Tóbiás és Balambér bringát választ | Autoszektor
bicikli

Tóbiás és Balambér bringát választ

2015.02.22.

A futóbringától a felnőtt kerékpárig!

Tóbiás és Balambér a két kutyakölyök, a gyerekek meséken keresztül való szórakoztatása, és tanítása mellett, minden héten hoz egy jó tanácsot, amit a tudatos közlekedésre is odafigyelő szülők hasznosíthatnak a mindennapokban.

 

Gyere el feburár utolsó hétvégéjén a Birngaexpo-ra és találkozz Tóbiással és Balambérral! Ha nem ismered történetüket, akkor Kattints ide és küldünk egy ajándék mesét!

Mindenkinek nagy mérföldkő az életében, amikor megtanul biciklizni. Egy olyasfajta szabadságot kapunk, aminek köszönhetően a saját erőnkből tehetünk meg nagyobb távolságokat. Talán a második ilyen nagy löket, amit akkor érzünk, amikor kezünkbe kapjuk a jogosítványt. De a gyerekkor meghatározó fő közlekedő eszköze egyértelműen a bringa.

A kezdetek

Annak idején, nem is tudott a gyerek menőbbet elképzelni magának egy támasztókerekes bringánál. Ez mind szép és jó, átéltük rajta a kerékpározás élményét, de sajnos az egyensúlyunk nem fejlődött rajta, csak nagyon kis mértékben, mert a gyerek nincs rákényszerítve a stabilitás megtartására. Még az is jobb módszer, ha apa futva kergetni a gyereket seprűnyéllel a vázhoz applikálva, de ez elég balesetveszélyes. Ha a gyerekünk ráérez és apa elengedi, akkor a megállás kérdése még ott lebeg, ebből akár baj is lehet. Ha apa mégsem engedi el, akkor akár mindketten eleshetnek, így nem ez a megfelelő módja a bringázni tanulásnak.

A futóbringa.

A 21. század elején kezdett igazán csak elterjedi az annak idején még a rendszerváltás előtt nem igazán ismeretes futóbringa. De vajon mi is ez? A futóbringa egy olyan közönséges kétkerekű szerkezet, melyet gyermekünk lábbal hajt, és eközben az egyensúlyozásra is oda kell figyelnie. Olyan hasznos eszköz, mely egyszerre szórakoztató és hasznos, hiszen remekül fejleszti a mozgáskoordinációt és az egyensúlyérzéket. Előnye, hogy a bicajozáshoz hasonló módon hajtja magát a gyerek és nem lesz furcsa később a tekerés mechanizmusa sem.

A futóbringák közül sokféle létezik, így ha vásárlásra adjuk fejünket, előtte járjuk át, melyek közül tudunk válogatni.

Az első, amivel találkozhatunk az olcsóbb kategóriákban, a fix kormánymagasságú és nem állítható ülésű, műanyag verziók. A kisebbek számára előnyös, hiszen nagyon könnyűek és ennek köszönhetően nem okoz gondot nekik a bringák pakolgatása, felállítása egy esetleges földre huppanás után. Ha ezt a bringát választjuk, akkor vegyük figyelembe azt a tényt, hogy a gyerek előbb-utóbb kinövi, így másik után kell majd néznünk!

A második és leggyakoribb verziók fém vázzal és szinte kivétel nélkül állítható kormánnyal készülnek. Ha tehetjük, mindenképp ezt a megoldást ajánljuk, mert ezzel akár egy hosszabb időd is lefedhetünk. Előnye, hogy állítható és masszív fém vázának köszönhetően szinte elnyűhetetlen. Hátránya, hogy sajnos egy ilyen futóbringa ára nem kevés, mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk érte.

