fejlesztések

Az önvezető autók terén hoznak áttörést a BME spinoffjai

2023.06.22.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem legújabb spinoffjai az önvezető járművek tesztelésében és szoftveres irányításában hozhatnak áttörést. A kimagasló eredményeket az teszi lehetővé, hogy karokon átívelő egyetemi ökoszisztémát hoznak létre, amely az intézmény széleskörű kutatási tevékenységére épül. A BME a hazai egyetemek közül nemcsak a Horizon Europe pályázatok elnyerésében kiemelkedő, de kiemelten foglalkozik inkubátor tevékenységgel is. 

Két új egyetemi spinoffját mutatta be a BME az idei Innovációs napon. A DriveByCloud Kft. fő terméke egy olyan keretrendszer, amelyben a szakemberek a valóságos járművezetési környezet digitális ikerpárját (digital twin) hozzák létre. Ennek segítségével az önvezető járművek oly módon tesztelhetők, hogy bizonyos feltételeket nem kell a valóságban létrehozni – elegendő azokat a virtuális térben megjeleníteni, a jármű ezeket valóságosnak fogja érzékelni. A megoldás egyik előnye, hogy a veszélyes tesztszituációk biztonságosan megvalósíthatók. Vincze Zsolt, a DriveByCloud Kft. ügyvezetője prezentációjában bemutatta a vállalkozást és a digital twin koncepciót, és ezek lehetséges piacait is.

Az ​​iMotionDrive Kft. spinoff vállalkozás az önvezető járművek irányításához kínál szoftvertermékeket. Az egyetem kutatói által kifejlesztett mesterséges intelligencia alkalmazásával készülő önvezető autó képes felülmúlni egy professzionális pilóta vezetési képességeit is. Egy olyan szituációban, amikor például a jármű eléri a tapadás határait, egy átlagos sofőr gyakran elveszti uralmát a járműve felett, és könnyen baleset következhet be. A vállalkozás az alapját, és egyben a piaci pozícióját a BME által korábban benyújtott nemzetközi szabadalmi bejelentésnek köszönheti.

A korszerű járműtechnológiai megoldások mellett zöld átállás, új generációs megoldások, egészségügyi technológiák, katasztrófaálló épített infrastruktúrák témakörei is szerepeltek a Műegyetem - FIEK által rendezett kétnapos Innovációs Nap és II. Kompetenciavásáron. Czigány Tibor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora kiemelte, hogy a Műegyetem nyeri el a legtöbb Horizon Europe pályázatot a hazai egyetemek közül, az elmúlt egy évben a BME kutatói közül ketten is megkapták ERC grantet, az Európai Unió kutatói kiválósági programjának támogatását.

„Összetett egyetemi ökoszisztémát szeretnénk létrehozni, hiszen a BME kutatási potenciálja nagyon kiterjedt. A karokon átívelő tevékenységeket összefogó FIEK osztályait is ennek a szellemében alakítottuk át, fő céljaik az innovációk ipari hasznosítása és a technológiai transzfer tevékenység. A BME University Spinoff Startup Stúdió, a BME U[S]³ pedig azért jött létre, hogy a piac számára értékesíthetővé tegye a kutatási eredményeket” - fejtette ki előadásában Joó Attila, a FIEK igazgatója.

További információ a BME FIEK tevékenységéről:  https://innovacio.bme.hu/

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.03.23
Elektromos rollerrel, ittasan közlekedett két zalaegerszegi férfi, akiket pénzbüntetés mellett egy....
2025.03.23
Vajon ez hátráltatta a fejlődésüket az azt követő évszázadban? ..
2025.03.23
Heti rajzunk készítője Kelemen István, karikatúrájának címe: Házi tuning. ..
2025.03.23
A kenyai Szafari-rali még az utolsó nap is szedte az áldozatait, de az első helyen már nem történt....
2025.03.23
Bizonyos márkák akár másfél milliós kedvezményt is adnak a Tesla tulajdonosoknak, ha váltanak az ő....
2025.03.23
Hat magyarországi városban összesen 20 új elektromos buszt állít forgalomba idén a MÁV-csoport -....
2025.03.23
A Lynx GT1 1200 lóerős, ikerturbós, V8-as motort kapna, az ára pedig 1,7 millió dollárnál kezdődik....
2025.03.23
A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít a Debrecen–Lipcse útvonalon,....
2025.03.23
Három versenyzőt is diszkvalifikáltak a vasárnapi sanghaji verseny után. A Ferrari Charles Leclerc....
2025.03.23
A tavalyi rekord éves forgalom és a szintén rekorddal induló január után februárban folytatódott a....