Teszt

Hibridek szürke eminenciása - Ford Mondeo Hybrid teszt

2019.11.09.

Egyre több márka kínálata zöldül, aminek folyományaként egyes klasszikus modellek is új, alternatív hajtásláncokat kapnak. A Ford ezirányú törekvéseit már idehaza is régóta hangoztatja, melynek egy újabb elemeként a kínálati palettájára felkerült a Mondeo hibrid hajtáslánccal szerelt változata. A típus először az ötajtós verziójával lépett színre, majd ez év közepén megérkezett a családbarát zöld kombi is, ami a technológiai megfrissülése mellett némi plasztikát is kapott. 

Sajnos a hibrid Mondeo hazai debütálásán nem tudtam ott lenni, ezért különösen vártam az egyhetes együttlétet, annak dacára, hogy deklaráltan nem vagyok oda a fokozatmentes váltóval szerelt hajtásláncért - legyen szó bármilyen márka bármilyen modelljéről. Ugyanis megszokhatóság ide vagy oda enegem demoralizál a kicsit agresszívabb gyorsításkor fellépő felpörgő motor hangja, ami ráadásul fordított arányban van az elindulás dinamikájával. A lassabban gyorsítson elven működő rendszer erényeinek sokasága mellett sem tudtam soha szerelembe esni vele. Olyannyira nem, hogy be kell valljam - mea culpa – már látatlanban pálcát törtem a hibrid Mondeo fölött is, egyészen a teszthét kezdetéig…

Némileg átszabták az autó elejét és a nappali fények formája is változott

Az amerikai autógyártónál is jelentős múltja van a hibrideknek. A Mondeo amerikai ikertestvére a Fusion már 2010 óta elérhető ezzel a hajtáslánccal, ami kétségtelenül azonnal sikersztori lett az újvilágban, hiszen még ebben az évben elnyerte az Észak Amerika évautója díjat.

Az öreg kontinensen a Mondeo negyedik generációjába került beépítésre a hibrid technológia, ami tulajdonképpen ismerős elveket követ. A rendszert egy 2.0 literes Ford által fejleszett Atkinson-ciklusú benzinmotor, egy elektromotor, egy generátor, egy 1,4 kWh teljesítményű lítium-ion akkumulátor, valamint egy, a szintén a márka által kifejlesztett teljesítményelosztó automata sebességváltó alkotja. Az összteljesítményét tekintve 187 lóerőt abszolvál. A képletben tehát semmi szokatlan nincsen, illetve valami azért mégis, ugyanis a fentebb említett gyorsításkor fellépő motorhang – ha nem is teljesen – érzetre számomra mindenképpen komfortzónán belül maradt, ami azonnal ki is érdemelt egy ötöst az ellenőrzőbe.

A 2,0 literes szívó benzinmotor az elektromos rásegítéssel

Persze az eCVT dirigálta lassabban gyorsítson metodikája továbbra is némileg árnyalja a képet, de összességében viszonylag rövid idő alatt hozzá lehet szokni ehhez a rendszer által megkövetelt vezetési stílushoz. Ha nem akarunk aszfaltbetyárkodni a piroslámpánál akkor városi forgalomban szinte „észrevétlenül” működik a hajtáslánc, arról nem beszélve, hogy mindeközben a folyamatosan cirógatja a lelkünket a műszerfalon megjelenő alacsony fogyasztási érték látványa.

Krómcsík köti össze a hátsó lámpatesteket

A teszthét alatt abszolút vegyes használatban a legvadabb forszírozás mellett sem lépte át az 5.5 literes átlagfogyasztást, ami  valljuk be több mint jó. Arról nem beszélve, hogy van itt egy másik el nem hanyagolható dolog, mégpedig a Mondeo nagysága és méretei. Különösebb analitika nélkül is állítható, hogy a Ford a piac legnagyobb hibrid modelljét kínálja, ami a maga 1,7 tonnás súlyának mozgatásával biztosítja ezt a fogyasztási értéket.

Továbbra is dögös profilkép jellemzi a Mondeót

De maradjunk még a külcsínnél és mérteknél. A Mondeo – negyedik – legutóbbi generációja időtálló formavilágnak bizonyult a jelenlegi verzió 2015 óta van a piacon. A mostani ráncfelvarrás is csak minimális mértékben hozott változásokat. Az autó kontúrja továbbra is a dögösebb kombik klasszikusait idézi. A hibrid mivoltáról csak az oldalán elhelyezett felirat árulkodik. Némileg furcsa, hogy ami először feltűnik az autó profiljában az a ballonos kerekek.