Ha gyermekünk kétéves kor körül jár, akkor jöhet első próbálkozás futóbringán. Többekkel megesik, hogy eséssel indítanak, de ez főleg azoknál a gyerekeknél fordul elő, akik korábban háromkerekű motoron, vagy támasztókerekes bringán kezdték a pályafutásukat és azt se feledjük el, hogy a bringázni tanulásban benne van az esés, anélkül nem megy.
Ahogy telnek múlnak a hónapok, azt vesszük észre, hogy gyermekünk egyensúlyérzéke bizony nagyon sokat fejlődött, elgondolkodunk, hogy eljött az ideje egy rendes tekerős bringának.

A nagyjából két évig nyúzott futóbringa örök parkolásra kényszerítése egy megfelelő nagyobb, tekerős bringa kiválasztásával történhet meg.
Négy éves kortól ajánlott a futóbringa cseréje tekerősre, hiszen nagyjából két év alatt már elsajátítható a magabiztos egyensúlyozás. Amikor már azt látjuk, hogy gyermekünk több métert tesz meg felhúzott lábbal a futóbicajon, akkor eljött az idő a váltásra.

Egy 16”-os kerékméretű kerékpár a futóbringa után megfelelő váltás lehet, ha úgy érezzük, gyermekünk biztonsággal fogja tudni kezelni. 45-55 cm-es lábhossz esetén használható ez a méret.  Jellemzően még kontrafékes bringákkal találkozunk a boltban, de nem példa nélküli, hogy megjelenik a váltó, mint kiegészítő, így már egész felnőttnek érezhetik magukat a kicsik. Ez a bringa általában 7-8 éves kor között kerül véglegesen a garázsba, nagyjából eddig tudja használni gyermekünk, utána nagyobbra kell, hogy váltsunk.

A következő ajánlott lépcsőfok a 20”-os kerékméretű bicaj. Ezután jellemzően már felnőtt bicajt választanak maguknak a gyerekek. Ezek a méretű bicajok már a felnőtt bringák összes jellemzőjével rendelkeznek így a túrázásra már alkalmasak.

A kerékpározásban is fontos a fokozatosság! Ne feledjük, a bringázásnak is vannak kötelező kellékei, amiket már a futóbringa mellé is vegyünk meg, így ha nem történik semmi komolyabb baleset, akkor a bringázás lehet az első szerelem. Egy remek tavaszi napon nem is tudunk ennél jobb programot ajánlani, de ne feledjétek! Csak óvatosan!

Tóbiás rendre utasítja kisöccsét, Balambért, aki nem akarta felvenni a bukósisakot a futóbiciklijéhez:
-Ejjnye Balambér! Mégis hogy gondoltad ezt? Hiszen te is megtanultad, hogy bringázni csak is sárga mellényben és bukósisakban szabad! Még valami bajod esik!
Így válaszolt Balambér, Tóbiás okítására:
-Igazad van Tóbiás, nem is tudom hová tettem az eszem.
Majd Balambér becsatolta bukósisakját és felpattant futóbringájára. 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.14
A Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. Zöld....
2024.05.14
A csalódást keltő szeptember után (-11,6 százalék) a romániai új autók piaca októberben ismét....
2024.05.14
Bővül azon járművek köre, amelyekre kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást kell kötni. Ez az....
2024.05.14
Az új Opel Frontera első nyilvános bemutatkozására készül: Alig egy hónappal azután, hogy az új....
2024.05.14
Lassul az elektromos autók fellendülése. Lényegesen több személygépkocsit regisztráltak újonnan az....
2024.05.14
Vasárnap délután az Erdőháton történt baleset egyik sérültje Magdaléna Šebestová volt....
2024.05.13
- Két újabb H225M típusú helikopter érkezett a Magyar Honvédséghez az Airbus Helicopters....
2024.05.13
Az alábbi cikk különleges csemege a magyar automobilizmus kezdeti időszakáról. Az Autó Motor 1935.....
2024.05.13
- A hagyományos kamionoktól nagyobb és nehezebb gigakamionok megjelenése az európai utakon a vasúti....
2024.05.13
..