MOL

Még van 15-20 év az algyői olaj- és gázmezőben

2022.12.23.

A Mol jövőre 40 milliárd forintot költ kőolaj- és földgázkutatásokra Magyarországon - mondta Homonnay Ádám, a társaság kutatási és termelési igazgatója egy november végi sajtóeseményen, a társaság Vecsés-2 olajkútjánál, ahol már elkezdődött a próbatermelés. Ez képes kiváltani az egyre öregedő algyői olajmező tejles éves természetes hozamcsökkenését - az utóbbiban is jártak az újságírók.

A Mol jelentős mennyiségű kőolajat talált Vecsés határában, 2100 méter mélyen, miután a júliusban elkezdett kutatóforrások sikerrel zárultak. A vecsési kutat november 11-én állították működésbe, a 2 milliárd forintos beruházásnak köszönhetően a hónap végére már naponta 100 köbméternyi – csaknem 600 hordónyi – olajat hoztak a felszínre naponta. Ezt tartálykocsikkal szállítják a százhalombattai Dunai Finomítóba.

Az új vecséi kút és a sajtómunkások - Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI

– A Mol 2015-ben szerzett koncessziót a vecsési mezőre és egészen 2024-ig végezhet kutatásokat a területen – mondta az újságíróknak Homonnay Ádám, hozzátéve, jelenleg "információszerző rétegvizsgálat" zajlik, amelyet további fúrások követhetnek. Elmondta, várakozásaik szerint a készletek 15 évig biztosíthatják a kút működését.

Homonnay Ádám arról is beszélt, hogy a vecsési kőolaj kiváló minőségű, nagy, már-már lekvár sűrűségű, 35-36 Celsius-fokon szilárd olajat nyernek ki rétegnyomással, és mivel az olajnak nincs gáztartalma, a termelésnek minimális a környezeti terhelése.

A sajtóbejáráson elhangzott, hogy a Mol biztosítja az ország olajellátásának 10 százalékát, a vecsési kút a cég belföldi termelését 10 százalékkal, az ország teljes termelését 5 százalékkal növeli.

Jócskán túl a csúcson.

A sajtóesemény második helyszíne Algyő volt, ahol még sokáig a hagyományos olaj- és gázkitermelés marad a Mol fő profilja, miközben a társaság vizsgálja a megújuló energiaforrások telepítésének lehetőségét. Kardos László, a társaság algyői termelési régió vezetője elmondta, tíz éves előrejelzést készítettek, amelyet minden évben felülvizsgálnak és ez csökkenő mennyiségeket.

A Csongrád-Csanád megyei Algyőn 1965-ben, egy tápéi termálforrás fúrása közben találtak először olajat. Vizet kerestek, de eltalálták az algyői olajmező szélét. Kutattak már a környéken korábban is, tudták, hogy itt egy gazdag széndidrogén mezőnek kell lennie. A 1980-as évek elején ez a térség biztosította a hazai gázfogyasztás kétharmadát és az olajtermelés felét.

Olajvezetékek az algyői mezőn.

Magyarország legnagyobb kiterjedésű, 75 négyzetkilométer területű szénhidrogén mezőjén jelenleg évi 130 millió köbméter gázt termel ki  a Mol. Ez azonban 9-10 milliárdos magyar fogyasztásnak mindössze 1,5 százalékát adja. A kőolaj-kitermelés az 1980-as évek elején tetőzött, 1,6-1,7 millió tonna környékén, amely az akkori 2,5 millió tonna összfogyasztás több mint a felét adta. Jelenleg a kitermelés a csúcsidőszak szintjének csupán a tizedén áll.

A szénhidrogénmező infrastruktúrája az 1970-es évek intenzív beruházási időszakában épült ki, több mint 2000 kilométer vezetékkel, és 1000 kúttal, de már csak minden ötödik működik. A kitermelés növelését célozzák az elmúlt években elindított 3D szeizmikus vizsgálatok, amelyekkel a reményeik szerint további készleteket fedezhetnek fel és folytatják a termelésnövelő eljárásokokat, új technológiák alkalmazásával.

A bátrabbak fellépcsőztek...

Homonnay Adám, a Mol termelési és kutatási igazgatója elmondta, hogy 2024-ben újabb fúrásokat végeznek az algyői mezőn. Hozzátette: a hagyományos működést addig kívánják folytatni, ameddig érdemi mennyiséget gazdaságosan ki lehet nyerni. A társaság szerint Algyőben van még 15-20 év.

Hozzátette: olyan új, a fő tevékenységhez nem kapcsolódó, területeket is vizsgálnak, amelyekkel - a hagyományos kőolaj- és földgáztermelés mellett párhuzamosan - ipari méretekben is előállíthatnak megújuló energiát. 2025-2030 között már olyan tevékenységeket terveznek Algyőn, amelyek nem közvetlenül kapcsolódnak a szénhidrogén kitermeléséhez.

Ilyenek az olajtartályok egy másik tetejéről fotózva.

A Mol tanulmányokat készített a hidrogéntermelés lehetőségeiről és a megújuló energiaforrások, mint a geotermikus energia vagy napelempark létesítését is tervezik a területen. Jövőre helyezik üzembe az áramellátást biztosító 1,5 megawatt kapacitású naperőművet és egy 5 megawattos turbinás erőmű építése is terítéken van.

20 millió éve indult el az a folyamat, hogy Algyő alatt földgáz és kőolaj legyen. Az első 10 évben saját rétegenergiával jött a felszínre, később vízbesajtolással, segédgázzal „ösztökélték”. Ma már kémiai és bajtériumos termeléshkihoztatal növelő eljárást is alkamaznak.

A termelvény tetején úszik a "nettó" olaj.

Algyőn már csak 2-3 százalék az úgynevezett termelvény olajtartalma, a többi víz és ezt a sajtótájékozatatón kitűnően szemléltették is. A vizet természetesen szigorúan vissza kell sajtolni. Két üveget mutattak a sajtótájékoztatón, egyikben zavaros valami volt, a másikban a kevéske letisztult olaj úszott a víz felszínén. Algyőről természetesen Százhalombattára megy az olaj a vezetéken.

A diaképes ajtótájékoztató után egy nagy kört tett az újságírós csapata az üzem területén, mindent lehetett fotózni, sőt kettesével egy olajtartály tetejére is felmehettek az újságírók.

Madártávlat.

A külön nem jelölt fotók a szerző felvételei.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.25
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..
2024.04.25
Április 25-én a pekingi Auto China 2024 járműipari konferencián mutatta be legújabb fejlesztését a....
2024.04.25
Megszólalásig hasonlít a Citroen C5 Aircrossra és osztozik is majd technikai alapjain az új Opel....
2024.04.25
Több mint egy tucat elektromos autó hirtelen lángra lobbant egy Eibesbrunn melletti cég telephelyén....
2024.04.25
Több mint 20 év után megújult a márka logója és vizuális arculata – írja honlapján a német....
2024.04.25
Tudja mi a különbség a sales maneger, a business development manager és account manager munkakörök....
2024.04.25
A Porsche újabb változattal teszi teljessé a 2023-ban teljes modellfrissítésen átesett Cayenne....
2024.04.25
A Magyarországon működő járműipari vállalatok, beleértve a nagy autógyárakat és azok széles....
2024.04.25
A BMW Group debreceni gyára és a Lufthansa együttműködése révén kapacitás bővítés valósult meg a....
2024.04.25
A Hyundai Motor Company a németországi Nürburgring versenypályán tesztelte az IONIQ 5 N - a márka....