Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Hogyan szabad drónt reptetni? | Autoszektor

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Hogyan szabad drónt reptetni?

2021.02.14.

Regisztráció, tanfolyam, vizsga, okostelefonos applikáció – a dróntörvény hatályába lépése után ennyi minden kell ahhoz, hogy valaki drónt reptethessen.

Egy több területen vetik be a drónokat, a katonai felhasználás mellett a szállítmányozásban, a mezőgazdaságban is megjelentek ezek a kisebb-nagyobb távolról irányító légi járművek. A profi fotósok és videósok is egyre gyakrabban készítenek látványos felvételeket madártávlatból, sőt újabban a rendőrség drónokkal is figyeli a szabálytalanul közlekedőket. A legtöbben persze szabadidejükben, hobbiból reptetnek drónt, és valószínűleg tavaly karácsonykor is sokan kaptak ajándékba valamilyen távirányítható, repülő kütyüt.

Mostantól szigorú szabályok szerint lehet drónt reptetni

Mostantól azonban nem lehet „csak úgy” felküldeni a levegőbe egy drónt, ugyanis február 10-én hatályba lépett a légiközlekedésről szóló törvény módosítása. A csak dróntörvény néven emlegetett változás részletesen szabályozza ezeknek az eszközöknek a használatát. 

A hivatalos meghatározás szerint a drón pilóta nélküli légi jármű, amely önállóan vagy távirányítással üzemel. Nem csak a hétköznapi értelemben vett drónok tartoznak ide, hanem például a modellrepülőgépek és -helikopterek is. A törvény szerint minden, nem játéknak számító drónt regisztrálni kell.

Milyen drón minősül játéknak?

  • 120 grammnál kisebb tömegű,
  • nincs rajta adatrögzítő eszköz (kamera),
  • legfeljebb 100 méterre képes eltávolodni a pilótától. 

Ha bármelyik feltétel nem teljesül, akkor kötelező a regisztráció. Például hiába könnyebb a drón, mint 120 gramm, ha van rajta kamera, már nem számít játéknak, ezért nyilvántartásba kell venni. 

Hol kell regisztrálni?

A legtöbb Magyarországon használt, népszerű drónt egyébként valószínűleg regisztrálni kell. Az eszközök és az üzembentartók regisztrációját Innovációs és Technológiai Minisztériumnál lehet megtenni a formanyomtatványok kitöltésével. 

Az űrlapokat postán vagy e-papíron kell elküldeni. A regisztráció díja 2000 forint, a nyilvántartásba vételről szóló igazolás kiállítása pedig 4090 forintba kerül.

Tanfolyam és vizsga is kell

Ha a drón nem játéknak számít, akkor a tulajdonosának el kell végeznie egy ingyenes online tanfolyamot. A képzésre 16 évnél idősebbek jelentkezhetnek. A tanfolyam témakörei között szerepel a repülésbiztonság, a légi közlekedés szabályai, a drónok használata, valamint a magánélet tiszteletben tartása és az adatvédelem. 

Mindegy, mekkora a súlya, ha kamera van a drónon, regisztrálni kell

A tananyag elsajátítása után jöhet a vizsga, amelynek a díja 4600 forint. Egy 40 kérdésből álló teszten kell legalább 30 helyes választ adni. A sikeres vizsgáról bizonyítványt adnak, a hobbi és szabadidős drónozáshoz ez már elegendő (komolyabb műveletekhez viszont kiegészítő képzés szükséges).

Hol lehet drónt reptetni?

  • Alapesetben a drón lakott területen kívül szabadon, külön engedély nélkül használható 120 méteres magasságig. 
  • Lakott területek fölötti repüléshez viszont – magasságtól függetlenül – eseti légtérhasználati engedélyt kell kérni legalább 30 nappal korábban. 
  • Vannak olyan területek, ahol tiltott a drónozás. Ilyen korlátozással találkozhatsz például fontos létesítmények vagy repülőterek közelében. Az állandó „drónmentes” zónák mellett ideiglenes tilalmat is meghatározhatnak például valamilyen esemény miatt.

Ha a drónoddal lakott területen kívül, nem eseti légtérben repülsz, akkor kötelező egy mobiltelefonos applikációt is használnod. A mydronespace nevű, Androidra és iOS-re is letölthető appban meg kell adnod, hogy hol és mikor drónozol, és a program figyelmeztet, ha az általad bejelölt terület korlátozott vagy tiltott légteret, területet érint.

A drónosoknak okostelefonos applikációt is használniuk kell

Fontos szabály még, hogy a 250 grammnál nehezebb drónokra kötelező felelősségbiztosítást kell kötni. Ennek értéke sávosan növekszik, minél nehezebb a pilóta nélküli légi jármű, annál magasabb fedezetű biztosítás szükséges.

Akik megszegik a drónreptetés szabályait, azok ellen a rendőrség és a légiközlekedési hatóság egyaránt eljárást indíthat. Bírság járhat a regisztráció hiánya, a vizsga nélküli drónozás, a tiltott légérhasználat miatt, de azért is, ha jogosulatlan adatrögzítés történik, például ha engedély nélkül fotót vagy videót készítesz valakiről vagy a lakásáról.

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.24
Zivatarok alakulhatnak ki, az elsődleges veszélyforrást a villámlás jelenti, emellett esetenként....
2024.04.23
A japán filmtörténet, sőt, a világ egyik legsikeresebb animációs alkotása adott ihletet ahhoz az....
2024.04.23
Izgalmas és világszintű versenyeknek ad otthont a hétvégén a Balaton Park Circuit. ..
2024.04.23
A világgazdaság következő éveit, évtizedeit leginkább az elektromos autóipari forradalom határozza....
2024.04.23
A japán vállalat hivatalosan is bejelentette, hogy a jövő év végéig Thaiföldön mutatja be népszerű....
2024.04.23
A Volvo EX30 elnyerte a rangos Red Dot 'Best of the Best' formatervezési díjat. ..
2024.04.23
Kicsi a világ: szoktuk mondani, amikor egy rég nem látott ismerőssel találkozunk. De ki gondolta....
2024.04.23
Újabb légijárat indul Magyarország és Kína között, idén nyártól már egy hatodik kínai nagyváros,....
2024.04.23
Közel 450 kiállító több, mint 12 ezer négyzetméteren várja a szakembereket 2024. május 7-10. között....
2024.04.23
Súlyos baleset történt az M2-es autóúton Vác térségében kedd délután, a forgalmat megállították -....