Szlovákia
A Klein Vision vállalat azt is bejelentette, hogy a járműve már ötszáznál több tesztrepülésen van túl, és remélhetőleg még az idei évben megkapja a közúti közlekedési és repülési engedélyt az illetékes európai és amerikai hatóságoktól. Ez esetben már a jövő év elején piacra kerül a kétüléses jármű, amely közúton és levegőben egyaránt tud közlekedni.
A szlovák vállalat öt éve jelentette be, hogy repülőautót fejleszt. Azóta folyamatosan ment a munka, hogy valóra váljon az emberiség régi álma, olyan autó kerüljön forgalomba, amely repülni is képes. Az álom most teljesülhet, a jármű forgalomba kerülhet, s előzetes hírek szerint közel nyolcszázezer dollárt (270 mFt) kell majd fizetnie annak, aki birtokolni akarja.
Az elmúlt öt év alatt az első prototípus jelentős változásokon ment keresztül mind a küllemében, mind pedig műszaki tekintetben. A korábban beharangozott 1,6 literes, 150 lóerős BMW motorkerékpár-motort egy 3,2 literes V6-os motorra cserélték, amelyet a dél-afrikai Adept Airmotive vállalat gyártott. A hajtómű 280 lóerős, de 320 és 340 lóerős kivitelben is kapható lesz.
A kompozitanyagokból készült 800 kilogrammos AirCar maximális sebessége 200 km/óra közúton, a levegőben pedig óránkénti 250 kilométer. Három, összesen 160 literes üzemanyagtartálya van, s ezzel akár ezer kilométert is lehet repülni, autóként pedig 800 kilométer a hatótávja.
Az 5,9 méter hosszú kupé átalakítása 8,2 méter szárnyfesztávú repülővé mindössze másfél percet vesz igénybe. Egy gombnyomással a motor leválasztódik a kerekekről, és átáll a tolócsavar hajtására, kiterülnek a szárnyak, kinyúlik a hátsó vezérsík, a kormány pedig magassági és csűrőkormánnyá vedlik át, illetve két pedállal lehet vezérelni az oldalirányú mozgást.
Mivel a pilótakabin nem zár hermetikusan, és nincsenek oxigéntartályok sem, a repülőmagasságot 3050 méterben korlátoztak. Ez nem sokkal kevesebb a nagy népszerűségnek örvendő Cessna Skyhawk maximális repülési magasságánál.
És még mi jöhet ezután? A Klein Vision el akarja készíteni a jármű kétéltű verzióját, magyarán, repülőautó-hajóban gondolkodik.