űrhajózás

Nukleáris reaktorral hajtott űrhajókban gondolkodnak az amerikaiak

2021.04.18.

Egy nukleáris rakéta nem elég erős ahhoz, hogy megszökjön a Föld gravitációs vonzásából. A tervek szerint egy hagyományosabb rakéta juttatná ki az eszközt az űrbe, majd ott lépne működésbe a nukleáris meghajtás.

A DARPA, avagy a Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatásokért felelős részlege. Az ügynökség április elején jelentette be, hogy 22 millió dolláros megállapodást kötött a General Atomics vállalattal egy űrjárművek meghajtására alkalmas nukleáris reaktor kifejlesztésére - írja a hirado.hu.

Az ötlet közel sem új, a NASA már a hatvanas években kutatta a nukleáris meghajtás lehetőségeit, de aztán a hetvenes években felhagytak ezekkel a kísérletekkel. A tervek szerint alig négy éven belül, 2025-ben fellőhetik az első nukleáris termális meghajtórendszerrel működő rakétákat – erről számolt be a NewScientist tudományos magazin.

A célkitűzés meglehetősen ambiciózus, nem csak azért, mert új meghajtórendszer kifejlesztését igényli, hanem mert a mérnökök szerint egy nukleáris rakéta nem elég erős ahhoz, hogy megszökjön a Föld gravitációs vonzásából. A tervek szerint egy hagyományosabb rakéta juttatná ki az eszközt az űrbe, majd ott lépne működésbe a nukleáris meghajtás.

Művészi ábrázolás egy nukleáris termikus meghajtórendszerrel felszerelt Marsra induló űrhajóról (Fotó: NASA)

A kifejlesztendő eszköz egy nukleáris termális meghajtórendszer lenne. Ez a megoldás úgy működik, hogy egy atomreaktor által termelt hővel extrém szintre felmelegítik a hajtóanyagot, mielőtt az egy fúvókán keresztül kiáramlik. Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy rendkívül nagy a fajlagos tolóereje, 2–5-ször nagyobb, mint a hagyományos rakétáknál. A korábbi amerikai kísérletek során hidrogént melegítettek fel, a mostani hírekben azonban még nem részletezték a hajtóanyag fajtáját.

Az új eszköz tehát nem a Föld elhagyásának módját forradalmasítaná, hanem már az űrben történő mozgást, mivel eddig az űrben csak elektromos és kémiai meghajtórendszereket használtak. 

„A levegőben, a földön és a tengerben a manőverezési képesség kritikus fontosságú. A nukleáris meghajtás ezt a mozgékonyságot adhatja meg az űrben is” – mondja Nathan Greiner a DARPA munkatársa.

Egy hatékony nukleáris meghajtással működő rendszerrel akár a Holdat és a Marsot is gyorsabban el lehetne érni. A sebesség pedig nagyon fontos lehet, ha biztonságosan akarunk embereket eljuttatni a földön kívüli világokba, ugyanis így az űrutazás során rövidebb ideig lennének kitéve az utasok a kozmikus sugárzásnak.

Természetesen először ki kell juttatni az űrbe a nukleáris rakétákat, ami sokakban komoly aggodalmat vethet fel. A szakemberek szerint azonban az alacsony dúsítású uránium, ami hajtaná a rakéták reaktorait biztonságosabb, mint az a plutónium, amia NASA Perseverance roverjét működteti a Marson.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.05
Egy elektromos autó használata csak akkor klímasemlegesebb, mint egy belsőégésű motoros autóé, ha....
2024.05.05
Két gyermek életveszélyesen megsérült egy közlekedési balesetben Ceglédnél vasárnap - közölte az....
2024.05.05
Ennél nagyobb átalakuláson autó nem is eshet át, mint a többszörös Le Mans-i győztes hibrid Porsche....
2024.05.05
A vitorlázó gép a Turócszentmártonhoz tartozó Tomčany melletti, az Aeroklub Martin polgári társulás....
2024.05.05
Ma már alap, hogy az autóra ötvenezres garanciát adnak. Az első autóknál nem volt természetes a....
2024.05.05
Az egykori Győri Keksz- és Ostyagyár vezetőjének tiszteletére emléktáblát avattak a Széchenyi....
2024.05.05
A heti rajzunk készítője Kelemen István. Rajzának címe: Nem iszik, nem dohányzik, de... ..
2024.05.05
Idén a Beregi kör lett az Év kerékpárútja, a festői útvonalat és a bringatúrázás legfontosabb....
2024.05.05
Magyarország területén 2024. május 4-én 0 óra és 24 óra közötti időszakban a rendőrök 45 személyi....
2024.05.05
A Porsche Hungaria április 25-től visszatért a fix, forint alapú autórendeléshez, teljes....