Africa Race

Kovácsék remekelnek Afrikában

2014.01.10.

A Qualisport Scania kamionja ezúttal egy harmadik helyet szerzett az Africa Race-en. Szalayék Opel Mokkájának motorja viszont továbbra is gyengélkedik, de a magyar autós egység így is el akar jutni Dakarba.

Szalay Balázzsal és Bunkoczi Lászlóval három napja kibabrált ugyan a technika ördöge – az Opel motorja kis híján elhalálozott a marokkói, alacsony oktánszámú üzemanyagtól –, de ők nem hagyják magukat. Nekivágtak az Africa Race kilencedik szakaszának is Akjoujt és Toueila között. Még úgy is, hogy a Mokka 17 liter olajat evett meg a csütörtöki, 289 kilométeres szelektív szakaszon, még úgy is, hogy a dűnékben motorerő híján egyáltalán nem lenne esélyük, így azokat nagy ívben elkerülik.

Az utolsó mauritániai szakaszon az Opel Dakar Team kettőse nem érintette az összes GPS-pontot, de elérte a tábort, és halad Dakar felé. Most már csak a célba érkezés a cél. „Több-kevesebb sikerrel megpróbáltuk végigküzdeni magunkat a szakaszon” – mondta Szalay Balázs. „A nagy dűnéket elkerültük, mert az autónk továbbra sincs ereje teljében, de szerencsére találtunk átjárót a hatalmas homokhegyek között. Egészen biztos, hogy ma is kapunk büntetést, mert kihagytunk néhány GPS-pontot, de az a lényeg, hogy haladunk. A holnapi napnak is nekivágunk, és megpróbáljuk végigcsinálni. Nagy a rizikó, de ez az utolsó szakasz – hiszen a szombati, Rózsaszín-tó melletti már nem számít bele az értékelésbe –, és mi szeretnénk teljesíteni.”

A magyar páros nyilván csalódott, hiszen azért jött az Africa Race-re, hogy a győzelemért, vagy legalábbis a dobogós helyekért harcoljon, s erre a részeredmények alapján akár esélye is lehetett volna, ha nincs ez a motorhiba. Most azonban változott a cél: tisztességgel be akarják fejezni a versenyt. „Szegény Mokkának mindene odavan, de még hajtja a lelke” – nézett szeretettel a valóban kissé viseletes versenyautóra a navigátor, Bunkoczi László. „Navigátor szempontból a mai szakasz a folyamatos improvizálásról szólt, hiszen úgy kellett átvergődni a dűnék között, hogy az itiner nem segített semmit,hiszen másfelé mentünk, mint a mezőny többi része, csak az irány volt biztos. Kihordtam lábon néhány lassú lefolyású infarktust, de itt vagyunk, és ez a lényeg.”

A napi szakaszt az autósoknál egyébként a francia Yves Fromont nyerte, míg az utóbbi öt év győztese, Jean Louis Schlesser a mai 3. helyezése után is 1 óra 27 perccel előzi meg elsőszámú üldözőjét, az Overdrive-Toyotával versenyző belga Jacky Loomans-t.

Nem tett jót a kevés dűne a Qualisportnak

Minél több a dűne, annál ütőképesebb a Scania! A 2014-es Africa Eco Race-en eddig ez a képlet volt érvényes a Kovács Miklós, Czeglédi Péter és Ács László alkotta Qualisport-trióra, így a kevésbé dűnés kilencedik szelektív szakasz a mauritániai Akjoujt és Toueila között nem kedvezett az előző napon újabb szakaszgyőzelmet behúzó kalocsai alakulatnak.

A szakasz hossza 289 kilométer volt, amelyből mindössze 50 kilométernyi tettek ki a dűnesorok. Ez rá is nyomta a bélyegét a viadal kezdete óta végsebesség-problémákkal küzdő alakulat szereplésére: az előző napi dűnés tündöklés után a most produkált 3 óra 51 perc 19 másodperces idő csak a 3. pozíció megszerzésére volt elegendő a kamionos kategóriában a szakaszgyőzelemmel visszavágó listavezető Tatra-ász, Tomás Tomecek, valamint az MAN-es portugál Elisabete Jacinto mögött.

