Tóbiás és Balambér kalandjai – Így biztonságos korcsolyázni a tavakon | Autoszektor

Tóbiás és Balambér kalandjai

Tóbiás és Balambér kalandjai – Így biztonságos korcsolyázni a tavakon

2020.01.19.

A magyarországi tavakon már kialakult néhány centis jégtakaró, de egyelőre nagyon veszélyes rámerészkedni. Még várni kell a korcsolyázással.

Az elmúlt hetekben az ország szinte minden táján nagyon hideg volt, napközben sem igazán emelkedett fagypont fölé a hőmérséklet. Ez jó hír azoknak, akik szeretnek a tavakon csúszkálni, korcsolyázni, sportolni, de figyelem: egyelőre még életveszélyes rámenni a jégre, mert még sehol sem alakult ki kellő vastagságú jégpáncél. A Balatonnál és legtöbb hazai állóvizen csupán néhány centiméteres a jég vastagsága, ami könnyedén beszakadhat.

Legalább 10 centis legyen a jég

A szabad vizek jegére csak ott szabad rámenni, ahol nem tiltott, és ha a jég legalább 10-12 centiméter vastag, kellően szilárd, nem olvad, nem mozog.

Tilos a szabad vizek jegére menni:

  • éjszaka és korlátozott látási viszonyok között;
  • járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével;
  • kikötők és veszteglőhelyek területén;
  • folyóvizeken.

Aki korcsolyázni szeretne, vegye figyelembe, hogy a korcsolya vékony élén, nagyon kis felületen összpontosul viselője testsúlya. Ez azt jelenti, hogy a jeget nagyobb nyomás terheli, mint ha cipőben merészkednénk rá. A biztonságos korcsolyázáshoz olyan helyet kell választani, ahol a víz mélysége nem több 120 centiméternél. 

A víz alatti áramlatok veszélyesek lehetnek, ha valaki alatt beszakad a jég, akár a jégtábla alá is sodródhat. De a jég alatt levegőréteg is kialakulhat, ami miatt a jég akár a saját súlyától is összeroppanhat. A part közelében, ahol sekélyebb a víz, akár a meder aljáig le tud fagyni a tó, így jóval kisebb a beszakadás kockázata. Ezért jó terep lehet például a sekély vízű strandok területén rámenni a jégre. 

Hasznos tanácsok, ha a jégre indulsz

  • Soha ne menj egyedül a jégre! 
  • Mindig legyen nálad mobiltelefon, és indulás előtt töltsd fel.
  • Ne álljatok szorosan egymás mellé nagy csoportban, és lehetőleg folyamatosan mozogjatok, ne egy helyben ácsorogjatok, mert akkor egy kis területen nagyobb terhelést kap a jég.

A legbiztonságosabb, ha kijelölt helyen korcsolyázunk

  • Gyanús ropogás, recsegés esetén azonnal feküdjetek hasra, hogy a jég minél nagyobb felületen legyen terhelve. Hason csúszva igyekezzetek elérni a legközelebbi biztos pontot, partot, stéget.
  • Beszakadás esetén kerüld a felesleges mozdulatokat, hogy a ruhádban keletkezett szigetelő levegőréteg ne tudjon kiszökni.
  • Igyekezz a jég szélében megkapaszkodni, és lábbal a legközelebbi biztos pont felé lökni magadat. Közben kérj segítséget!

Így segíts, ha beszakad a jég

Ha valaki beleesik a jeges vízbe, teste nagyon gyorsan, egy-két perc alatt elkezd kihűlni. Tíz perc elteltével bekövetkezik az eszméletvesztés, 15 perc után pedig már nem lehet segíteni a bajbajutottakon. Ezért egy pillanatot sem szabad késlekedni, azonnal próbáljuk kihúzni a szerencsétlenül járt embert, és hívjuk a 112-es segélyhívót, vagy a Balatonnál a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság 1817-es vízi segélyhívó telefonszámát.

Csúszkálásnál legyen kéznél olyan eszköz, amivel baj esetén segíteni tudunk a beszakadt embernek. Ez lehet kötél, egy szánkó, egy hosszabb faág, amit oda tudunk nyújtani neki. A parton, az autóban pedig legyen pokróc, váltóruha.

Mentésnél az a legjobb, ha hasra fekszünk, nehogy alattunk is beszakadjon a jég (Fotó: Police.hu)

Mentés során nagyon figyeljünk arra, nehogy alattunk is beszakadjon a jég. Óvatosan közelítsük meg a helyszínt, és igyekezzünk minél nagyobb felületen eloszlatni a testsúlyunkat. Az a legjobb, ha hasra fekszünk, és kúszva közelítjük meg a beszakadt részt. Használhatunk pallót, szélesebb deszkát is, ami szintén eloszlatja a terhelést a jégen. A bajba jutottnak biztonságos távolságból próbáljunk kötéllel vagy hosszú faággal segíteni.

A jeges vízből, a jégből mentett embert azonnal ne vigyük túlfűtött meleg helyre, fokozatosan próbáljuk felmelegíteni a testét, a vérkeringését normál módon beindítani. Természetesen előzőleg a jeges ruházatától meg kell szabadítani! Az ilyen személyt minden esetben orvosi ellátásban kell részesíteni. 

Ha elég vastag a jég, és betartjuk a szabályokat, akkor nem lehet baj, de érdemes felkészülni minden eshetőségre. A legjobb megoldás, ha kijelölt helyen, ellenőrzött körülmények között korcsolyázunk a tavakon, ilyenkor mentőszemélyzet és mentőeszköz is van a parton. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történtünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.26
Mentőautó ütközött össze egy személyautóval Budapesten a Nagykörúton, a Király utcánál péntek este....
2024.04.26
Izgalmas, sokoldalú és attraktív szakma, melynek minősége és tudásszintje rohamosan nő. ..
2024.04.26
Elődjeik sikereire alapozva érkezik meg az új CUPRA Formentor és az új CUPRA Leon. ..
2024.04.26
Látványosan megcsillogtatja különleges képességeit legújabb reklámfilmjében a Toyota GR Corolla. A....
2024.04.26
Mutatjuk, hol milyen óriási a bérszakadék.   ..
2024.04.26
A Peugeot immár tizenegyedik alkalommal nyerte el a nagy presztízsű Red Dot formatervezési díjat.....
2024.04.26
A Datahouse adatai szerint 2023-ban 128 ezer 469 új személygépkocsit és kishaszonjárművet helyeztek....
2024.04.26
- A kínai többségi tulajdonú Volvo Cars a közös és társult vállalkozásokat nem számítva 6,8....
2024.04.26
- Akkor és Most Jármű Expo néven rendeznek a hétvégén a régmúlt, illetve a jelen két- és négykerekű....
2024.04.26
Nico Hülkenberg, a Haas Forma-1-es csapatának német pilótája jövőre a Saubernél, majd annak....