közlekedésbiztonság

Kis lépés az autóiparnak, hatalmas lépés a járműbiztonságnak

2022.09.09.

Július 6. óta kötelező az intelligens sebesség asszisztens (ISA) és az elektronikus adatrögzítők (EDR) alkalmazása az Európában gyártott járművekben.

2022. július 6. óta az EU/EGT piacra bevezetett személygépkocsik, kisteherautók, teherautók és buszok új modelljeit alapfelszereltségként fel kell szerelni néhány új járműbiztonsági technológiával. Az Európai Közlekedésbiztonsági Tanács (ETSC – European Transport Safety Council) üdvözli ezt a mérföldkövet, de szerinte két új technológia szabványa túl gyenge, így azok felülvizsgálata mihamarabb indokolt.

Az ETSC egyértelműen kijelenti, hogy az Intelligens Sebesség Asszisztens (ISA) minimális szabványainak alkalmazása oda vezethet, hogy a gyártók olyan ISA-rendszerrel építsenek autókat, amelyek korlátozott biztonsági előnyökkel járnak, sőt, egyenesen bosszantják a vezetőket. Ennek az az oka, hogy az időközben felpuhított jogi szabályozó környezet lehetővé teszi a csak figyelmeztető rendszer alkalmazását, amely idegesítő hangjelzést ad, emellett nem egyszer pontatlan sebesség információkkal párosul. Minek köszönhető mindet? A rendszerek bevezetésének előkészületei során „olcsósított” megoldások csak kameraalapú jelfelismerő rendszert használnak, ahelyett, hogy a jóval megbízhatóbb digitális térképeket vennék alapul a sebességkorlátozások megjelenítéséhez.

A szándék jó, de még van mit csiszolni rajta (kép: ETSC)

Az ETSC arra is figyelmeztetett , hogy a járműbe épített „fekete dobozok”, más néven elektronikus adatrögzítők (EDR) végleges műszaki szabványai gyakorlatilag használhatatlanná teszik az eszközöket a közlekedésbiztonsági szakemberek számára. Ennek az az oka, hogy a specifikációk tiltják az idő-, dátum- és helyadatok rögzítését, ami elengedhetetlen a balesetek körülményeinek rekonstruálásához. Az ETSC szerint az EDR-ekre vonatkozó előírásokat is a lehető leghamarabb felül kell vizsgálni.

„Július 6. óriási előrelépés a járműbiztonság terén Európában. A most kötelezővé tett technológiák a jövőben több ezer életet mentenek meg. De a közúti közlekedésbiztonság terén elért nagy győzelem ellenére rúgtunk néhány öngólt is. Az egyik legnagyobb potenciállal rendelkező életmentő rendszer, az intelligens sebesség asszisztens (ISA) nem úgy sikerült, ahogy azt eredetileg terveztük. Az új, járműbe épített fekete dobozok (EDR) pedig gyakorlatilag használhatatlanok lesznek a kutatók számára. A járművek biztonsága folyamatosan fejlődik, és semmi sem indokolja, hogy ezeket a szabványokat ne lehetne a közeljövőben felülvizsgálni és frissíteni. Szerintünk ez elengedhetetlen.” – nyilatkozta Antonio Avenoso, az ETSC ügyvezető igazgatója.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

forrás és kép: ETSC

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.27
Mikor készítik a fotót a közlekedési lámpák kamerái?   ..
2024.04.26
Mentőautó ütközött össze egy személyautóval Budapesten a Nagykörúton, a Király utcánál péntek este....
2024.04.26
Izgalmas, sokoldalú és attraktív szakma, melynek minősége és tudásszintje rohamosan nő. ..
2024.04.26
Elődjeik sikereire alapozva érkezik meg az új CUPRA Formentor és az új CUPRA Leon. ..
2024.04.26
Látványosan megcsillogtatja különleges képességeit legújabb reklámfilmjében a Toyota GR Corolla. A....
2024.04.26
Mutatjuk, hol milyen óriási a bérszakadék.   ..
2024.04.26
A Peugeot immár tizenegyedik alkalommal nyerte el a nagy presztízsű Red Dot formatervezési díjat.....
2024.04.26
A Datahouse adatai szerint 2023-ban 128 ezer 469 új személygépkocsit és kishaszonjárművet helyeztek....
2024.04.26
- A kínai többségi tulajdonú Volvo Cars a közös és társult vállalkozásokat nem számítva 6,8....
2024.04.26
- Akkor és Most Jármű Expo néven rendeznek a hétvégén a régmúlt, illetve a jelen két- és négykerekű....