zajszennyezés

Zajradar: idén ősztől már bírságolják a túl hangos autókat Európában

2019.09.11.

Európa további új lépéseket tesz a járművek zajszennyezésének csökkentésére. Ennek egyik eszköze, hogy zajradarokat telepítenek a kontinens számos országában a kritikusnak tartott utak mellé és büntetni fogják a meghatározott zajszintet túllépő járművek vezetőit. Ősztől már élesben is alkalmazzák a rendszert - írja az autopista.es spanyol autós szakportál.

Áprilisban jelentették be Svájcban, hogy elvégezték a laboratóriumi teszteket az új műszerekkel. A kísérleti periódus sikerét követően néhány héten belül az európai utakra kerülnek a mérőeszközök. Az autósoknak tehát érdemes felkészülni arra, hogy a parkolási bírságok, a sebességellenőrzések, a forgalmi korlátozások, és a károsanyag-kibocsátás miatt kiszabott büntetések után fel kell készülniük egy újabb lehetséges szankcióra: a zajszennyezés miatt is fizetniük kell.

Az úgynevezett zajradarok valószínűleg Franciaország útjaira kerülnek ki először a kontinensen. Spanyolország is hamarosan bevezeti az ellenőrző rendszert. Katalónia kormányzata már bejelentette, hogy először a Barcelonától délre húzódó, tengerparti C-31-es út mellé telepíti majd a mérő-ellenőrző műszereket.

De hogyan működnek, és mire szolgálnak ezek az új zajmérő műszerek?

Az első ilyen eszközöket a Bruitparif cég fejlesztette ki, és 40 darab zajradart teszteltek már Párizs  utcáin. Az első állandó műszert a párizsi Orly repülőtérhez közeli, 20 000 lakosú Villenueve-le-Roi városban helyezték el. A város polgármestere, Didier Gonzales megerősítette, hogy a berendezést várhatóan ősszel aktiválják. Ekkorra várható az a törvénymódosítás, amely lehetővé teszi a zajradarok tömeges bevezetését országszerte.

Az új zajradart négy mikrofonnal látták el, amelyek minden tizedmásodpercben mérik a decibelszintet, és képesek háromszögeléssel meghatározni a hang forrásának pontos helyét. Miután azonosította a járművet, egy 360 fokban látó kamera képpel rögzíti az adott járművet, és automatikusan továbbítja az azonosító adatokat a szankcionáló hatósághoz.

 „A zaj a modern világ egyik legfőbb ártalma, ami zavaró hatása mellett jelentős egészségügyi problémát is jelent. Ugyanúgy káros az emberekre nézve, mintha passzív dohányosok lennének ”- mondta Gonzales.

A svájci hatóságok úgy tervezik, hogy két éven belül kiépítik a hangradar hálózatot az ország egész területére és szigorúan büntetni fogják a túl zajos járműveket. Az ottani törvényhozók úgy ítélik meg, hogy a közlekedés okozta zaj a második legsúlyosabb környezeti ártalom a levegőszennyezés után.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.23
Kicsi a világ: szoktuk mondani, amikor egy rég nem látott ismerőssel találkozunk. De ki gondolta....
2024.04.23
Újabb légijárat indul Magyarország és Kína között, idén nyártól már egy hatodik kínai nagyváros,....
2024.04.23
Közel 450 kiállító több, mint 12 ezer négyzetméteren várja a szakembereket 2024. május 7-10. között....
2024.04.23
Súlyos baleset történt az M2-es autóúton Vác térségében kedd délután, a forgalmat megállították -....
2024.04.23
A Renault SA francia autógyártó konszern idei eladásainak a növekedésére számít részben annak....
2024.04.23
A Csongrádi úti tanyák megállóhely közelében történt a baleset – jelentette a katasztrófavédelem. ..
2024.04.23
Az új autók eladása Spanyolországban januárban 7,3 százalékkal 68 ezer 685-re nőtt az előző év....
2024.04.23
A cseh versenyhatóság engedélyezte, hogy az AutoWallis felvásárolja a Stratos Auto BMW üzletágát, a....
2024.04.23
A japán csapat megszerezte az első győzelmét a 2024-es Hosszútávú-világbajnokságon annak....
2024.04.23
Közzétette az egyhetes ROADPOL akció eredményét az ORFK Kommunikációs Szolgálata. ..