Tóbiás és Balambér kalandjai – Biztonságos közlekedés a sípályán | Autoszektor
Tóbiás és Balambér kalandjai

Tóbiás és Balambér kalandjai – Biztonságos közlekedés a sípályán

2021.01.10.

Minden síelőnek ismernie kell a sípályákra vonatkozó szabályokat és praktikus tudnivalókat.  

Megérkezett Magyarországra az első nagyobb havazás, a Dunántúl egyes tájait 10-15 centis hótakaró borította be. Egyelőre csak az eplényi síaréna nyitotta meg a kapuit,  és a koronavírus miatt létszámlimitet, valamint járványügyi szabályokat vezettek be. Ám a meteorológusok a jövő hétre is havazást ígérnek, így várhatóan további sípályák nyitnak meg az országban. A koronavírus miatt a hazai síelők túlnyomó többsége belföldön keres majd magának síterepet, borítékolható a zsúfoltság, ezért ilyenkor még fontosabb az alapvető szabályokkal és tudnivalókkal tisztában lenni. 

Sajnos még a tapasztalt síelők sem mindig tartják be a síelés alapszabályait, vagy ahogy gyakran hívják, a sí-kreszt. Kedzőknek pedig elengedhetetlen, hogy ismerjék a sípályák etikettjét és legfontosabb közlekedési szabályait, amelyet a Nemzetközi Sí Szövetség (FIS) állított össze. 

A síelés 10 alapszabálya

  1. Odafigyelés másokra: Légy tekintettel a többi sízőre! Ne veszélyeztess másokat a pályán! 
  2. Megfelelő sebesség: Légy óvatos, és mindig a sítudásodnak, a terepnek és az időjárásnak megfelelő sebességgel síelj! Vedd figyelembe azt is, mennyien vannak a pályán.
  3. Kikerülés: A hátulról jövő síelőnek kell kikerülnie az előtte haladókat úgy, hogy ne veszélyeztesse őket. 
  4. Előzés: Úgy előzz meg másokat, hogy közben ne zavard meg őket! Előzhetünk felülről, alulról, jobbról, balról, de mindig megfelelő távolságot kell tartanunk, hogy a megelőzött síelőt semmiképp se akadályozzuk a mozgásban.
  5. Körülnézés: Mielőtt elindulsz a pályán, nézz alaposan körül minden irányba! 
  6. Megállás a pályán: Semmiképpen ne állj meg a pálya közepén, keskeny vagy beláthatatlan részén! Aki ilyen helyen elesik, próbáljon minél gyorsabban tovább haladni. Ha valami miatt meg kell állnod, a pálya szélén állj meg, jól belátható helyen. Ez viszont nem azt jelenti, hogy a hosszú baráti beszélgetéseket a sípályán kell megejteni.
  7. Gyalogos közlekedés: A feljutáshoz és lesétálásához csak a pálya szélét használd! 
  8. Figyelj a pálya jelzéseire: Tartsd be a pálya üzemeltetője által hozott szabályokat! A pályán kitett jelzéseket, jelöléseket minden síelő köteles figyelembe venni.
  9. Segítségnyújtás: Ha balesetet látsz, nyújts segítséget! A segítségnyújtási kötelezettség kivétel nélkül mindenkire vonatkozik. Bármilyen helyzet áll elő, segítenünk kell amiben tudunk.
  10. Igazolvány: Mindig legyen nálad fényképes igazolvány! Egy baleset érintettjeként vagy tanújaként meg kell adnod az adataidat, függetlenül attól, ki a felelős.

Vegyek fel bukósisakot?

Mindenképpen ajánlott, mert a legsúlyosabb síbaleseteknél általában a fej – vagy a fej is – sérül. A védősisak használata pedig gyerekeknél 60, felnőtteknél pedig 35 százalékkal csökkentheti a fejsérülések esélyét. 

Gyerekekre mindenképpen adjunk sisakot, külföldön sok helyen kötelező is

Magyarországon jelenleg nincs sisak használatára vonatkozó előírás, de a gyerekekre mindenképpen adjunk fejvédőt. A környező országokban már más a helyzet: Szlovákiában és Ausztria legtöbb tartományában a 15 éven aluliaknak kötelező a bukósisak, Szlovéniában és Olaszországban pedig 14 év alatt előírás a fejvédő. Emellett külföldön sokkal nagyobb arányban viselnek sisakot a felnőttek is.

Légy tisztában a korlátaiddal!

Az alapvető szabályok mellett az emberi tényezőkre is oda kell figyelni, ha síelni mész. A legtöbb baleset a túl nagy sebességre vezethető vissza. De nem szabad félvállról venni a fizikai állapotunkat sem. Sokan ülő munkát végeznek, keveset mozognak, főleg télen, a járvány idején meg pláne. A síeléshez jó kondiban kell lenni, és ha nem volt időnk az erőnlétünk fejlesztésére, akkor nem szabad szégyellni egy kis „besíelést”, vagyis az elején könnyebb pályákon csúszunk, és többet pihenünk. 

A síeléshez jó kondi kell, figyeljünk az erőnlétünkre, és ne lógjuk el a bemelegítést

Problémát és akár balesetet okozhat a nem megfelelő felszerelés is, a rossz méretű sícipő, a rosszul beállított kötés, az életlen, elhanyagolt síléc. Ezeket érdemes síelés előtt szakemberrel ellenőriztetni. Tisztában kell lenni a sífelvonók használatával is, a szokatlan ruházat, a lécek megnehezítik a mozgást, ezért a folyamatosan mozgó felvonóknál nagyon ügyeljünk a ki- és beszállásnál.

Veszélyforrás lehet a fáradtság, a kialvatlanság és a koncentráció hiánya is. Emellett akárcsak más sportoknál, a síelésnél sem szabad ellógni a bemelegítést, mert anélkül sokkal nagyobb a sérülés esélye. Ha jó fizikai és mentális állapotban, bemelegítés után, megfelelő sebességgel csúszunk, és ismerjünk saját képességeink határait, akkor a síelés nem veszélyes sport. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.14
A Tesla részvényárfolyama 45%-kal esett vissza december végétől kezdve egy sor negatív hír és....
2024.05.14
Egy egyedülálló körkörös gazdálkodási kezdeményezés keretében a Toyota házon belül összegyűjtött....
2024.05.14
Évről évre kevesebbet érnek, mutatjuk, hogy miért és hogy mennyivel.   ..
2024.05.14
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) delegációjának németországi látogatása keretében Nagy Márton....
2024.05.14
A rendőrség a 67-es kilométerszelvénynél letereli a forgalmat a Győr felé vezető oldalon - írja a....
2024.05.14
A Volvo Construction Equipment (Volvo CE) elérhetővé teszi az elektromos töltési megoldások 48V DC....
2024.05.14
Az Audi Hungaria vezetői Németország bajor tartományi parlamentjének Gazdasági, Regionális....
2024.05.14
Annak ellenére, hogy a gyalogos balesetek száma évről évre javuló tendenciát mutat hazánkban, a....
2024.05.14
A Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. Zöld....
2024.05.14
A csalódást keltő szeptember után (-11,6 százalék) a romániai új autók piaca októberben ismét....