beruházás

Az Intel első chipgyára az EU-ban, Németország ünnepel

2022.04.06.

Magdeburg lesz az Intel új németországi telephelye, több milliárd dolláros beruházással. A chipgyártó cég gyárat tervez Szász-Anhalt fővárosában – írja az automobilwoche.de

 

Intel gyártás: Néhány év múlva Magdeburgban is. (Fotó: Intel)

Nagy presztízssiker Németországnak, mint high-tech helyszínnek: a világ legnagyobb chipgyártója bejelentette, hogy Magdeburg nyerte el az amerikai Intel konszern új chipgyárának helyszínét. Összesen mintegy 80 milliárd eurót kell befektetni a következő néhány évben egy "új generációs, ultramodern félvezető ökoszisztéma" létrehozására Európa több pontján. A politikusok ujjonganak a tervek miatt, és remélik, hogy Németország a félvezetőgyártás vezető helyszínévé válik – írja a német honlap.

A legnagyobb kedvezményezett Szász-Anhalt tartomány fővárosa. „Az első szakaszban 17 milliárd eurós beruházást tervezünk két vadonatúj, egyedülálló félvezetőgyár felépítésére Magdeburgban” – mondta Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója egy videóban. A következő években további hat gyárat terveznek. Az amerikai vállalat más projektekbe is szeretne befektetni a kutatás, fejlesztés és tervezés területén Európában. Minden helyszínt megújuló energiával kell ellátni.

A magdeburgi Intel-gyár tervrajza. Fotó: Intel

A magdeburgi építkezéseknek legkésőbb 2023 tavaszán el kell kezdődniük. A gyártás a tervek szerint 2027-ben indul. Az újonnan kialakított ipari terület 450 hektáron terül el – ez nagyjából 620 futballpálya területének felel meg. Az Intel szerint körülbelül 3000 high-tech munkahely jöhet létre, valamint további több tízezer munkahely a beszállítóknál. Magdeburgban a cég processzorokat és grafikus chipeket szeretne gyártani, amelyeket saját márkanév alatt értékesítenek majd. Ugyanakkor a kaliforniai csoport az Intel Foundry Services (IFS) részeként szerződéses gyártóként is szeretne dolgozni külső ügyfelek számára.

A szövetségi kormány anyagilag szeretné támogatni a települést. Az SPD, a Zöldek és az FDP – a jelzőlámpás koalíció -  Németországot a félvezetőipar globális helyszínévé akarják tenni. Olaf Scholz kancellár (SPD) szerint az első ilyen gyártóüzem az EU-ban segít a globális szilícium-kapacitások egyensúlyának helyreállításában és egy rugalmasabb ellátási lánc létrehozásában. Robert Habeck szövetségi gazdasági miniszter (zöldek) is fontos ösztönzőt lát a gazdaság számára a nehéz időkben. Az Intel európai szintű kiválasztási folyamatában a németországi elhelyezkedés érvényesült – folytatta Habeck. "Ez azt mutatja, hogy Németország vonzó az innovációk és a befektetések számára."

"A térkép újrarajzolható vele"

Más német és európai helyszínek is jelentkeztek. Az Intel döntése „az elmúlt évtizedek legnagyobb vállalati befektetése Kelet-Németországban” – mondta Carsten Schneider, a szövetségi kormány kelet-európai biztosa. Ez a beruházás az újraiparosítás esélyét jelenti. – A gazdasági térképet át lehet vele rajzolni.

A cél az, hogy 2030-ra a globális mikrochipgyártás egyötöde Európában legyen. Fotó: Intel

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke videóüzenetben kijelentette, hogy a cél az, hogy 2030-ra a globális mikrochipgyártás egyötöde Európában legyen. Úgy látja, hogy a befektetések az első jelentős sikerek abban, hogy Európa vezető helyet szerezzen a félvezetőgyártásban.

Az Intel főnöke, Gelsinger rámutatott, hogy az állami támogatás pontos mértéke jelenleg még bizalmas, de a megfelelő időpontban közzéteszik. A fő kérdés itt az ázsiai chipipar állami támogatásának kompenzálása. "Az ázsiai országok azon dolgoztak, hogy vonzzák a félvezetőipart." Ugyanakkor az európai chipipar összezsugorodott. "Az állami támogatások (Európában) célja most az egyensúly helyreállítása és az európai befektetések újra versenyképessé tétele."

Az Intel nagy nyomás alatt van

Reiner Haseloff (CDU) miniszterelnök szerint Szász-Anhaltban sok erőfeszítést tettek az Intelért. "Az a tény, hogy működött, egy valóra vált álom. Ez a stratégiai befektetés a 21. század informatikai társadalmának" - mondta Haseloff. "Ez alakítja államunk gazdasági fejlődését, arculatát és iparági szerkezetét az elkövetkező évtizedekben."

Az egykor vitathatatlan chip-óriás Intel az elmúlt években nagy nyomás alá került. A korábbi nagy vásárló, az Apple átállt a saját chip-fejlesztésekre, chipjeit a szerződéses gyártó TSMC gyártja. Az Intel legfontosabb versenytársai, mindenekelőtt az AMD és az Nvidia is a tajvani cégtől szerzik be chipjeiket. Emellett az Intel az elmúlt években nagyrészt kimaradt az okostelefon-üzletágból. Itt a brit ARM chiptervező technológiája dominál, amelyet az Apple és szinte az összes Android okostelefon-gyártó használ. Gelsinger most egy hatalmas beruházási programmal próbálja pályára hozni a világ legnagyobb chipgyártóját.

 

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.19
Mostanában a szokásosnál is több szó esik a BMW legutóbbi 5-ös sorozatáról.  ..
2024.04.19
Az új BMW X3 a BMW Group dél-franciaországi, Miramasban működő tesztközpontjában a sorozatgyártás....
2024.04.19
A külső design alapján egy erőteljes és stílusos SUV rajzolódik ki, a frissítést követően a modell....
2024.04.19
Az idei első negyedévben megkötött teljes körű casco-szerződések átlagdíja 206 900 forint volt, 5,9....
2024.04.19
A kvalifikációt az első szakaszt követően negyedórára félbe kellett szakítani, mivel lángra kapott....
2024.04.19
A Mazda Motor megkezdte a MAZDA MX-30 e-SKYACTIV R-EV európai modelljének sorozatgyártását a....
2024.04.19
A hétvégén a Róma mellett található Vallelunga versenypályán kezdődik a túraautósok....
2024.04.19
A sanghaji aszfaltcsíkon öt év után rendeznek újra F1-es versenyt. ..
2024.04.19
Két ember meghalt, miután három autó összeütközött a XVIII. kerületben, a 4-es főút Liszt Ferenc....
2024.04.19
Ideiglenes kényszermegoldásokkal hozná versenyképes pozícióba az európai gyártókat az Európai....