Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Felelősséggel az utakon! A közlekedési biztosítások

2023.09.10.

A szabályos közlekedéshez a legtöbb esetben érvényes kötelező felelősségbiztosítás szükséges. 

Tóbiás és Balambér elsősorban a biztonságos közlekedésre tanít, ám a forgalomban való részvételhez nemcsak a megfelelő állapotú és felszereltségű jármű, a szabályok ismerete, valamint – közlekedési eszköztől függően – érvényes jogosítvány szükséges, hanem a legtöbb esetben biztosítás is. Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!

Mi a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás?

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (röviden: kgfb) arra való, hogy ha egy autóval, teherautóval, busszal vagy motorral balesetet okoznak, akkor a balesetben vétlen fél kárát megtérítse a biztosító. Például egy autó túl rövid követési távolságot tartott, és emiatt beleütközött az előtte haladó kocsiba. 

Minden magyarországi gépjárműre kötelező biztosítást kötni, ez a kötelezettség az üzembentartót terheli (aki nem mindig a jármű tulajdonosa). Kötelező biztosítás nélkül az autó nem közlekedhet a forgalomban, a kocsi megvásárlásának vagy üzembe helyezésének napjától kezdve élnie kell a biztosításnak. 

A vétkes sofőr biztosítója fogja kifizetni a kárt

A kgfb díja tág határok között változhat, és nem csak a biztosítók különböző ajánlataitól függ az összeg. Számít az autó típusa, teljesítménye, használati módja, az üzembentartó életkora, lakóhelye, de figyelembe veszik a biztosítási előzményeket is, hogy okozott-e korábban balesetet az üzembentartó. 

Bár nem minősülnek gépjárműnek, fontos tudni, hogy a segédmotoros kerékpárokra is kötelező felelősségbiztosítást kötni. 

Mi a casco biztosítás? 

Az előzőekből kiderült, hogy a kötelező felelősségbiztosítás arra való, hogy a másoknak okozott károkat megtérítse. Ám ha az autós vagy motoros saját járművében okoz kárt, a kötelező nem fizet. Ahogy akkor sem, ha a károkozó személye ismeretlen, például ha parkolás közben valaki „meghúzza” az autónkat, de eltűnik a helyszínről.

Vajon volt cascója? 

Ezekre az esetekre ajánlott a casco biztosítás, ami kiterjed még természeti jelenségekre – például fakidőlés, jégverés, földcsuszamlás, árvíz –, valamint az autó, illetve tartozékainak ellopására is. A casco teljesen önkéntes, és mérlegelni kell, az autó értéke, valamint a jármű használatának, tárolásának körülményei indokolják-e a biztosítás megkötését. 

Mi a teendő, ha nem gépjármű okozta a kárt? 

Mivel a biztosítási kötelezettség csak a gépjárművekre vonatkozik, bonyolultabb a helyzet, ha gyalogos, kerékpáros, lovaskocsi vagy elektromos roller okozott kárt, például véletlenül megkarcolt egy kocsit, vagy letörte a visszapillantó tükrét. Ilyenkor elképzelhető, hogy a vétkes félnek vagy valamilyen egyéb biztosítása, amely fizet az ügyben, számos lakásbiztosítás tartalmaz például felelősségbiztosítást is. Ha nincs olyan biztosítás, amely fedezetet nyújtana, akkor a károsult közvetlenül a kár okozójától követelhet kártérítést. Ha a vétkes önként nem hajlandó megtéríteni a kárt, a károsult polgári peres útra terelheti az ügyet. 

Kerékpárra nem kötelező biztosítást kötni, de előfordulhat, hogy a forgalomban kárt okozol egy másik járműben, esetleg megsérülsz, vagy ellopják a bringádat. Ma már egyre többféle kerékpáros biztosítás érhető el, szolgáltatásoktól függően akár már évi pár ezer forintért. 

Biztosítva vagyunk a tömegközlekedési eszközökön? 

Ha rajtunk kívülálló okok miatt balesetet szenvedünk egy tömegközlekedési eszközön, akkor a járművet üzemeltető vállalat kártérítést fizet az esetleges sérüléseink után, valamint a velünk lévő tárgyak, csomagok károsodása esetén. Régebben egyszerű volt a helyzet, mert minden megváltott menetjegy tartalmazott utasbiztosítást is, de ma már nem minden cég biztosítja ezt. 

Jó tudni, hogy a MÁV és a Volánbusz járatain az utazó biztosítottnak számít, de csak akkor, ha jogszerűen utazik, vagyis van jegye, bérlete, nyugdíjas vagy például hat év alatti. Baleset esetén a jegyhez járó biztosítás szinte automatikusan fizet – persze fel kell venni a kapcsolatot a céggel –, az utas felelősségét nem vizsgálják. Hátránya, hogy a biztosítási összegek alacsonyak: a Volánbusznál baleseti halál, illetve a legsúlyosabb maradandó egészségkárosodás esetén is kétmillió forint a biztosítási összeg; a MÁV-nál baleseti halál esetén egymillió, száz százalékos baleseti rokkantság után pedig 1,2 millió forint a biztosítási összeg. 

A MÁV vonatjegyek biztosítást is tartalmaznak

A BKK 2012 óta nem köt az utasaira balesetbiztosítást. Ugyanakkor a vállalat így is felelősséggel tartozik az utasok testi épségéért, valamint az anyagi károkért. Nagy különbség viszont, hogy baleset esetén nem jár automatikusan a kártérítés, hanem fel kell vennünk a céggel a kapcsolatot, és bírósági eljárásban tudjuk érvényesíteni a kártérítési igényünket. Ennek során bizonyítanunk kell a vétlenségüket, és hogy a cég hibázott. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.27
A Nissan kiterjesztette a következő generációs NissanConnect szolgáltatásainak elérhetőségét....
2024.04.27
Mercedes-Benz minden mennyiségben. Gyönyörűen felújított, karbantartott, retró Mercedeseket....
2024.04.27
A Toyota a Pekingi Autószalonon mutatta be a két új elektromos szabadidő-autóját, amelyekből tavaly....
2024.04.27
A közúti közlekedés biztonságát, folyamatosságát befolyásoló események az Útinform jelentése....
2024.04.27
Mikor készítik a fotót a közlekedési lámpák kamerái?   ..
2024.04.26
Mentőautó ütközött össze egy személyautóval Budapesten a Nagykörúton, a Király utcánál péntek este....
2024.04.26
Izgalmas, sokoldalú és attraktív szakma, melynek minősége és tudásszintje rohamosan nő. ..
2024.04.26
Elődjeik sikereire alapozva érkezik meg az új CUPRA Formentor és az új CUPRA Leon. ..
2024.04.26
Látványosan megcsillogtatja különleges képességeit legújabb reklámfilmjében a Toyota GR Corolla. A....
2024.04.26
Mutatjuk, hol milyen óriási a bérszakadék.   ..