közlekedésbiztonság

Vigyázz, a szomszéd sávból figyelnek!

2022.10.15.

Bejelenthetnek-e durva közlekedési szabálysértést maguk a közlekedés résztvevői?  Ennek járt utána az autopista.es spanyol autós szakportál – közszolgálati jelleggel.

A válasz egyértelmű: a közutak használójaként a közlekedés bármely résztvevője bejelentheti a hatóságoknál, ha szabálysértést tapasztal.

Természetesen Spanyolországban is a közlekedési hatóság dolga elsősorban a forgalom ellenőrzése, a szabálysértők kiszűrése, szankcionálása, a pénzbüntetések kiszabása. A településeken belül – bizonyos esetekben - erre a közterület-felügyelők is jogosultak.

Az autopista.es közlekedési szakportál azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy – állampolgári jogon - a közlekedés résztvevői is feljelentést tehetnek a szabálysértőkkel szemben, és ezt a hatóságok kötelesek kivizsgálni, adott esetben büntetni.

Ezt a típusú szankciót úgy nevezik: bírság bejelentés alapján. A bejelentést/feljelentést a közlekedési szabálysértést észlelő magánszemély is megteheti, szemtanúként. Ez gyakoribb, mint gondolnánk: a spanyol közlekedésrendészet adatai szerint például 2008 és 2014 között több mint 22 000 bírságot szabtak ki állampolgári bejelentés alapján.

Egy 1994-es kormányrendelet ad szabad utat az állampolgári bejelentés alapján történő eljárásnak. A jogi formula szerint:„A hatósági személyekhez hasonlóan bárki panaszt tehet olyan tények miatt, amelyek sértik a közlekedésről, a gépjárműforgalomról és a közúti közlekedés biztonságáról szóló törvény előírásait.”

A törvény szerint a bejelentést megtehetik szóban – a legközelebbi rendőrnél vagy rendőrkapitányságon -, illetve írásban vagy online.

A tapasztalatok szerint az állampolgárok leggyakrabban tilosban parkoló autók, a közlekedési szabályok kirívó megsértése és balesetveszélyes vezetés miatt fordulnak a hatóságokhoz.

Nyilvánvaló, hogy a feljelentés megtételekor nem elég elmondani, ki mit látott. Természetesen ilyenkor rögzítik a feljelentő adatait, igazolnia kell személyazonosságát. Ha bírósági tárgyalásra kerül sor, meg kell jelennie tanúként. Valójában akkor van értelme a hatóságokhoz fordulni, ha pontosan azonosítani lehet a szabálysértés helyszínét, időpontját, a szabálysértő jármű rendszámát, gyártmányát, típusát és színét, és természetesen indokolni kell a bejelentést.

A legjobb persze a fizikai bizonyíték, ami lehet fotó, esetleg a jármű egy darabja vagy videofelvétel. Ez utóbbiból manapság egyre több készül fedélzeti kamerákkal, melyeket az autóikban, illetve kerékpárjaikon és motorjaikon helyeznek el a tulajdonosok.

Spanyolországban semmiféle ellenszolgáltatás nem jár, ha valósnak bizonyul a bejelentés. De vannak országok, ahol anyagilag is ösztönzik az állampolgárokat a szabálysértők kiszűrésére. New Yorkban például - környezetvédelmi okokból – pénzzel honorálhatják, ha valaki feljelenti a sofőröket, akik 3 percnél tovább járatják álló autójuk motorját.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.04
Összeütközött egy busz és egy személyautó Budapest XX. kerületében szombat délután a Szentlőrinci....
2024.05.04
306DT motoros Jaguar F-Pace-t vizsgáltunk. ..
2024.05.04
A címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője nyerte a Forma-....
2024.05.04
Rajtbalesetes ütközések után is első a Túraautó Világbajnokságban a magyar pilóta. ..
2024.05.04
Mire jó ez az amerikai nagyzolás?   ..
2024.05.04
Már az iskolai szünidő kezdete előtt egy hónappal, május 13-tól sűríti a Balatonhoz induló....
2024.05.04
Használtautó tesztünk közelgő főszereplője egy Fiat Panda lesz, ez adta az ötletet a mai cikkemhez....
2024.05.04
Knezsik Istvánnal, az Autós Nagykoalíció (ANK), valamint a Magyar Gépjárműimportőrők Egyesületének....
2024.05.04
A Budapesti Rendőr-főkapitányság budai kerületi kapitányságai közlekedésrendészeti akciót tartottak....
2024.05.04
Az EU-s rendelet alapján március végén kellett volna bevezetni Szlovákiában az egynapos autópálya-....