robotika

Önállóságra tanítják a robotokat

2024.10.04.

A burgenlandi Oberschützen/felsőlövői gimnáziumban érettségizett, majd Grazban kezdte el az egyetemet Koczka André. Jelenleg épp a mesterszakos diplomamunkáján dolgozik, aminek keretében robotikával foglalkozik. Egyetemi hallgatókkal közösen fejlesztettek egy szoftvert, ami képessé tett egy úgynevezett ANYbotics robotot az önállóságra - írja a volksgruppen.orf.at.

Egy olyan szoftver fejlesztését kapták feladatul a grazi egyetemen a diákok, amely képessé teszi a robotokat arra, hogy autonóm módon, vagyis önállóan legyenek képesek döntéseket hozni. Fél éven át dolgozott hat hallgató a Grazi Műszaki Egyetem (TU Graz) Human-Centered Computing (HCC) Labs – Emberközpontú Számítástechnikai Laboratóriumában, majd egy kísérlet során próbálták ki egy ANYmal nevű négylábú robottal az eredményt – mondja Koczka André. A feladatot Gerald Steinbauer, az egyetem docense adta, aki a diákcsapat konzulense volt.
Fotó: volksgruppen.orf.at
A leginkább kutyára hasonlító robot mintegy nyolc kilométernyi utat tett meg a városban önállóan, emberi beavatkozás nélkül, hogy az egyetemtől eljusson a kijelölt célállomásra. Eközben, hogy spóroljon az akkumulátorával, villamosra is szállt: a megállóba a közlekedési lámpákat is figyelembe véve jutott el, valamint felismerte, hogy megérkezik a villamos, az ajtaja kinyílik, és felszállhat. A villamoson azután „leült“, így is növelve a saját kapacitásának idejét, és ezzel kiterjesztve azt a távolságot, ameddig eljuthat.
A robotot az egyetem kapta Svájcból, amit a Bundesministerium für Finanzen (Pénzügyminisztérium) finanszírozott. Koczka André kiemelte, hogy ez azért is fontos, mert így nem egyetlen projekt számára biztosították ezt a nagy értékű eszközt. A robot használatával számos területen van módja a hallgatóknak arra, hogy fejlesztéseket végezzenek.
Koczka André most egy másik robottal, egy a MERCATOR nevű, négykerekű platformhoz hasonlóval végez fejlesztéseket, együttműködésben a hadsereggel. Ennek az egyik célja, hogy hegyi, erdei terepen képes legyen a jármű közlekedni, és akár sérültet is szállítani. Az elsődleges szempont itt is az önállóság.

A robot a szoftvernek köszönhetően képes döntéseket hozni, önállóan mozogni, így számos területen lehet bevetni. Koczka André ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a robotika célja sosem az, hogy kiszorítsa az embert, hanem az emberek életkörülményeinek javítása.

Olyan helyen ahol sugárzás, vagy mérgező anyag lehet a levegőben, esetleg természeti vagy egyéb katasztrófa sújtotta területen, ahol az ember életveszélybe kerülne a segítségnyújtás közben, egy önálló mozgásra képes robot lehet a megoldás. De a robotok működtetésére, sőt azok elkészítésére is emberi munkaerőre van szükség.

Forrás: VOLKSGRUPPEN.ORF.AT

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.02.06
A Vespa 946 a Ló Évének szentelt különleges változat. Pej színű festéssel és lovas nyergek ihlette....
2026.02.06
A rendőrök a DELTA Program keretében egy debreceni autókereskedés bezáratására intézkedtek - írja a....
2026.02.06
Nemzetbiztonsági veszély fenyeget?   ..
2026.02.06
A CATL és a Changan Automobile a világ első, sorozatgyártásra szánt, nátriumion-akkumulátorral....
2026.02.06
Miért mondják ránk emberekre, hogy kíváncsi természetűek vagyunk? Nos, a mai napig keressük az örök....
2026.02.06
A Nagykátai Járási Ügyészség több rendbeli minősített lopás bűntette és más bűncselekmények miatt....
2026.02.06
A tavalyi magyar Rally2 bajnokság győztese, a győri származású Faltusz Dávid a 2026-os idényt már a....
2026.02.06
A Toyota prémiummárkája története legjobb eladási eredményét produkálta 2025-ben, és a dinamikus....
2026.02.06
A rendőrség 2026. február 9–15. között Magyarország teljes területén közúti ellenőrzést tart - írja....
2026.02.06
Az Év Magyar Autója verseny 2026-os idényébe nevezett Toyota Aygo X hibrid technológiájának ....