rendszám

Egy betűvel hosszabban sem lesznek drágábbak az új rendszámok

2021.07.30.

Nem kell többet fizetni a jelenlegi díjaknál a négy betűből és három számból álló rendszámokért, amelyeket 2022 júliusától adnak majd ki az újonnan forgalomba helyezett járművekre. 

- Megjelent az új formátumhoz igazított díjrendelet, a módosított előírások szerint a hatósági jelzések kiadásának 2009 óta változatlan költségei jövő nyártól sem emelkednek - tudatta Mosóczi László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közlekedéspolitikáért felelős államtitkára.

Az ITM pénteken MTI-nek küldött közleményében azt írta: az új formátumú rendszámok a latin ábécé szerinti két magánhangzóból vagy két mássalhangzóból, majd újabb két betűjelből és három számjegyből állnak. A táblákon az európai zászlót jelképező kék mezőben tizenkét sárga csillag és a fehér H jelzés mellett Magyarország címere is feltűnik.

A jelenlegi karakterkészlet néhány éven belül kifutott volna, ezért hosszabbodnak meg egy betűvel a hazai rendszámok 2022 nyarától. A már forgalomban lévő hatósági jelzéseket nem kell új táblákra cserélni, azok a továbbiakban is használhatók. - A hosszabb rendszámok a járműállomány fokozatos megújulásával, felmenő rendszerben váltják majd fel a régieket - közölte a tárca.

Idézték Mosóczi Lászlót, aki kiemelte: "az intézkedés miatt tehát senki nem kényszerül felesleges utánajárásra, az egyébként is indokoltnál több ügyintézésre. A kapcsolódó díjrendelet módosítása most egyértelművé teszi, hogy a már megszokott összegekbe kerülnek az új típusú rendszámtáblák is. A hatósági jelzések kiadásának tizenkét éve változatlan költségei jövő júliustól sem emelkednek".

A hosszabb formátum bevezetésével egyidejűleg egyszerűsödnek az ideiglenes rendszámtáblák. Az eddigi "E", "M", "P", "SP" és "Z" betűjelűek helyett, szintén felmenő rendszerben, egységesen "I" betűjelűeket adnak ki 2022 júliusától. A jogszabályi környezet változásával például a mezőgazdasági erőgépek vagy a gyártók, fejlesztők tesztelési célú járművei esetében 2500 forintos illetékfizetési kötelezettség keletkezik. A költségek szinten tartása érdekében e járműköröknél ugyanennyivel csökkennek az ideiglenes rendszámok és kapcsolódó engedélyek díjai. Összességében tehát az új formátumú rendszámok egyetlen esetben sem növelik a tulajdonosok, üzemeltetők kiadásait - áll a közleményben.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.02.22
Igazi rakétának tűnt a Ferrari a többi autóhoz képest a bahreini rajtgyakorlatoknál, mégsem....
2026.02.21
Hogyan éltek és mivel közlekedtek a színészek egy olyan korban, amikor nem a celebség, hanem a....
2026.02.21
A szabályváltozások utáni első versenyautó képe már nyilvános a Project Rally One jóvoltából. ..
2026.02.21
Csehország kihívást jelent Európa számára.   ..
2026.02.21
Mesterséges intelligenciára és blockchain-alapú adatkezelésre épülő járműdiagnosztikai....
2026.02.21
Ez nem hír, hanem egy markáns véleménycikk: az ETSC szerint súlyos és visszafordíthatatlan hiba....
2026.02.21
Főleg az ország délkeleti részén vált nehézzé a közlekedés szombaton, a meteorológiai intézet sárga....
2026.02.21
Garázdaság és rongálás miatt nyújtottak be vádiratot azzal a testvérpárral szemben, akik....
2026.02.21
A spanyol hadsereg nagy darabszámban állít szolgálatba Peugeot-alapú járműveket. Nem....
2026.02.21
A 7-es szabadidő-autó érkezésével teljessé vált a kínai gyártó hazai kínálata. ..