légkondicionálás

A 22 fokos hőmérséklet ideális az autóban

2020.04.01.

A fagyos reggeleken és a hűvösebb napokon az autósok hajlamosak arra, hogy túltolják a légkondi hőszabályozóját. A madridi ABC napilap autós rovatának internetes kiadása pontokba szedte, miért nem ajánlatos túlfűtött autóval közlekedni.  

- Nagyon magas hőmérsékleten történő vezetés közben csökken a sofőr koncentrációs képessége, erősödik a fáradtságérzete és gyorsabban elálmosodik. Ennek elkerülésére ajánlott, hogy az autó belső hőmérséklete ne haladhatja meg a 24 fokot, de ne süllyedjen 19 fok alá. Szakértők szerint az ideális hőmérsékletet vezetés közben 22 fok körül mozog.

- Nagyobb út előtt érdemes kicserélni a belső légszűrőt, amely felfogja a porrészecskéket és megakadályozza a baktériumok, gombák és a rossz szagok beáramlását az utastérbe. Nem árt ellenőrizni azt is, hogy a levegő megfelelő erővel áramlik-e be az autó belsejébe, ami alapvető a légkondicionáló optimális működéséhez.

- A magasabb hőmérséklet nagyobb üzemanyag-fogyasztással jár, bár a modern autós légkondicionálók esetében ez nem jelentős.  

- A közvetlenül a mellkas vagy az arc felé irányított befúvónyílások egészségügyi problémákat okozhatnak: szem- és torokszárazságot, fejfájást.

- Ha az autó utasterének belső hőmérséklete túl magas, szárazzá válik a belső környezet és a levegő. Ez a vezető rosszullété is okozhatja, ami fokozott balesetveszéllyel jár.

- Ha nagy a különbség az utastér melege és a külső környezet hidege között, az ablakok bepárásodnak. A levegő páratartalma ugyanis ilyenkor kicsapódik, és vízcseppek formájában bevonja a szélvédőt és az ablakokat. A vezető előtt elhomályosul a látótér, ami fokozott balesetveszéllyel jár. Ezért szakértők azt javasolják, hogy a légkondicionáló fúvókái – legalábbis induláskor – mindig az ablakokra irányuljanak, hogy a forró levegő átmelegíthesse a szélvédőt.

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.06.16
Júniusban is közlekednek nosztalgiajáratok Budapesten, a klasszikus fa- és acélvázas villamosok....
2026.06.16
Június 21-én, vasárnap újra felsorakoznak a versenyzők a Magyar Szlalom Bajnokság következő....
2026.06.16
Brüsszelben elfogadták azt a szabályozást, amely egységes, minden uniós tagállamban érvényes....
2026.06.16
A BMW M GmbH a Le Mans-i 24-órás futam hétvégéjén gurította reflektorfénybe a nagyteljesítményű....
2026.06.16
A nemzetközi sajtó főleg Lewis Hamilton első ferraris sikeréről írt a barcelonai verseny másnapján....
2026.06.16
Jól jön a mostani stagnáló villanyos eladások mellett a spanyol gyártónak, hogy van megfizethető....
2026.06.16
Szöveges és térképes figyelmeztető előrejelzést adott ki Magyarország területére 2026. 06. 16. kedd....
2026.06.16
Lezuhant az amerikai légierő egyik B-52 Stratofortress nehézbombázója Kaliforniában egy....
2026.06.15
A közkedvelt hatchback a Ford újítási terveinek köszönhetően tér vissza, de a mai trendek miatt....
2026.06.15
A Škoda Epiq Essence 35 kedvező 9 899 000 forintos indulóárral lép a magyarországi piacra -....