KRESZ

Kreszprofesszor: Rendhagyó jobbra kanyarodások

2015.04.08.

A KRESZ a jobbra kanyarodással kapcsolatban két fontos dolgot emel ki. Az egyik a kanyarodás előtti elhelyezkedés – azaz besorolás -, a másik pedig magának a befordulásnak a végrehajtása.

Az egyik legegyszerűbb forgalmi manővernek minősül menet közben a jobbra kanyarodás.

Hiszen amikor balra fordulunk, a jobbratartástól eltérően máshová kell besorolnunk, ilyenkor elsőbbséget kell adni a szemből érkezőknek, illetve nagyon sokszor a közúti jelzések nem is engedik meg a balra kanyarodás lehetőségét.
Ehhez képest valóban könnyebb jobbra eltérni az útirányunktól, de mégis sok olyan tényező van, amelyre érdemes figyelni. Írásomban ezeket foglalom össze.

A KRESZ a jobbra kanyarodással kapcsolatban két fontos dolgot emel ki.

Az egyik a kanyarodás előtti elhelyezkedés – azaz besorolás -, a másik pedig magának a befordulásnak a végrehajtása.

Ki ne hallott volna arról a gondolatról, hogy jobbra kis ívben, balra pedig nagy ívben kanyarodunk.
Meglepődnénk egyébként, ha a kanyarodás geometriáját nézzük, hogy a szabályos befordulás esetén mindkét ív ugyanakkora, hiszen balra is alapvetően csak úgy szabad kanyarodni, ha az utak metszéspontját jobbról kerüljük ki.


Ha a jobbra tartást, mint haladási alapszabályt vesszük, akkor a járművel általában az út- és forgalmi viszonyok szerint lehetséges mértékben jobbra tartva kell közlekedni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy alapvetően az úttest szélén kell haladni.
Ebből a szempontból a jobbra kanyarodás esetében sincs változás, hiszen  a szabály alapján jobbra bekanyarodás esetében az úttest jobb szélére kell besorolni.
Nyilván ez utóbbi kötelezettség akkor jelent a haladási nyomvonalunkban változást, ha eddig nem az úttest szélén, hanem például a belső sávban közlekedtünk. Ebben az esetben még a befordulás előtt el kell jutnunk az úttest széléhez, azaz a jobb külső sávba.


De mi van akkor, ha az úttest jobb szélén kerékpársáv, kapaszkodósáv, autóbuszsáv vagy például villamos pálya van?
Vegyük sorba ezeket az ún. rendhagyó eseteket:

 

  • A többsávos úton nem mindig csak a szélső sávból szabad jobbra kanyarodni.

Ilyen esetekben ezt a lehetőséget közúti jelzésekkel biztosítják számunkra.
Erre utalhat a besorolás rendjét jelző tábla, a felfestett előjelző nyíl, és a sávok felett lehelyezett kötelező haladási irány tábla.
Mivel a KRESZ úgy rendelkezik, hogy ilyenkor az útburkolati jelek által meghatározott forgalmi sávba kell besorolni, ez azzal jár, hogy szabadon meghatározhatjuk azt, hogy melyik sávból hajtjuk végre a jobbra kanyarodást.

Azonban azt nem szabad elfelejteni, hogy azt a fontos alapelvet, hogy sávból sávba kell kanyarodni, illetve, ha a kanyarodás közben mégis sávot kellene változtatnunk, akkor a sávváltás szabályait be kell tartanunk, azaz elsőbbség jár annak, aki a másik sávból érkezik.


 

  • Buszsáv esetében.

A buszsávban csak a szabály által megengedett járművek közlekedhetnek. Ha nem az ott felsorolt járművek egyikét vezetjük, akkor a KRESZ a következőt mondja:
Más jármű erre a forgalmi sávra - a sáv keresztezését és a bekanyarodásra felkészülést kivéve - nem hajthat rá.

Ebből viszont az következik, hogy a jobbra kanyarodást csak úgy szabad elvégezni, hogy előtte az autóbuszsávba kell besorolni. Hogy mennyivel a kereszteződés előtt, arról a jogszabály nem rendelkezik, de különféle értelmezésekben és tananyagokban találhatjuk azt a gondolat párost, hogy a következő, közeli útkereszteződés előtt.
Tudom, a közeli is relatív, de amikor a buszsávban haladás egyértelmű célja nem a folyamatos haladás, hanem a bekanyarodásra felkészülés, amely adott esetben irányjelzéssel, lassítással jár, akkor az szabályosnak tekinthető. Míg a több száz méteres sebességcsökkentés nélküli továbbhaladás nem.

Fontos, sokan nem tudják, hogy amennyiben a jelzőlámpa busz fényjelzéssel van kiegészítve, akkor ez mindazokra vonatkozik, akik a buszsávban tartózkodnak, tehát azokra is, akik jobbra kívánnak kanyarodni.


 

  • Kapaszkodósáv esetében.

