Tóbiás és Balambér kalandjai – Hogyan gyűjtsd a hulladékot? | Autoszektor

Tóbiás és Balambér kalandjai

Tóbiás és Balambér kalandjai – Hogyan gyűjtsd a hulladékot?

2021.03.28.

Törekedj arra, hogy minél kevesebb hulladék keletkezzen, ami pedig mégis összegyűlik, azt gyűjtsd szelektíven.

Átlagosan 387 kiló települési hulladékot termelünk fejenként Magyarországon. Ezzel elég jól állunk európai összehasonlításban, csak három országban alacsonyabb az egy főre eső szemétmennyiség. Persze ez nem jelenti azt, hogy hátradőlhetünk: a hulladék óriási környezetvédelmi probléma, ami ellen mindenki tehet. Először is törekedjünk arra, hogy ne is keletkezzen hulladék, ha pedig mégis, igyekezzünk szelektíven gyűjteni. 

Törekedjünk arra, hogy ne keletkezzen hulladék

Magyarország egyes részein más és más házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer működik. Budapesten például külön kukába gyűjtik a papírt, és egy másikba a műanyagot és a fémet. Vannak viszont olyan városok, ahol ugyanabba a szelektív kukába kerül a papír, a fém és a műanyag. Ezeket persze később mindenhol sokkal alaposabban szétválogatják. Az alábbiakban mi a budapesti rendszert nézzük meg, de nem is a kukák száma a lényeg, hanem az, hogy milyen csomagolásokat tehetünk a szelektív kukába, és mit dobjunk a kommunális hulladékgyűjtőbe. 

Hogyan gyűjtsd a papírhulladékot?

  • A papírhulladékot Budapesten a kék fedelű kukába dobd.
  • Belekerülhet újság, könyv, csomagolópapír, kisebb papírdoboz, kartondoboz, csomagolásból származó nagyobb kartondoboz, valamint kiöblített tejes- és gyümölcsleves dobozok (műanyag kupak nélkül). A több rétegből – papírból és műanyag vagy alumínium fóliából – álló italos dobozok is újrahasznosíthatók.

A kék fedelű kukába mehet a papír, a sárga tetejűbe a műanyag és a fém Budapesten (Fotó: Facebook/FKF)

  • Ne kerüljön a papírgyűjtő kukába zsíros, szennyezett, ételmaradékos papír (például pizzásdoboz), hőpapír (blokk, nyugta), közlekedési jegy, sorszámos papír, indigó, faxpapír, használt egészségügyi papír (zsebkendő, szalvéta, betét), pelenka.

Hogyan gyűjtsd a műanyag- és fémhulladékot?

  • A sárga fedelű kukába dobhatod a műanyagot és a fémet Budapesten. 
  • A műanyagok közül mehetnek bele ásványvizes, üdítős PET-palackok elöblítve és kilapítva, és ezek lecsavart kupakjai, elöblített tejfölös és joghurtos poharak, szennyezetlen műanyag szatyrok, tasakok (például genoterm), fóliák, buborékfólia, elöblített flakonok (samponos, mosószeres), PET, HPDE, LPDE, PP jelzésű műanyagok.

  • A fémek közül a szelektív kukába kerülhetnek a kiöblített és kilapított konzerves dobozok (például állateledel), üdítős, sörös fém- és alumíniumdobozok, alufólia, fém zárófedelek és kupakok (bébiétel, befőtt), evőeszközök, gemkapocs, tűzőgép tűje.
  • Ne dobj a sárga fedelű kukába kazettát, CD-t, műanyag játékokat, fogkefét, fém belsejű fóliákat (csipszeszacskók, csokipapírok), habtálcákat, hungarocellt, ételmaradékokkal vagy vegyszerrel szennyezett, elöblítetlen műanyag- és fémdobozokat, gyógyszeres levelet. 

Hogyan gyűjtsd az üveget és zöldhulladékot?

Az üveget a hulladékgyűjtő szigeteken vagy a hulladékudvarokban lehet leadni. Külön gyűjtik a fehér/átlátszó üveget (befőttes üveg, italos üvegpalack, bébiételes üveg), valamint a színes üveget (borosüveg, pezsgősüveg, sörösüveg). Csak öblösüvegeket lehet a gyűjtőbe dobni, ne tegyél bele síküvegeket (ablaküveg, tükör), villanykörtét, neoncsövet, hőálló üvegtálat, szemüveg lencséjét,  orvosságos és veszélyes anyagokat tartalmazó üvegeket, porcelánt és kerámiát.

