Szlovákia

Akkumulátorgyár épül északi szomszédunkban

2024.06.21.

A szlovák kormány aláírta a befektetési szerződést a Gotion és InoBat cégekkel, amelyek akkumulátorgyárat építenek az Érsekújvári járásban, Nagysurányban - írja a parameter.sk.

A tervek szerint ez lesz Szlovákia történetének második legnagyobb beruházása, a kínai konzorcium 1,2 milliárd eurót fektet be, a kormány pedig 214 millió eurót biztosít nekik – jelentette be csütörtökön Denisa Saková gazdaságügyi miniszter.

A GIB vállalatban a kínai Gotion 80 százalékos részesedéssel rendelkezik, a fennmaradó részt Marián Boček vállalkozó InoBat Auto nevű cége birtokolja.

Az állam közvetlen támogatásként biztosítja a cégnek nyújtott dotáció nagy részét, 150 millió eurót, a fennmaradó 64 milliót pedig adókedvezmény formájában folyósítja.

A tervek szerint a korszerű akkumulátorgyártó üzemben akár 1300 munkahelyet is biztosíthatnak 2027-ig, elektromos járművek számára gyártanak majd akkumulátorokat.

„A kedvezményezett beruházási tervének célja egy új ipari gyártóüzem létrehozása, amely autókban használatos lítium-vas-foszfát akkumulátorok gyártására összpontosít" - áll a gazdasági minisztérium által jóváhagyott javaslatban.

„A projekt sikeres megvalósítása Szlovákiában nem lenne lehetséges a szlovák kormány intenzív támogatása és a partnereinkkel való szoros együttműködés nélkül” – mondta Li Zhen, a Gotion High-tech igazgatótanácsának elnöke a beruházási megállapodás aláírásakor tartott sajtótájékoztatón.

A gyár építése várhatóan még idén megkezdődik, 2027-ben pedig elindulhat a teljes kapacitású termelés. Az itt legyártott akkumulátorok az Európai Unió piacára kerülnek.

A projekt tartalmazza egy kutató-fejlesztő központ létrehozását is, amelynek ugyancsak Nagysurány lehet a helyszíne. Azt ígérik, legalább 50 szlovákiai kutatónak biztosítanának itt munkát, és egyetemekkel is együttműködnének.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.08.19
Összeütközött öt gépkocsi, köztük egy lovakat szállító teherautó, az M1-es autópálya Hegyeshalom....
2026.08.19
Különleges jubileumi együttműködéssel rukkolt elő a Mercedes-Benz és a svájci IWC Schaffhausen....
2026.08.19
Az első félévet megúszta szárazon a Forma–1 mezőnye. A hétvégén Zandvoortban jöhet az első idei....
2026.08.19
Éjjel-nappal járnak a vonatok a Balaton déli partján a Zamárdiban rendezett Strand Fesztivál ideje....
2026.08.19
A svéd Koenigsegg a Monterey Car Week rendezvényen leplezte le legújabb hiperautóját, a CCGT1-et,....
2026.08.19
Kína egyik legnagyobb autógyártója, a Geely Automobile Holdings Ltd. nyeresége 2 százalékkal 9,09....
2026.08.19
Az a sofőr, aki 60 kilométer/óra helyett 137-el közlekedett, 210 ezer forintos bírságra számíthat. ..
2026.08.18
Minél inkább guruló számítógéppé válik az autó, annál nagyobb célpontot kínál a kibertámadásoknak.....
2026.08.18
A nyaralások, a hétvégi kirándulások és a szabadtéri programok gyakran nagyobb tárolókapacitást,....
2026.08.18
Három különböző részre bontja kínálatát a Renault hamarosan, és ezek között egy szeletet kapnak a....