járműbeszállítók

Leállások a német cégeknél a kínai áramhiány miatt

2022.09.10.

Új probléma a német cégeknek Kínában: A korona miatti leállások után nem ez az első eset, hogy a hőség miatt nincs energia. A német cégek gyártósorai időnként leállnak – írja az automobilwoche.de

 

Kína: A szokatlan hőség áramhiányhoz vezet

Az elmúlt hat évtized legsúlyosabb hősége Kínában okozott energiahiány egyre nagyobb gondokat okoz a német vállalatoknak. Ideiglenes termelési leállások és egyéb megszorító intézkedések vannak. "Az energiabiztonság hiánya komoly kihívások elé állítja a Kínában működő német vállalatokat" - mondta Jens Hildebrandt, a Kínai Német Kereskedelmi Kamara (AHK) igazgatósági tagja. A súlyosan érintett régiókban, például Szecsuánban, a német vállalatok gyártósorai állnak.

A beszállítók miatt a gyártók is bajba kerülhetnek. Fotók: Audi

Miután a kínai koronazárlatok tavasszal megszakították az ellátási láncokat, és a szigorú nulla-Covid-politika továbbra is lassítja a második legnagyobb gazdaságot, az áramhiány most ismét megnehezíti a termelést. Hildebrandtnak az elmúlt év jut eszébe, "amikor az energiahiány novemberig elhúzódott". Abban az időben a német cégeknek villamosenergia-szükségletük 20-30 százalékáról kellett lemondaniuk, ami nagy területen leállította a termelést.

Sanghajban a múlt héten több órás áramkimaradásra panaszkodtak a cégek. A szecsuáni és csungkingi német cégeket július óta érintik a megtakarítások, amelyek egy része a termelés leállását is jelenti. A Kereskedelmi Kamara jelentése szerint különösen érintettek az autóipari beszállítók. Egy 2022 januárjában közzétett felmérésben a kínai német vállalatok 15 százaléka az energia rendelkezésre állásának hiányát nevezte "a három legnagyobb működési kihívás egyikének".

A kínai kormányra hatalmas nyomás nehezedik

A téma rendkívül kényes a kínai kormány számára, hiszen az akkori káosz óta a magas kormányzati tisztviselők többször is ígéretet tettek arra, hogy idén mindenáron elkerülik az áramhiányt. A széntüzelésű erőművek most már teljes sebességgel működnek, hogy kompenzálják a szárazság miatti vízerőművek kiesését. Szecsuánban a 67 helyi széntüzelésű erőmű 50 százalékkal több villamos energiát termel a tervezett kapacitásnál – írja az állami média.

A széntüzelésű energiatermelés fellendítése aggodalmakat keltett a klímavédőkben. Kína a világ legnagyobb szén-dioxid-termelőjeként a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának csökkentésére irányuló erőfeszítései kritikus fontosságúak a globális felmelegedés elleni küzdelemben. A legnépesebb ország áramának kétharmadát amúgy is szénből szerzi.

"A kínai kormányra hatalmas nyomás nehezedik" - mondta Hildebrandt, az AHK főnöke. "A gyengülő gazdasági növekedés és az ambiciózus klímasemlegességi célok miatt az energiabiztonság és a szén-dioxid-mentesítés egyensúlya egyre nehezebbé válik." A megújuló energiákhoz és az intelligens villamosenergia-hálózatokhoz való hozzáférés és ezek népszerűsítése egyre nagyobb prioritást élvez a helyi német vállalatok számára.

A Nemzeti Meteorológiai Iroda ismét rendkívül magas hőmérsékletre figyelmeztetett 16 közép- és dél-kínai tartományban. A szecsuáni 81 millió lakos és ipari vállalat számára több mint egy hete osztják az áramot. Általában a tartomány energiájának 82 százaléka vízerőművekből származik, de a tározók szintje az aszály miatt meredeken csökkent. A vízenergia-termelés felére esett vissza, miközben a klímaberendezések iránti kereslet az egekbe szökött a hőségben.

A közép-kínai Hubei tartományban a Jangce folyó vízszintje elérte a legalacsonyabb szintjét a rekordok 1865-ös kezdete óta. Az áramtakarékosság érdekében sok metropoliszban lekapcsolják a klímaberendezéseket, lekapcsolják a lámpákat és a mozgólépcsőket. A Zhejiang tartományi kormány augusztus elején vészhelyzeti tervet adott ki, amely előírja a vállalatoknak, hogy heti egy-két napon leállítsák a termelést. Hasonló intézkedéseket hoztak Jiangsuban is. Német cégek is érintettek.

A második negyedévben alig volt növekedés

A kínai kormány számára a magánháztartások és közintézmények ellátása prioritást élvez. A kényszerleállások miatt tovább szenvedhet a gyengélkedő ipari termelés. Mindenesetre a tavaszi leállások után nem élénkül fel újra a gazdaság. Az okok nemcsak a jelenleg is zajló zéró Covid-korlátozások, hanem az ingatlan- és bankszektor súlyos válságai is.

A második negyedévben a növekedés Kínában csak 0,4 százalékot ért el. A kormány valójában 5,5 százalékos célt tűzött ki erre az évre, de a Nemzetközi Valutaalap (IMF) csak 3,3 százalékot vár. 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.16
A 35. évfordulóját ünneplő Duna Autó Cégcsoport ünnepélyes keretek között írta alá a kínai SOKON....
2024.05.16
A mély válság közepette elválnak az amerikai Rivian cég és Frank Klein német operatív főnök útjai.....
2024.05.16
Szögekkel és csavarokkal teli deszkát tett a gyanúsított egy vasúti átjáróba. A tiszafüredi....
2024.05.16
Hatalmas tűzben huszonkét hajó semmisült meg az Isztriai-félszigeten, Medulin kikötőjében még....
2024.05.16
Balesetek, torlódások, rendkívüli közlekedési események az Útinform jelentése alapján. ..
2024.05.16
Kínában már van megfizethető elektromos miniautó. Hozzánk vajon mikor érhetnek el? ..
2024.05.15
Tartós holdi életre és járművek energiaellátására is felkészülnek a tudós űrhajósok, akiket....
2024.05.15
- Bliccelés elleni kampányt tartott a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) kedden: 71 121 utast....
2024.05.15
Az Európai Parlament új szabályokat vezet be azok ellen, akik nem fizetnek bírságot külföldön.   ..
2024.05.15
- A Waberer's International Nyrt. 196,7 millió euró árbevételt ért el az első negyedévben, ami 11,3....