A zöldhulladékot Budapest zöldövezetes kerületeiből szállítják el tavasztól tél elejéig, és sok vidéki városban működik hasonló rendszer. A zsákokba (vidéken valahol kukákba) lenyírt fű, gyom, fa- és bokornyesedék, levél kerülhet. Ha kertes házban laksz, a zöldhulladékot magad is újrahasznosíthatod, ha komposztálsz. A kávézaccot, összetört tojáshéjat pedig még kert híján is felhasználhatod a cserepes növények földjének javítására.

Az a legjobb, ha nem is keletkezik hulladék

Ha vásárolsz valamit, figyelj oda a csomagolására is! A szelektív hulladékgyűjtés nagyon fontos, de a legjobb, ha csökkentjük a hulladék mennyiségét, vagy eleve nem is keletkezik hulladék. Ma már vannak csomagolásmentes boltok, ahol a saját üvegeidbe, edényeidbe, szövetzsákjaidba pakolhatod az élelmiszereket. De tulajdonképpen ilyen a piac is: vigyél magaddal kosarat, textilzsákot, műanyag zacskók helyett pakold azokba a zöldséget és a gyümölcsöt. Így nem lesz gondod a hulladékra, hiszen nem is keletkezik szemét! Palackozott ásványvíz helyett pedig igyál csapvizet, nemcsak olcsóbb, de a környezeted is megóvod a sok műanyaghulladéktól.

Rengeteg műanyaghulladékot termelünk

Sajnos számos olyan termék van, amelyet nem lehet csomagolás nélkül megkapni, vagy csak nagyon drágán. Ilyenkor nézd meg, mibe van csomagolva! Válassz minél egyszerűbb, kevesebb csomagolással járó terméket, és lehetőség szerint legyen visszaváltható vagy újrahasznosított a csomagolás. 

A láthatatlan hulladék

Azt mindenki pontosan látja, hogy egy termék csomagolása mennyi hulladékkal jár. De belegondoltál valaha abba, hogy megszületéséhez mennyi nyersanyagra és energiaforrásra van szükség, és ebből mennyi végzi hulladékként? Egy csupán 200 grammos okostelefon előállítása és csomagolása során 86 kilogramm hulladék keletkezik. Ebben benne van a bányászati hulladék, a salak és a többi szeméttelepre kerülő anyag, amelyek nem használhatók fel újra. Ezt nevezik láthatatlan hulladéknak, hiszen aki megveszi a terméket, nem láthatja. Tudtad, hogy egy laptop előállítása során 1200 kilogramm hulladék keletkezik? Egy kiló csirkehús hulladéklábnyoma pedig 860 gramm?  A láthatatlan hulladék ellen nehéz tenni, csak annyit csinálhatsz, hogy elkerülöd a vásárlást. Tartós fogyasztási cikkek esetében a javítással meghosszabbíthatod a termék élettartamát, vagy kölcsönadhatod, megoszthatod őket, hogy jobban kihasználd az eszközöket.

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.30
Az Audi megteszi a következő lépést a vertikális integráció terén, és új helyszínt talál az....
2024.04.30
Felborult egy mélyhűtött élelmiszert szállító kamion kedden éjjel az M3-as autópálya 141-es....
2024.04.30
A bpiautosok.hu oldal olvasójának fedélzeti kamerája rögzítette a nem mindennapi felvételt még....
2024.04.29
Ez az érzékelő hiánycikk, sokszor rossz és nagyon drága. ..
2024.04.29
„Bemértek vagy nem?” – eloszlatjuk a dilemmát.   ..
2024.04.29
Összeütközött két autó az M3-as fővárosi szakaszán - írja hétfő délután a Katasztrófavédelem.  ..
2024.04.29
A Hyundai Motor Group átlépte a 10 millió globális csatlakoztatott autós szolgáltatási előfizető....
2024.04.29
A Lexus vadonatúj kompakt crossovere nem köt kompromisszumot a minőség és a kifinomultság terén: a....
2024.04.29
Az induló kirándulószezonra időzítette menetrend-módosítását a Raaberbahn/Győr-Sopron-Ebenfurti....
2024.04.29
Az Európai Unióban évente a jelenleginél nyolcszor több elektromos járművek feltöltéséhez szükséges....