Kapaszkodó sávot emelkedő útszakaszon építenek a lassabban haladó járművek közlekedésének segítésére. Bizonyos tempó alatt kötelesek vagyunk ebben a sávban közlekedni. Ugyanakkor a szabály nem tiltja azt, hogy a kapaszkodósávban haladjunk, akkor sem, ha a megengedett legnagyobb sebességgel haladunk.
Tehát, ha ilyen úton jobbra kanyarodási lehetőség adódik, akkor a besorolást a kapaszkodósávba kell végrehajtani, és abból kell jobbra fordulni.
 

  • Lassítósáv, kanyarodósáv esetében.

Mivel ezen sávok pont az adott útszakaszról történő lehajtást segítik, ezért a jobbra kanyarodást ezekből a sávokból kell megkezdeni.
Olyan azonban előfordulhat, hogy útburkolati jelekkel és közúti jelzőtáblákkal akár több sávot is kijelölnek a jobbra kanyarodáshoz.


 

  • Villamospálya esetében.

Bár a városi közlekedésben általában azt szoktuk meg, hogy a villamos sínek az út közepén futnak, pár évvel ezelőtt még igen népszerűek voltak azok a megoldások, amikor a pályát az úttest szélénél alakították ki. Jó példa volt erre Budapesten a Könyves Kálmán körút, vagy a Haller utca.

Értelemszerűen olyan villamospályáról van szó, amikor a síneket az úttestbe építik be. Ezt nyílt villamospályának is szoktuk nevezni.

Mivel ilyenkor az úttest része a sínpár, ezért a besorolásnál is szóba jöhet annak használata. Azonban nem szabad elfelejteni a villamospályán történő közlekedés fő szabályát:  
„azon folyamatosan haladni vagy előzni csak abban az esetben szabad, ha a vezetőt a látási viszonyok nem akadályozzák a közeledő villamos kellő távolságból való észlelésében és a jármű a villamosforgalmat nem zavarja.”

Amennyiben az úttest szélénél lévő villamospályát záróvonallal választják el, akkor ugyanúgy mint máshol, nem hajthatunk át azon, azaz nem vehetjük igénybe besorolásra a villamospályát, a bekanyarodást a szélső forgalmi sávból kell végrehajtani.
Amennyiben szaggatott vonallal választják el, vagy egyáltalán nincs útburkolati jel, akkor viszont a jobbra kanyarodást – a villamos zavarása nélkül – a villamossínről kell megkezdeni!
Ez akkor is így van, ha az út egyébként alkalmas párhuzamos közlekedésre, azaz több sávon közlekedünk. Ha a sávokat rávezetik a villamossínre, akkor értelemszerűen oda kell besorolni, és ilyen esetben a mögöttünk érkező villamost akár megállásra is kényszeríthetjük!


 

  • Kerékpársáv esetében.

A KRESZ kétféle kerékpársávot különböztet meg, a hagyományos kerékpársávot és a nyitott kerékpársávot. Az egyik sárga, míg a másik fehér útburkolati jellel van megjelölve.
A jobbra kanyarodás esetében az a lényeg, hogy a kerékpársáv elválasztó vonala szaggatott legyen.

Ebben az esetben a kerékpárosok akadályozása nélkül a kerékpársáv igénybevételével kell a jobbra kanyarodás megkezdése előtt besorolni. Természetesen sárga elválasztó záróvonal esetében nem hajthatunk azon át.
A tapasztalat egyébként az, hogy a járművezetők nem mernek ráhajtani bekanyarodás előtt a kerékpársávra, inkább a mellé sorolnak be.

A kerékpársávokról bővebb cikket a Kreszklub oldalán lehet olvasni.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.17
Ahogy minden évben, idén is személyes élményekkel jelentkezünk majd a Rally Croatia-ról, azaz....
2024.04.17
Eddigi legnagyobb projektjébe vágott bele az Autistic Art Alapítvány annak érdekében, hogy egy....
2024.04.17
És egyetemistákkal együtt tervezték.   ..
2024.04.17
Állványon elhelyezett és menet közbeni sebességmérő eszközzel is dolgoztak BRFK XVIII. Kerületi....
2024.04.17
Lássuk azokat az ikonikus autótípusokat, amiket sikerült a modern korba is sikerrel átültetni. ..
2024.04.17
Éves összevetésben 7 százalékkal nőtt az autóipari termelés az első negyedévben - derül ki a....
2024.04.17
Új kiskereskedelmi koncepció hirdetett meg a Toyota, amelynek jegyében megújulnak és gyökeresen....
2024.04.17
- A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a régiós üzemanyagárak összehasonlíthatósága érdekében....
2024.04.17
Nyugat-Európában már egyre gyakoribb, és 1-2 éven belül itthon sem lesz ritka, hogy a kereskedők....
2024.04.17
- Újabb pályázati kör nyílt meg kedden az Európai Unió ingyenes InterRail-bérleteket biztosító,....