Roszkoszmosz

Egy elég nagy baleset történt az űrben

2023.08.20.

A Hold felszínébe csapódott, és megsemmisült a Luna-25 automata állomás - közölte vasárnap a Roszkozmosz orosz űrvállalat.

Forrás: Wikipedia

A Roszkoszmosz szerint szombatra impulzus adását tervezték a szerkezet leszállás előtti elliptikus pályájának kialakításához. A tájékoztatás szerint azonban moszkvai idő szerint körülbelül 14 óra 57 perckor megszakadt a kommunikáció a Luna-25-tel. A Roszkozmosz közölte, hogy a szerkezet felkutatására és a vele való kommunikáció felvételére irányuló intézkedések az elmúlt két nap folyamán nem vezettek eredményre.

"Az előzetes elemzés eredményei szerint az impulzus tényleges paramétereinek a számítottaktól való eltérése miatt a Luna-25 űrhajó nem a kiszámított pályára állt, és a Hold felszínével való ütközés következtében megszűnt létezni" - közölte az orosz vállalat. A Luna-25 elvesztésének okait egy, az erre a célra létrehozott tárcaközi különbizottság fogja kivizsgálni.

Ez a projekt volt az orosz holdkutatási program első küldetése. Az előző, Luna-24 állomást még 1976-ban a Szovjetunióból indították. A Vosztocsnij űrállomásról felbocsátott Luna-25 lett volna a projekt irányítóinak reményei szerint az első jármű, amely leszállást hajt végre a Hold déli pólusának nehéz terepén. Az állomás fő feladata a talajösszetétel elemzése és annak megállapítása lett volna, hogy van-e a jég a bolygón.

MTI

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.04.22
A Volvo Trucks új szintre emeli az elektromos nehézgépjárművek világát: a gyártó bemutatta legújabb....
2026.04.22
Magyarország, Horvátország és Szlovénia után Romániában is az AutoWallis nyerte el az Xpeng....
2026.04.22
Karakteres, takarékos és a prémium autókat megszégyenítő minőségű kupé SUV lett a Renault vadászgép....
2026.04.22
Megérkeztek Ukrajnába a Barátság vezetéken az újraindulás utáni első kőolajszállítmányok - közölte....
2026.04.22
Megérkezett Magyarországra a fontos jellemzőiben megújult Lexus RZ. Az eleve előremutató elektromos....
2026.04.22
Az Autós Nagykoalíció (ANK) és a 2025/2026-os tanévben is meghirdette az autószerelő, autószerelő....
2026.04.22
Bár látványosan csökkent a közúti halálesetek száma az Egyesült Államokban, a szakma szerint még....
2026.04.22
Jelentős mérföldkőhöz ért a Magyar Suzuki Zrt: az esztergomi vállalatot 35 évvel ezelőtt....
2026.04.22
Annak a két autóvezetőnek, aki belterületen 110 illetve 115 km/h-val ment, 210.000 forintot kell....
2026.04.22
Naná, hogy a visszatérő Volga márka mögött is a kínai Geely áll, amelyik szereti felkarolni az alul....