BKV

Kiállítás emlékezik meg az 50 éves BKV-ról

2018.02.24.

1968. január 1-jén alakult meg a BKV. Azóta a fővárosi közlekedés rendkívül eseménydús fél évszázadot tudhat maga mögött, amelynek tárgyi emlékeiből nyílt kiállítás a BKV Deák téri Földalatti Vasúti Múzeumában.

A BKV több, korábban önállóan működő közlekedési vállalat: a Fővárosi Villamosvasút, a Fővárosi Autóbuszüzem, a Budapesti Helyi Érdekű Vasút, és a Fővárosi Hajózási Vállalat összevonásával született meg, amelyekhez 1973-ban új ágazatként a metró is csatlakozott. Az 50 évvel ezelőtti Budapestet még a Ganz villamosok, a 620-as és 180-as ősrégi Ikarusok és a szovjet gyártmányú trolibuszok jellemezték. A főváros fejlődésével párhuzamosan aztán változott, modernizálódott a közösségi közlekedés is. Nem csak új viszonylatok létesültek, korábban nem létező közlekedési csomópontok alakultak ki, de az évek múlásával a járműpark is kicserélődött, sőt bővült az igénybe vehető közlekedési eszközök köre is. A BKV szervezete később, az 1970-es években a zugligeti libegővel, majd az 1986-ban újraindított Budavári Siklóval is gyarapodott. Egészen 2016-ig a HÉV is a társaság keretei között működött.

Az idők során a BKV nevében és struktúrájában is több változás következett be: 1991-ben a BKV a Fővárosi Önkormányzat tulajdonába került, 1996-ban részvénytársasággá, 2006-ban pedig zártkörű részvénytársasággá alakult, 2012-től pedig üzemeltetői vállalatként működik.

A kiállítás ennek a fél évszázadnak a történetét mutatja be. Olyan – ma már kuriózumnak számító – tárgyi emlékek segítségével csodálkozhatunk rá közelmúltunkra, mint:

-        régi BKV-s egyenruhák és karszalagok,

-        eredeti járműtartozékok (kapaszkodók, lámpák), amelyek felidézik a harminc-negyven évvel ezelőtti hangulatokat

-        a nosztalgia homályába vesző menetrendi táblák és járműtáblák

-        BKV-s plakettek, érmék, jelvények, zászlók

-        valamikori utastájékoztató anyagok

-        hajdani jegyek, bérletek, jegylyukasztók

-        a kor emblematikus járműveinek modelljei

-        a retrókorszakot felidéző egyéb fotók és dokumentumok

A társaság fél évszázados jubileumára – amit egész éven át tartó ünnepségsorozattal tesz emlékezetessé –, az év elején Európából, Hong Kongból, Szingapúrból, a világ minden tájáról érkeztek a születésnapi üdvözletek. A különleges hangulatú múzeum hétfő kivételével 10 és 17 óra között tart nyitva, az 50 éves a BKV című kiállítás december 31-ig látogatható.

 

Forrás: 
BKV

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.01.09
Csúfolták ló nélküli szekérnek, aztán meghódította a világot az automobil, melynek szabadalmát 1886....
2026.01.09
A délnyugati országrészeken kiterjedt területen ónos eső hullik, és következő órákban is jelentős....
2026.01.09
És ez még nem minden.   ..
2026.01.09
Megjött a tél, és ez meglepte az országot – végül is, ki számítana hidegre és hóra január elején? A....
2026.01.09
Lenyűgöző járművek, exkluzív események és rendkívüli emlékek jellemezték az elmúlt évet – írja....
2026.01.09
A T-Roc igazi európai sikertörténet: Németországban tervezték és Portugáliában gyártják a....
2026.01.09
Babodi kezdeményezésre az ország több pontján jelentkeztek olyan off roadosok, akik segítenek a....
2026.01.09
Tavaly ünnepelte fennállása huszadik évét a világ legsikeresebb energiahatékony járművét fejlesztő....
2026.01.09
Magyarországon 2016 óta engedélyezett az önvezető autók országutakon történő tesztelése, egyelőre....
2026.01.09
A közúti munkaterületek környékén kialakuló torlódások és baleseti kockázatok ma már nem kezelhetők....