autóhitel

Forintosította az Országgyűlés az autóhiteleket

2015.09.22.

Az Országgyűlés kedden döntött a devizában felvett autóhitelek forintosításáról, amit az augusztus 19-i árfolyamon hajtanak végre.

A képviselők 115 igen szavazattal, 2 nem ellenében és 61 tartózkodás mellett fogadták el Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek a fogyasztói devizahitelek forintosításáról szóló javaslatát, azt követően, hogy hétfőn ellenzéki képviselők is támogatták a házszabálytól eltérő gyorsaságú határozathozatalt. A parlament döntése egy tipikus svájci frankos hiteles esetén svájci frankonként 31 forint tehercsökkenést jelent. A kedvezmény 50 százalékát a pénzügyi intézmények levonhatják az általuk fizetett társasági adóból, különadóból, illetve pénzügyi tranzakciós illetékből.

A forintosítás mellett a pénzügyi intézményeknek el kell engedniük követeléseik azon részét, amennyivel a piaci árfolyam meghaladja a devizaalapú jelzáloghitelek forintosításánál alkalmazott árfolyamot, így az érintett hitelesek a jelzáloghitelesekkel azonos helyzetbe kerülnek. A kabinet szerint a forintosítás azért vált elkerülhetetlenné, mert a gépjárműhitelek állománya 2014 végére 26 százalékra emelkedett. A kabinet adatai alapján a forintosítás mintegy 200 ezer családnak kedvez és 305 milliárd forintos hitelállományt érint. Az elfogadott törvény hatálya kiterjed minden olyan fogyasztói devizahitelre (köztük a pénzügyi lízingre), amelyet nem érintett a deviza jelzáloghitelek forintosítása. Vonatkozik továbbá a már nem élő követelésekre is.

A pénzügyi intézményeknek legkésőbb december 15-ig kell postára adniuk a szerződések módosítására vonatkozó ajánlatukat. A pénzintézeteknek kötelező ajánlatot tenniük a forintosításra, az ügyfeleknek azonban önkéntes lesz az átváltás, az ajánlat kézbesítésétől számított 30 napon belül ugyanis kérhetik a forintosítás mellőzését. Az adósoknak küldött levélnek tartalmaznia kell többek között a lejárt és a még nem esedékes követelés összegét forintban és devizában, az elengedett követelés összegét, a kamat mértékét, a forintra váltás értéknapját és árfolyamát, szerződésmódosítás hiányában a 2015. augusztus 19-én a jegybank által hivatalosan jegyzett devizaárfolyam alapján fizetendő esedékes törlesztő részleteket, valamint a szerződésmódosítás hatálybalépésének napjától hátralévő futamidőben esedékes törlesztő részleteket tartalmazó törlesztési táblázatot. A pénzintézeteknek 2016. január 31-ig kell levélben tájékoztatniuk az adósokat a követelés forintra váltásáról. 

Gaál Tibor (T-boy) rajza

Az Országgyűlés kimondta azt is, hogy a kölcsönszerződések módosításával az ügyleti kamat, díj, költség mértéke nem lehet az érintett fogyasztóra hátrányosabb. A képviselők néhány módosító javaslat elfogadásával az eredeti indítványban foglaltaknál részletesebb tájékoztatási követelményeket is megfogalmaztak a pénzügyi intézményeknek a lehetséges kamatkockázatokról.

A törvény a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Forrás: MTI

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.04.15
Betiltotta az FIA az időmérős trükköt, amivel a Mercedes és a Red Bull a szezon első három....
2026.04.14
A rendőrség kijelölte a 24 órán át tartó ellenőrzések helyszíneit – közölte az ORFK Kommunikációs....
2026.04.14
Folytatódik sorozatunk, ahol olyan szervizmunkákról van szó, amit sok tulajdonos hajlamos....
2026.04.14
Az elmúlt héten a megengedett sebességhatárokat regisztráltan 1643-an lépték át Bács-Kiskun....
2026.04.14
Visszatérnek a tengerentúli járatok, de kelet felé is új kapcsolatokra lehet számítani. ..
2026.04.14
2026 első negyedévében a tisztán elektromos meghajtású modellek megrendelése hozzávetőlegesen 40....
2026.04.14
A közúti árufuvarozásban eddig példa nélküli tesztet szervezett meg Ecseren a Volvo Hungária Kft.....
2026.04.14
A közúti közlekedés biztonságát, folyamatosságát befolyásoló események az Útinform jelentése....
2026.04.14
Sikeresen teljesítette első évét Keszthely helyi közlekedésében az első, tisztán elektromos....
2026.04.14
A cég újabb nyerges vontató tehergépjárműveket és hozzájuk kapcsolható speciális pótkocsikat....