézium és ötvözetei, a szál. és részecskeerősítésű fémmátrixú kompozitok, a műszaki műanyagok, a szálerősítésű műanyagmátrixú kompozitok, a fémhabok, a szendvics szerkezetek, a szerkezeti anyagokkal összefüggő megmunkálási és kötési technológiák, a SUPER-LIGHT CAR projekt és a jövő technológiáját elhozó elektromos járművek is.

Áttekintésre kerültek a kis sűrűségű fémanyagok eddig hazai fejlesztései és vizsgálatra került ezeknek az új megoldásoknak az alkalmazhatósága a hazai járműipari gyártóknál, beszállítóknál.

Nagyon perspektivikus témakörnek ígérkezik a fém habanyagokból műanyag rétegerősítéssel kialakítandó szendvics kompozitok létrehozásának vizsgálata a Kecskeméti Főiskola Jármű- és Anyagtechnológia Tanszékek bázisán, ezért ennek a területnek felállításra került az iparvállalatokkal való következő 5 éves kutatás-fejlesztési terve is.

Ami nagyon fontos a felsőoktatási intézmény szempontjából is, az a várható kimenetek meghatározása, amely a témakörre vonatkozó önálló tudományos műhely létrehozási feltételrendszerének felállításából, a nemzetközi és hazai kapcsolati háló megteremtéséből, a javasolt tudományos publikációs és kutatási tématerületek feltárásából, valamint a fenntartási időszakban várhatóan megjelenő PhD-dolgozatok és publikációk tematikus rendszerzéséből tevődött össze.

Az elkövetkező időszak immáron a vezérprojektekből, így a vázolt „Ultrakönnyű járműszerkezeti anyagok alkalmazhatósági lehetőségének kutatása” projektből is továbbvitt, immáron konkrét vállalati együttműködésekben megvalósuló K+F+I projektek kidolgozása és a Széchenyi2020 program vállalati innovációkat tartalmazó GINOP, illetve a Horizon2020 EU-s kutatás-fejlesztési pályázati rendszerben való továbbviteléről fog szólni, mint a jelen Tudáspark projekt egyik legfontosabb értékmérőjéről.

  

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.19
Ki emlékszik már arra, hogy a McLarent meg akarta venni az Apple, pedig voltak ennél színesebb....
2024.05.19
Egyéni világbajnoki Grand Prix-selejtezőre kerül sor Pünkösdhétfőn a debreceni Perényi Pál....
2024.05.19
Most akkor mégis bízik az elektromos átállásban a japán autógyártás? ..
2024.05.19
A heti rajzunk készítője Kelemen István. Rajzának címe: Hétvége. ..
2024.05.19
A címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull versenyzője nyerte a Forma-1-es....
2024.05.19
2009. január 31. óta a Porsche Múzeum aktívan és modern módon mutatja be a márka történetét és....
2024.05.19
Hőkamerás és egyéb drónokkal a levegőből is keresik a szombat éjjel Verőcénél balesetet szenvedett....
2024.05.19
Ittas állapotban elkövetett járművezetés vétsége miatt emelt vádat a Veszprémi Járási Ügyészség....
2024.05.19
A M1RA versenyzője, Bucsi Attila emberfelettit nyújtott a TCR Eastern Europe túraautó-bajnokság....
2024.05.19
- Hajóbaleset történt szombat éjjel a Dunán, Verőce közelében, a balesetben ketten meghaltak, három....