Kovácsék a kilencedik szelektíven elért eredménnyel veszítettek egy pozíciót a kamionos összetettben is. Míg az előző napi sikerrel az 55 perces hátrányt közel 5 perces előnyre változtatták Jacintóhoz képest, addig most ismét visszacsúsztak a portugál egység mögé. Lemaradásuk jelenleg 2 perc 50 másodperc, ráadásul a triónak már csak egy esélye maradt a fordításra: a versenybíróság tájékoztatása szerint az utolsó, szenegáli szelektív szakasz – a korábbi évekhez hasonlóan – ezúttal is csak demonstrációs menet lesz, annak eredménye már nem számít bele a végeredménybe.

„Sokat nem tudok mondani a mai napról, a papírforma szerint alakultak a dolgok” – értékelt Kovács Miklós, aki 2010-ben egyszer már megnyerte az Africa Eco Race kamionos kategóriáját. „A végsebességünk továbbra is harmatgyenge, ráadásul kevés volt a dűne a szakaszon, ami tovább rontotta az esélyeinket. Sajnos veszítettünk egy pozíciót, így ismét Jacintóék mögött vagyunk az összetettben. Még nincs vége a versenynek és a holnapi szakasz biztosan nehéz lesz, így bármi megtörténhet. Elvégezzük a kötelező szervizt és kicserélünk néhány dolgot a Scanián. Próbálunk támadni és meglátjuk, hogy ez mire lesz elég.”

Az utolsó, a végeredménybe még beleszámító mauritániai szakaszon 202 kilométer vár a versenyzőkre, akik a penzum teljesítése után határt lépnek és már a szenegáli St. Louis-ban töltik az éjszakát. A viadal január 11-én ér véget Dakar közelében, a céldobogó-ceremóniára a Rózsaszín-tó partján kerül sor.

 

AFRICA RACE

9. szakasz, Akjoujt–Toueila (össztáv: 309.3 km, ebbõl szelektív szakasz: 289.36 km). Autósok: 1. Yves Fromont, Jean Fromont (francia, Buggy) 3:21:12, 2. Henrard, Barbier (francia, Buggy) 2:26 perc hátrány, 3. Schlesser, Magnaldi (francia, Buggy) 2:41 p h., ...17. Szalay, Bunkoczi (magyar, Opel Mokka) 3:52:48 óra h. Kamionosok: 1. Tomas Tomecek, Vojtech Moravek (cseh, Tatra) 3:43:32, 2. Jacinto, Marques, Cochinho (portugál, MAN) 54 mp h., 3. Kovács Miklós, Czeglédi Péter, Ács László (magyar, Scania) 7:47 p h.

Az összetettben. Autósok: 1.  Jean-Louis Schlesser, Thierry Magnaldi (francia, Schlesser Buggy) 32:51:51, 2. Loomans, Driesmans (belga, Toyota Hilux)  1:27:34 ó h., 3. Henrard, Barbier 2:42:38 ó h., ...12. Szalay, Bunkoczi 21:51:33 ó h. Kamionosok: 1. Tomas Tomecek, Vojtech Moravek 36:34:18, 2. Jacinto, Marques, Cochinho 1:54:09 ó h., 3. Kovács, Czeglédi, Ács 1:56:59 ó h.

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.01.28
Kereken 100.000 forint összegű bírságra számíthat az a sofőr, aki 60 helyett 111 kilométer/órával....
2026.01.27
A Tokiói Autószalonon mindent szabad, és semmin nem lepődik meg az ember. Egy különös tétel mellett....
2026.01.27
Vagy megcsinálod vagy meghalsz – így fogott hozzá sokadik vállalkozási próbálkozása után első....
2026.01.27
Tavaly az új autók eladása 1,8 százalékkal nőtt az Európai Unióban, 10,822 millióra emelkedett a....
2026.01.27
Noha szokatlannak tűnhet, hogy kettő, szinte azonos tudású autóval is jelen lesz egyazon....
2026.01.27
Súlyos baleset történt, egy embert feszítővágó segítségével szabadítottak ki a roncsból. ..
2026.01.27
Nem válik be a zseniálisnak tűnő ötlet.   ..
2026.01.27
A Rétromobile klasszikusautó-kiállítás január 28. és február 1. között ünnepli a legendás....
2026.01.27
Az ír Ryanair Holdings Plc, Európa legnagyobb diszkont légitársasága csökkenő negyedéves....
2026.01.27
A Peugeot mostantól 8 év vagy 200.000 kilométer gyártói garanciával kínálja személyautóit....