Tóbiás és Balambér kalandjai – Így vészeld át a kánikulát | Autoszektor

Tóbiás és Balambér kalandjai

Tóbiás és Balambér kalandjai – Így vészeld át a kánikulát

2019.06.16.

A hőségben fáradtabbak, ingerültebbek vagyunk, sokkal több a rosszullét. A legfontosabb, hogy figyeljünk a folyadékpótlásra, de mutatunk még pár hasznos tanácsot kánikula idejére.

A kánikula miatt a héten elrendelték a harmadfokú hőségriasztást az országban. Erre akkor kerül sor, ha a napi középhőmérséklet legalább három egymást követő napon 27 fok vagy több. A riasztásra azért van szükség, mert a hőség nagyon megviseli az emberi szervezetet: fáradtabbak bágyadtabbak, ingerültebbek vagyunk, kevésbé tudunk koncentrálni. Kánikula idején sokkal több a rosszullét, főleg a gyerekek, az idősek és a tartósan betegek vannak veszélyben.

A hőségriasztás fokozatai

  • I. fok: Ha egy napig a napi középhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 25 fokot. Ilyenkor még nem figyelmeztetik a lakosságot, de a jelzés alapján mentők felkészülhetnek a több betegre. 
  • II. fok: Az előrejelzés szerint a középhőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő napon eléri (vagy meghaladja) a 25 fokot. Riasztás adnak ki, hogy mindenki felkészülhessen, 
  • III. fok: Ha várhatóan legalább három egymást követő napra eléri (vagy meghaladja) a napi középhőmérséklet a 27 fokot. Riasztást adnak ki.

A nagy meleg meterheli a szervezetet

Igyál sok folyadékot!

A magas hőmérséklet ellen a szervezetünk izzadással védekezik, nehogy túlmelegedjen a testünk. Izzadás során sok folyadékot veszítünk, sokkal szomjasabbnak érezzük magunkat. Ezért nagy melegben a legfontosabb, hogy bőségesen fogyasszunk folyadékot. A legjobb a csapvíz vagy az ásványvíz, de kellemes frissítő lehet a langyos citromos tea is. Kerüljük a cukros üdítőket, a felnőttek pedig az alkoholt. 

Játék közben a gyerekek hajlamosak elfeledkezni az ivásról, ezért rendszeresen kínáljuk őket vízzel. Ha bőséges mennyiségű folyadékot fogyasztanak, nem kell megijedni, ha a szokásosnál kevesebbet esznek, a nagy melegben sok embernek csökken az étvágya. A zsíros, nehéz ételek helyett inkább zöldségek, saláták, könnyű húsok, halak kerüljenek a tányérra.

Hűsölők a fõvárosi Erzsébet téren 2019. június 12-én (Fotó: MTI/Mohai Balázs)

Hasznos tanácsok kánikula idejére: 

  • Tartózkodj árnyékos vagy fedett helyen 11 és 15 óra között, és lehetőleg ne a déli órákban menj el otthonról.
  • Viselj fehér vagy világos színű, természetes anyagú, bő ruhát. Ha napra mész, hordj kalapot és napszemüveget.
  • Ha teheted, a legmelegebb órákat töltsd légkondicionált helyiségben, de a klímaberendezést ne állítsd túl hidegre.
  • Akárhová indulsz, mindig legyen nálad elegendő mennyiségű folyadék. 
  • Napközben tartsd csukva az ablakokat, húzd el a függönyt, engedd le a redőnyt vagy használj más sötétítőt. Így kevésbé melegszik fel a lakás. Lehetőleg éjszaka szellőztess, mert akkor hűvösebb kint a levegő.

A legmelegebb órákban ne menjünk napra

  • Védekezz a káros UV-sugarak ellen! Ne csak a strandon kend be magadat napvédővel, városnézés, bevásárlás közben is leéghetsz. A vízparton és a strandon figyelj arra, hogy rendszeresen kend be magad újra, mert a naptej a fürdés és az izzadás hatására lemosódik, és könnyen leéghetsz.
  • Soha ne hagyjunk gyereket vagy háziállatot parkoló autóban egy percre sem! A zárt kocsiban rövid idő alatt akár 60 fokra is emelkedhet a hőmérséklet.
  • Kerüld a megterhelő fizikai munkát, a legmelegebb órákban maradj árnyékban. 
  • Zuhanyozz vagy fürödj gyakran langyos vízben. Használhatsz hideg vizes borogatást is a tested hűtésére.

Veszélyek a közlekedésben

A hőség a közlekedésben is veszélyforrás, mert a melegben a járművezetők kevésbé tudnak koncentrálni. Figyelmetlenebbek, nem veszik észre a táblákat, vagy későn reagálnak. A reakcióidő hosszabbá válik, a reflexek tompulnak, a mozdulatok kapkodóvá válnak, ezért megnő a hiba lehetősége. 

Ráadásul a kánikulában közlekedők türelmetlenebbek, hamarabb elveszítik a fejüket, könnyebben szegik meg a szabályokat. A gyalogosok is bágyadtabbak, figyelmetlenebbek, kevésbé néznek körül, mielőtt lelépnek az úttestre. 

Ezért aki nehezen viseli a hőséget, ha teheti, ne induljon útnak, kerülje a hosszabb autózást. Mindig kipihenten vezessünk, haladjuk kicsit lassabban, óvatosabban, tartsunk nagyobb követési távolságot. Vegyük figyelembe, hogy romlik a koncentráció, legyünk türelmesebbek. Az autóban használjuk a klímaberendezést, ha pedig napon hagyjuk a kocsit, tegyünk a szélvédőre napellenzőt.

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történtünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.14
A rendőrség a 67-es kilométerszelvénynél letereli a forgalmat a Győr felé vezető oldalon - írja a....
2024.05.14
A Volvo Construction Equipment (Volvo CE) elérhetővé teszi az elektromos töltési megoldások 48V DC....
2024.05.14
Az Audi Hungaria vezetői Németország bajor tartományi parlamentjének Gazdasági, Regionális....
2024.05.14
Annak ellenére, hogy a gyalogos balesetek száma évről évre javuló tendenciát mutat hazánkban, a....
2024.05.14
A Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. Zöld....
2024.05.14
A csalódást keltő szeptember után (-11,6 százalék) a romániai új autók piaca októberben ismét....
2024.05.14
Bővül azon járművek köre, amelyekre kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást kell kötni. Ez az....
2024.05.14
Az új Opel Frontera első nyilvános bemutatkozására készül: Alig egy hónappal azután, hogy az új....
2024.05.14
Lassul az elektromos autók fellendülése. Lényegesen több személygépkocsit regisztráltak újonnan az....
2024.05.14
Vasárnap délután az Erdőháton történt baleset egyik sérültje Magdaléna Šebestová volt....