Csak egy jelzés erejű felirat árulkodik a hibridhajtásról

A gumik természetesen kisgördülési ellenállású „eco abroncsok”.  A Mondeo külső megújulása mondhatni a szokásos kliséket követi, ami a front és a hátsórész átszabásában mutatkozik meg. A hűtőrácsok dizájnja felszereltségtől függően változik. Az eltérések szösszenetnyi különbségekben fedezhetők fel.  Némileg átalakult a ködfényszóró és a nappali menetfény alakja is. A hátsó fertályon pedig krómos dekorcsík köti össze a lámpatesteket.

A ballonos gumiabroncsok szembeötlőek és alacsony gördülési ellenállással bírnak

A konszolidált külső igényes és sallangoktól mentes belsőt takar. A hibrid technológia szükséges kellékeként beépített akkumulátorpakk a csomagtartóban kapott helyet, ami a motoros raktérajtót felnyitva azonnal szembetűnő. Annak ellenére, hogy az akkumulátor jelentős darabot kiharap a tárólhely kapacitásából simán kompromisszumot lehet kötni ezzel a helyzettel, ugyanis az autó baromi nagy.

403 literes a hibrid csomagtere

Számszerűsítve a dolgot a raktérben a hibrid verzióban 403 literrel gazdálkodhatunk alaphelyzetben, a hátsó üléstámlák lehajtásával pedig 1508 literesre bővíthető a csomagtér. A kombik egyik legfontosabb tulajdonsága után üljünk át a „nappaliba”. Az utastér hatalmas, enteriőrje minőségi, a felhasznált alapanyagok és jók, nem kopog nem zörög. Kényelmes és nagy terek veszik körbe a vezetőt és az utasokat, mindenhol elegendő a hely. A komfortja maratoni utazásokhoz is ideális.

 A 12V-os akkumulátor a Toyota hibridjeihez hasonlóan hátra, a csomagtérpadló alá került

A fedélzete és a fő kijelzőegysége eltér az alapszériától. A vezető előtti műszer egy nagy hagyományos sebességmérő órából áll. Az információs panelen az említett nagy kilométeróra melletti részeken változtatható tartalmú kis kijelzők kaptak helyet, ahol több minden más mellett például a rendszer aktuális működésével kapcsolatos infók is leolvashatók . A vezetéssegédrendszerek tárházába immáron beletartozik az Adaptív Sebességtartó Automatika, a Stop & Go funkció és a kínálatban megjelent az Intelligens Sebességhatároló is.

Tehát megkövetem magam a tesztindító monológom után mivel a Mondeo hibrid változata nagyon kellemes meglepetés volt számomra, ami minden bizonnyal javarészt a hajtáslánc-vezérlő szoftver jó hangolásának volt köszönhető. Vezethetőségére, csendes üzemére és a kiválóan hangolt futómű összhangjára - hogy csak néhányat emeljek ki az összképből -, a tényleg kiváló fogyasztása tette fel a koronát. Összeségében tehát egy nagyon jó kis kocsiról beszélünk, nem véletlenül vár sokat a hazai importőr a hibrid verziótól, ami egyelőre a Titanium és a Vignale felszereltség sajátja. A Mondeo Hybrid alapára 11,5 milliótól indul.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.06
2024 jól indult a gépjárműpiac számára, az első négy hónapban körülbelül 7.000 darabbal több....
2024.05.06
Hatalmas magyar siker Mugelloban, a Ferrari Challenge Europe Trofeo Pirelli 2024-es szezonjának....
2024.05.06
Egy embert a tűzoltók szabadítottak ki a gépkocsiból Pétfürdő közelében - írja fél 12 után a....
2024.05.06
Az ADAC statisztikája szerint az indítóakkumulátorral kapcsolatos problémák (43,2%-os arány) ismét....
2024.05.06
Tovább fokozza régiós terjeszkedését az AutoWallis Csoport, miután nemzetközi üzletfejlesztésért....
2024.05.06
Összesen 14 külföldi állam magyarországi külképviseletének 26 vezető tisztségviselőjét, köztük négy....
2024.05.06
„A MINI Aceman egy erős egyéniség, saját fiatalos jegyekkel a MINI új modellcsaládján belül. Önálló....
2024.05.06
Mintegy 10 perc alatt töltötték 10-ről 80 százalékra a Polestar 5 prototípusát az új szilícium....
2024.05.05
Egy elektromos autó használata csak akkor klímasemlegesebb, mint egy belsőégésű motoros autóé, ha....
2024.05.05
Két gyermek életveszélyesen megsérült egy közlekedési balesetben Ceglédnél vasárnap - közölte az....