közlekdésbiztonság

Itt a piros, hol a piros, de hová lett a fakabát?

2023.09.03.

Veszélyes játék, amit már levegőből is figyelnek, büntetnek.

Soha nem értettem, hogy mi benne a ráció, de minden napra jut belőle: hiába próbálok elindulni a zöldre, az előttem lévő autó továbbra is csak áll, majd beteg lóként ballag a szabaddá vált úton, megtörve a forgalom és a jelzőlámpák ritmusát, hogy aztán versenyparipaként száguldjon át a következő kereszteződésen, amikor a lámpa már tilosra váltott...

Veszélyes és drága mutatvány, mert fix mértékű közigazgatási bírsággal sújtják ezt a szabályszegést. A tilos jelzésen történő áthajtás esetén kiszabható összeg 50 ezer forint. Napjainkban már drónokról is figyel és büntet a rendőrség, mégis sokan inkább a gázra lépnek, ha láthatóan lemaradnak a szabályos és biztonságos áthaladást biztosító zöldről. 

Közel száz éve működik közlekedési jelzőlámpa Budapesten, az 1926-os karácsonyi avatás igazi szenzáció volt, amiről minden korabeli újság beszámolt. A Tolnai Világlapja, 1927. január elsejei számában egész oldalas fotó jelent meg ezzel a képaláírással: „A főváros legforgalmasabb pontján, a Nagykörút és a Rákóczi út kereszteződésében állították fel az első közlekedés szabályozó készüléket. Az itt álló közlekedési rendőr ezentúl lámpák segítségével fogja szabályozni az ucca esti forgalmát. (Gárdonyi felv.)”

A négy iránynak jelző villanyrendőr a kereszteződés közepén, dróton függő egyetlen lámpa által megvilágított piros, sárga és zöld jelzéseket a kereszteződés közepére helyezett dobogón álló rendőr váltogatta a szerkezetből lelógó hosszú rúd elforgatásával.

A csak nappal működő lámpa beüzemelése után megtiltották a kereszteződésben a kis- és nagyívű kanyarodást, mert a villamosvágányok akkoriban az úttest két szélén helyezkedtek el.

Budapesti lámpa az Oktogon közepén, 1927   Forrás: Fortepan/Somlai Tibor

1938-ban már oszlopra szerelt távvezérlésű lámpa működött a Szent István körúton, a jelzőlámpás csomópontok száma 1940-ben meghaladta negyvenet, 1943-ban már egymással is összehangolták azokat a Szent István körúton. Az első vidéki jelzőlámpát 1959-ben, Miskolcon helyezték üzembe.

A forgalomirányítás még a világháború utáni évtizedekben is kézi vezérléssel történt irányítótornyokból, vagy útszéli fakabátokból, mert a közlekedési fegyelem betartás miatt a rendőrség fontosnak tartotta a személyes rendőri jelenlétet, ami persze másra is kiterjedt.

Igazi és villanyrendőr az Astoriánál, 1948     Forrás: Fortepan  

Tilos jelzések és stoplámpák az Üllői út-Nagykörút kereszteződésében Fotó: Boros Jenő

Az első automatizált magyar lámparendszert 1965-ben telepítették Budapesten, majd 1969-től Ericsson és Tesla gyártmányokra álltak át. A fővárosban jelenleg több mint ezer közlekedési jelzőlámpa van, kétharmaduk központilag irányított.

Világkrónika a közlekedési lámpák fényében

A világ első közlekedési lámpája, vagy ahogy akkor hívták, szemaforja még nem villanyárammal, hanem acetilén gázzal működött. Hivatalosan 1868. december 9-én állt szolgálatba, erről plakáton is tájékoztatta a rendőrség a kocsisokat, lovasokat, gyalogosokat. A készülék csak sötétedés után működött egyszerű kézi vezérléssel: a posztoló rendőr felváltva takargatta a piros és zöld fényt, ám ez nem volt veszélytelen mutatvány, mert a londoni Westminster palotánál, vagyis a parlament sarkánál felállított szerkezet három hét után felrobbant és megölte kezelőjét.

A világ első elektromos közlekedési lámpája, magyar zsargonban villanyrendőre az Ohio állambeli Clevland városában állt szolgálatba 1914 augusztus 5-én, a Euclid Avenue és az East 105th Street sarkán. A piros és zöld fénnyel világító közlekedési lámpa ötletén többen is osztoztak, köztük Lester Wire rendőr Salt Lake City-ből és Garrett Morgan, aki felszabadított rabszolgák fiaként született afroamerikai, és gázmaszk, valamint hajegyenesítő anyag feltalálójaként lett ismert, meg arról, hogy ő volt az első fekete Clevland-ben, akinek saját autója volt.

Az első három színű (piros-sárga-zöld) villanyrendőrt William Potts rendőrtiszt ötlete alapján készítették 1920-ban, Detroitban. A manuális vezérlésűeket később leváltották az automata lámpák, az elsők 1922-ben jelentek meg Houstonban.

Berlinben 1924-ben a Potsdamer Platzon építettek először jelzőlámpát, két évvel később már Bécsben is szolgálatba álltak

Kínában megpróbálkoztak a három szín klasszikus sorrendjének felcserélésével, ám káoszba fulladt a pártvezetők ötlete, mely szerint a vörös szín jelezte volna a szabad utat...

Napjainkban kamerák, számítógépes programok, úttestbe épített hurokdetektorok, egymással kommunikáló autók és mobilos információs rendszerek segítik a forgalom gyorsítását, a dugók megelőzését, ám hiába, mert az autósok többsége nem képes meglovagolni a zöld hullámot.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is! 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.01
Az autó egyik legfontosabb adata az ára. Szélsőségesen eltérhet, kétezer forinttól százmillió....
2024.05.01
A BMW Múzeum részletekbe menően felújította előcsarnokát. Az elsődleges cél egy olyan modern,....
2024.05.01
A Ye sorozat három új modelljét egyszerre tervezik bemutatni ..
2024.05.01
- Oroszországban 161 ezer személygépkocsit gyártottak az idei első negyedévben, 81,3 százalékkal....
2024.05.01
Minden idők legszorosabb horvát WRC futamát élhettük át idén, ugyanakkor az új szabályrendszer is....
2024.05.01
- A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalma tavaly 20 százalékkal, 14,6 millióra nőtt, így....
2024.05.01
Kés súlyos balesetről is hírt adott néhány perccel déli 12 óra aután a katasztrófavédelem. ..
2024.05.01
Az olasz helyett a spanyol Forma-4-es bajnokságban indul új csapatával, a Cram Motorsporttal Hideg....
2024.05.01
Végre belekóstolhattam az Magyar Év Autója 2024 egyik díjára jelölt legújabb Volkswagen Touareg....
2024.05.01
Egy férfi úgy gondolta, hogy vezetői engedély nélkül, más autójával megy haza Debrecenből. Nem volt....