Lexus

Lexus: fában a művészet

2017.12.12.

A japán luxusautó gyártó zászlóshajója, az LS belső terének kialakításakor híres művészeket bízott meg azzal, hogy a fából olyan különleges mintákat csalogassanak elő, amelyek nem léteznek a természetben. Így születtek meg a tradíció és a technológia ötvözésével az új LS belső terét díszítő exkluzív dekorációs betétek.

Amikor a Lexus dizájnerei megformálták az új zászlóshajó utasterét, olyan díszítést álmodtak bele, amely megszólítja az érzékeket, és egészen egyedi módon sugallja a luxus érzetét. Ilyen például a művészien megmunkált fa, a Lexus sajátságos díszítőeleme, ami az LS bizonyos modellváltozatainak belső terét ékesíti, s aminek gyönyörű mintázatában a tradicionális kézművesség és a modern technológia legszebb értékei egyesülnek.



A Toyota Tsusho Corporation autóipari részlege a Hokusan céggel és a híres hangszergyártó Yamaha Fine Technologies vállalattal közösen dolgozta ki ezt a különleges fabetétet. A Hokusan az ezer éves múltra visszatekintő japán famegmunkálás hagyományos módszereit modern gyártástechnológiával ötvözve készíti a Művészi Fabetéteket. A nyers faanyagból két hónapon át tartó, nyolcvan munkafázisból álló feldolgozás során alakult ki az a látványos és élénk mintázat, ami megőrzi a fa természetes szépségét, ám olyan dizájnná áll össze, ami nem lelhető fel a természetben.

A finom famunkáiról híres Yamaha és a Lexus kapcsolata még a legelső LS 400 modellel kezdődött, amelynek különleges fabetéteit a hangszergyártó cég mesterei készítették. Ám mivel vadonatúj LS teljesen újraértelmezi a zászlóshajó limuzin fogalmát, ennek megfelelően a kézműves díszítést is új dimenziókba kellett emelni.



A Yamaha famegmunkáló művészei örömmel fogadták a feladatot, hogy a kézművesség legszebb hagyományait honosítsák meg az új luxuslimuzinban. Szakértő kezükben a Hokusan hibátlan furnérjaira újabb két hónapos feldolgozás várt, hogy negyven munkafázison át formázzák, ragasszák és lakkozzák a falemezeket, míg végül testet öltött a Művészi Fabetét, amit kétféle változatban, Organikus és Halszálkás mintázattal választhatnak az LS vásárlói.

A Művészi Fabetét prototípusa tehát igencsak hosszan tartó és bonyolult fejlesztési folyamat eredményeként született meg, ami érzékletesen tükrözi, milyen elkötelezetten törekedett a három partner arra, hogy a végeredmény egyszerre legyen merész, elegáns és egyedi – vagyis tökéletes. A Művészi Fabetét azonban nemcsak a mesterek képzeletét mozgatta meg, hanem a gyártási folyamatokat is alaposan átalakította, hiszen a furnérmetszés, a mozaikkészítés és a végső megmunkálás minden fázisában egészen újfajta precizitást igényelt. A hihetetlenül vékony falemezeket tökéletesen, a legapróbb hézagok nélkül kell egymáshoz illeszteni, ami nagyon nehéz feladatnak bizonyult.



- Ahhoz, hogy a Lexus számára megalkothassuk ezt a természetes fából készült, mégis egyedi eleganciájú mintázatot, teljesen át kellett alakítanunk eddigi gyártástechnológiánkat – avat be Tomoki Aoyama, a Hokusan munkatársa.

Ráadásul a halszálka-minta kialakításához újabb kézműves munkafázisra is szükség van, ezért a Hokusan további Takumikat vont be a munkába, akik a ’Yosegi’ technika alkalmazásával egészen új famegmunkálási eljárást honosítottak meg a Lexusnál.

Az aprólékos és fáradságos módszer lényege, hogy a különféle árnyalatú és mintázatú falemezkéket egyenként, kézzel ragasztják össze, így alakítva ki a különleges halszálka-dizájnt. Amikor ez elkészült, a Hokusan óvatosan felszeleteli a lemezeket, gondosan ügyelve a szálirányra és a vágás egyenletességére.



Még a Yamaha számára is komoly kihívásnak számított, hogy mindegyik Művészi Fabetét mintázata ugyanolyan hibátlan minőségben készüljön el. Bár a vállalat szakembereinek hatalmas tapasztalatuk van a fa színezésében és politúrozásában, itt minden darab dizájnját egyedi módon kell kialakítani, és csakis a legtapasztaltabb mesterek tudása elegendő ahhoz, hogy a fa természetes rajzolatában meglássák azt, amit végül gondos munkával a kívánt mintává alakíthatnak.

Hogy mindez mekkora kihívás elé állította a Yamaha művészeit, azt Yuri Nakauchi megjegyzése is tanúsítja: „A Lexus zászlóshajójához méltó, tökéletesen megmunkált díszítőelemek elkészítése annyira izgalmasnak bizonyult, hogy egészen új szakmai fogásokat tanultunk meg, csak hogy sikeresen oldhassuk meg a feladatot.”



A Hokusan precíz gyártási folyamatának és a Yamaha kifinomult famegmunkálási készségének egyesítésével olyan rendkívüli fabetétek születtek, amelyek mintázata a fénnyel együtt változik – vagyis kissé más benyomást keltenek az erős nappali fényben, mint esténként, amikor az utastér lágy fényei tükröződnek rajtuk.

A Művészi Fabetétek hatásosan hangsúlyozzák az LS utasterének fényűző hangulatát, emellett pedig újabb fejezetet nyitnak a Takumi kézműves mesterség történetében, jól példázva, hogy a természetes fa is tökéletes alapanyaga lehet az elegáns és merész dizájnnak. Ehhez nem kellett más, mint a Lexus formabontó elképzelése és a tehetséges művészek elhivatottsága.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.14
Bővül azon járművek köre, amelyekre kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást kell kötni. Ez az....
2024.05.14
Az új Opel Frontera első nyilvános bemutatkozására készül: Alig egy hónappal azután, hogy az új....
2024.05.14
Lassul az elektromos autók fellendülése. Lényegesen több személygépkocsit regisztráltak újonnan az....
2024.05.14
Vasárnap délután az Erdőháton történt baleset egyik sérültje Magdaléna Šebestová volt....
2024.05.13
- Két újabb H225M típusú helikopter érkezett a Magyar Honvédséghez az Airbus Helicopters....
2024.05.13
Az alábbi cikk különleges csemege a magyar automobilizmus kezdeti időszakáról. Az Autó Motor 1935.....
2024.05.13
- A hagyományos kamionoktól nagyobb és nehezebb gigakamionok megjelenése az európai utakon a vasúti....
2024.05.13
..
2024.05.13
Az úton átkelő teknősök védelmére hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi....
2024.05.13
Fokozza régiós terjeszkedését a budapesti székhelyű, 16 országban jelenlévő, az autó nagy- és....