Lufthansa

Elfogadták a Lufthansa részvényesei az állami mentőcsomagot

2020.06.29.

Elfogadták a Lufthansa német légitársaság részvényesei a német állammal megkötött, 9 milliárd eurós segélycsomagról szóló javaslatot, az unió is rábólintott az egyezségre, így nem kell fizetésképtelenséget jelentenie Európa legnagyobb légitársaságának. 

A megállapodás lényege, hogy az állam 3 milliárd euró értékben biztosít hitelt és hitelgaranciát a légitársaságnak, emellett 5,7 milliárd euró értékben tőkét emel a társaságban, és 300 millió euróért új kibocsátású részvényeket vásárol. Ezekért cserébe az állam 20 százalékos tulajdonrészt szerez a vállalatban, amely 25 százalék plusz egy szavazatra emelhető, ha valamelyik versenytárs megpróbálná felvásárolni a céget.

Cserébe a Deutsche Lufthansa AG 500 millió eurós költségcsökkentő programot indított, amelyről a légiutaskísérőket képviselő UFO szakszervezettel már megállapodtak, Németország második legnagyobb érdekképviseletével, a Verdivel még zajlanak az egyeztetések. Emellett a cég leállítja az osztalékfizetést, és csökkenti a felsővezetők bérét is. A múlt heti rendkívüli közgyűlés nyilvános szekciójában a szavazás előtt Karl-Ludvig Klay, a felügyelőbizottság elnöke azt hangsúlyozta, ezzel a megállapodással nem oldódik meg a Lufthansa helyzete, mindössze időt nyernek arra, hogy átalakítsák a társaságot, és ne kelljen napokon belül fizetésképtelenséget jelenteni.

Carsten Spohr elnök-vezérigazgató azt hangsúlyozta, hogy a cég kedvező adósbesorolása ellenére alig 1,6 milliárd euró tőkéhez jutottak volna, ezért nem volt más választásuk, mint az államhoz fordulni, különben kifutnak a készpénzből. Hozzátette: az állami szerepvállalás csak ideiglenes, amint a Lufthansa visszafizette a csendes tőkeként érkező 5,7 milliárd eurót, az állam kiszáll a vállalatból. A szavazás eredménye szerda estig kétséges volt, mert a legnagyobb magánbefektető, a müncheni nagyvállalkozó Heinz-Hermann Thiele közölte: fenntartásai vannak az állami szerepvállalás miatt.

Mivel a szavazásra a részvényesek alig 39 százaléka jelentkezett, kétharmados többség kellett az elfogadáshoz, amely veszélybe kerül Hein-Hermann Thiele visszakozása miatt. Szerda délután a Lufthansa közölte, vészforgatókönyvet állított össze, amelynek lényege, hogy az állam két lépcsőben jut hozzá a Lufthansa 20 százalékához, és így nem kell a részvényesek jóváhagyása. Nem sokkal később Thiele a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak nyilatkozva azt mondta, támogatni fogja a javaslatot.

Korábban az Európai Bizottsággal, mint az unió versenyjogi szervével is megállapodtak a támogatásról, így azt közlése szerint a bizottság jóváhagyta. Cserébe a Lufthansának több müncheni és frankfurti leszállási jogáról le kellett mondania és azokat a versenytársak között kellett szétosztani. Ezzel kapcsolatban Michael OíLeary, a versenytárs Ryanair vezérigazgatója a közösségi médiában közölte: tökéletes példája ez annak, amikor egy uniós ország semmibe veszi az uniós szabályozást és megsérti a versenyjogot, ezért a társaság az Európai Unió Bíróságán támadja meg a bizottság határozatát. 

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.08.14
Az Egyesült Királyságban beszüntette működését a Skywell kínai autómárka helyi forgalmazója. A....
2026.08.14
Először lép be Magyarországra a GYSEV új InterCity motorvonata, amelyből 11 a Budapest-Győr-....
2026.08.14
A Skoda Auto kiemelkedő eredményekkel zárta a 2026-os év első hat hónapját: a cseh autógyártó....
2026.08.14
Dobó Kata lett a Geely E2 márkanagykövete. Hazánk egyik legismertebb és legkedveltebb színésznője,....
2026.08.14
Ha jól számolom, ez már a negyedik 4,4 méter körüli kompakt crossover az európai piacon, ami az MEB....
2026.08.14
Vannak autók, amelyeket gazdáik féltve őriznek, és vannak Toyoták, amelyeknek mostoha sors jut.....
2026.08.14
Mostantól a Civicben is elérhető a Honda S+ Shift technológiája, amely az új Prelude-ben....
2026.08.14
Hogyan lehet úgy életre hívni a Peugeot egyik legendás sportmodelljének szellemiségét, hogy az....
2026.08.14
Az aerodinamikára alapozott pickupot Forma-1-es szakértők tervezték és több hely lesz benne, mint....
2026.08.14
A francia légitársaság november 8-ig meghosszabbította a Babybus néven becézett A318-asok....