Nissan-Renault

Nissan vs Nissan - Dávid és Góliát harca egy URL-ért

2020.08.20.

Ha az ember felmegy a www.nissan.com weboldalra, arra számít, hogy ott a gyártó legújabb modellpallettája várja, esetleg ha be van kapcsolva a helymegosztás, azonnal a régiójának megfelelő Nissan kínálattal találkozik. Viszont mégsem ez a helyzet, mert egy Uzi Nissan nevű számítógépkereskedő hosszú éveken át valódi Dávid-Góliát harcot vívott a japán gyártóval.

Uzi Nissan 1980-ban költözött az Egyesült Államokba, ahol kezdetben autójavítással foglalkozott, de 1994-re már a számítógépbizniszben tevékenykedett. Ekkor döntött úgy, hogy az akkoriban még gyerekcipőben járó interneten is jelen lesz vállalkozásával, így megvásárolta a Nissan.com URL-t.

Az autógyártó egyébként ekkoriban már aktív volt az Egyesült Államok piacán, de kezdetben Datsun néven forgalmazta modelljeit, majd jött az átmeneti “Datsun by Nissan” időszak, míg végül a Datsun-t elhagyva, maradt a Nissan márkanév.

1999-ben történt az első kapcsolatfelvétel, amikor a Nissan illetékesei felkeresték Uzi-t. Kezdetben meg akarták vásárolni az oldalt, de a számítógépkereskedő nem akarta eladni. Ez volt a saját neve, minden korábbi vállalkozása ezt a nevet viselte, sokat dolgozott azon, hogy az ügyfelei megbízzanak benne, szóval nem adta be a derekát.

A Nissan ekkor bíróság elé vitte az ügyet. Egyrészt beperelte Uzi-t a védjegyük használata miatt, másrészt azzal vádolta a számítógépkereskedőt, hogy azért vásárolta meg a nevét viselő URL-t, hogy azt később irreálisan magas összegért eladja az autógyártónak. Utóbbit természetesen elutasította a bíróság, hiszen az üzletember ekkor már egy évtizede vitte saját nevét viselő vállalkozásait, arról meg nem tehet, hogy a neve megegyezik a japán autógyártóéval.

Ugyanakkor a védjegyhasználattal kapcsolatban a japánok javára döntött a bíróság, így egy 8 éves jogi procedúra kezdődött, ami egészen az legfelsőbb bíróságig jutott. Az üzletember sorra nyerte a pereket, legalábbis részben, mert vagy maradt egy-egy nyitott kérdés, amely mentén ment tovább a pereskedés, vagy a Nissan talált egy másik, új indokot a harc folytatására.

Végül Uzi nyert, ami állítása szerint több, mint 3 millió dollárjába került. Emellett elvesztette ügyfelei jelentős részét, akik aggódtak, hogy csődbe fog menni ebben a Dávid-Góliát harcban, így igyekeztek új partnereket találni Uzi helyett. Ugyanakkor a weboldal továbbra is az övé és mostanra biztosnak látszik, hogy az övé, vagyis családjáé is marad.

Uzi Nissan 2020 júliusában meghalt, ahogy idén sokakat, őt is a koronavírus vitte el. A kitartásával híressé vált üzletember emlékét továbbra is őrzi a www.nissan.com, ami jól mutatja, hogyan győzheti le az egyszerű ember az óriási multinacionális vállalatot.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.16
A „Terminál” a valóságban.   ..
2024.05.16
A Netrisk szerint a dízelmotoros, benzines, hibrid és elektromos új autók esetén az átlagdíj az....
2024.05.16
A szegedi Csonka János Technikumban tanul az ország két legjobb autószerelője és a legügyesebb....
2024.05.16
A Mazda Motor Corporation közzétette egész éves pénzügyi, illetve értékesítési eredményeit, és a....
2024.05.16
Az új Opel Frontera világpremierje után kiderült, hogy a SUV tisztán elektromos hajtású változata a....
2024.05.16
Összeütközött két kisteherautó Balatonkenesén, a Fő utcában – jelentette az Országos....
2024.05.16
A 35. évfordulóját ünneplő Duna Autó Cégcsoport ünnepélyes keretek között írta alá a kínai SOKON....
2024.05.16
A mély válság közepette elválnak az amerikai Rivian cég és Frank Klein német operatív főnök útjai.....
2024.05.16
Szögekkel és csavarokkal teli deszkát tett a gyanúsított egy vasúti átjáróba. A tiszafüredi....
2024.05.16
Hatalmas tűzben huszonkét hajó semmisült meg az Isztriai-félszigeten, Medulin kikötőjében még....