Peugeot

Immár 75 éves a Peugeot kombija - három üléssor is volt az elsőben

2025.04.30.

A Peugeot kombik története és sikerszériája, több mint 75 évre nyúlik vissza. Igazi kasszasikerek, műszaki újítások és töretlen népszerűség jellemzi a márka "igáslovait".

A Peugeot 1949-ben mutatta be első kombimodelljét. A 203-as akkor jelent meg, amikor a kategória még gyerekcipőben járt, és senki sem tudta biztosan, hogy van-e komoly igény az ilyen felépítésű autókra. A Peugeot újító szelleme azonban erős volt, és két változat is piacra került: egy ötüléses Commercial kombi és egy 20 centivel hosszabb tengelytávú, három üléssoros Familiale verzió.

Ekkor tehát az a hagyomány is elindult a Peugeot-nál, hogy a kombi hosszabb tengelytávú padlólemezre épül, mint a szedán vagy a ferdehátú verziók és akár három üléssoros is lehet. A 203-as nagyon népszerű volt a vevők körében, mert rendkívül gazdaságos volt. Sportsikerek is kísérték útját: mindössze 17 nap alatt lefutotta ugyanis a Párizs-Fokváros távolságot (15.000 km), s a durva afrikai terep sem fogott ki gazdaságosságán, hiszen csak 900 km-enként kellett megtankolni.

Utódja, a Peugeot 403 dizájnja a Pininfarina stúdió munkája, ezzel a modellel kezdődött az olasz formatervező cég és a Peugeot több mint öt évtizedes együttműködése. Ez volt a Peugeot első olyan modellje, amely több mint egymillió példányban kelt el. Ebből is volt kombi – ezúttal 24 centivel megnövelt tengelytávval -, a Commercial két üléssorral, míg a Familiale hárommal. S ne felejtsük azt se, hogy a legendás filmes nyomozó, Columbo is egy Peugeot 403-assal járt - igaz, nem kombival, hanem kabrióval. A 403 kombi persze mindenekelőtt praktikus volt: 90 fokban nyíltak a hátsó oldalajtók – ez még ma is ritkaságnak számít -, illetve a hátsó ablakokat is teljesen le lehetett engedni.

A Peugeot 404 következett a sorban, amely folytatta a sikereket. 1,8 millió készült belőle Franciaországban, és egymillió külföldön – hatalmas számok ezek egy a mainál jóval kisebb méretű piacon. A Peugeot kombijai ekkoriban már komoly rangot és hűséges rajongótábort szereztek maguknak, hiszen az 1965-ben bemutatott 204-es 1969 és 1971 között Franciaország legkelendőbb autója volt, s kombiból is elfogyott közel félmillió darab.

A 204-es arra is bizonyítékul szolgált a Peugeot-nak, hogy nagyon megéri újítani, hiszen ez volt a márka első olyan autója, amelyben keresztbe volt beépítve a motor és az első kerekeket hajtotta. A Peugeot 304-es is sikeres volt, több mint tíz évig volt gyártásban, de ekkorra már a riválisok is felocsúdtak, ezért „csak” 216 ezer kombi fogyott.

Az 1968-ban bemutatott 504-essel a Peugeot már nemcsak a közönség, hanem a szakma elismerését is bezsebelte, hiszen 1969-ben ez lett az Év Autója Európában. Az elől hosszában beépített motor és hátsókerék-hajtás klasszikus felállását a Peugeot megtartotta.

Az 504 robusztus volt, hosszú rugóútjai és nagy kerekei voltak, hasmagassága jelentős volt, így nem véletlen, hogy az úttalan utak kontinensein, Dél-Amerikában és Afrikában emelték legendává ezt a modellt. A Break (azaz kombi) az 504-esben hosszabb tengelytávot kapott, magasabban futott a tetővonala, valamint a merev hátsó tengelyhez nem kettő, hanem négy csavarrugó járt a nagyobb terhelés miatt. A Familiale változat három üléssoros volt.

Utódja, az 505 ugyanezt a filozófiát követte: nagy tér és praktikus megoldások mindenekelőtt: a ledönthető második és harmadik üléssor, valamint a ma is hatalmasnak számító 2,9 méteres tengelytáv két köbméteres raktér kialakítását tette lehetővé, a teherbírás pedig hat mázsa volt.

Ahogyan közeledtünk az ezredfordulóhoz, a Peugeot elengedte a hátsókerék-hajtást és áttért a helytakarékosabb fronthajtásra. 1988-ban mutatkozott be a Peugeot 405-ös, amely példátlan karriert futott be, hiszen különböző licenszek alapján négy kontinensen harminckét évig gyártották – Iránban még 2020-ban is készültek Peugeot 405-ösök. Bemutatásakor rögtön megkapta az Év Autója díjat – méghozzá a díj történetében a legtöbb szavazattal -, s Ari Vatanennel a volánja mögött kétszer nyerte meg a Párizs-Dakar rallyt.

Igazi sztár azonban utódjából, a 406-osból lett, hiszen a Taxi filmsorozat szuperautójaként öregbítette a Peugeot hírnevét. 2002 augusztusában pedig hihetetlennek tűnő rekordot állítottak fel egy HDI dízelmotoros Peugeot 406-ossal: két ausztrál város, Melbourne és Rockhampton közötti 2348 km-es távot egyetlen tank gázolajjal tette meg az autó.

Míg korábban a C és D szegmensben, azaz a kompakt és a családi autók mezőnyében indultak a Peugeot kombijai, a márka gondolt egy merészet és a 206-ossal elhozta a nagy rakterű verziót a kisautók közé is. Az SW mai mércével is tekintélyes, közel fél köbméteres rakteret kínált, formatervének érdekessége pedig az volt, hogy a hátsó ajtók kilincsét a C oszlopra helyezték. Összesen 366 ezer kombi 206-os készült.

A Peugeot 307 már ennek az évezrednek a szülötte – 2002-ben választották az Év Autójának -, azaz akkor érkezett piacra, amikor az egyterűek már hódítottak, az SUV-k pedig készültek a piac letarolására. A Peugeot azonban ragaszkodott a korábbi formulához, és megtartotta az alacsonyabb építéssel járó előnyöket: a stabilabb, kezesebb úttartást és a kisebb homlokfelületet.

Az SW modellhez szériatartozékként járt a fix panoráma üvegtető, opcióként pedig a harmadik, kivehető üléssor. 

A 307 SW igazi térergonómiai bravúr, hiszen kompakt karosszériában sikerült elhelyezni három üléssort és hét kényelmes ülést. Érdekes módon a Peugeot a 307-est kínálta Breakként, azaz hagyományos kombiként is, üvegtető és harmadik üléssor nélkül, de szinte azonos karosszériával.

A Peugeot mai kínálatában is megingathatatlan helyük van a kombiknak. A 308 SW kategóriájának egyik legizgalmasabb formatervű képviselője, s ennél a modellnél a Peugeot visszatért ahhoz, hogy a kombit hosszabb tengelytávval (+55 mm) kínálja, mint az ötajtóst.

ILLUSZTRÁCIÓK: PEUGEOT, WHEELSAGE.ORG

A praktikus kompakt kapható öntöltő hibrid, plug-in hibrid, dízel és elektromos hajtással is – ennél senki nem ajánl szélesebb palettát.

A kínálat csúcsán pedig az 508 SW áll – plug-in hibrid hajtáslánccal. Aki hamisítatlan francia luxusra és modern technológiára vágyik, azoknak a Peugeot az 508 SW PSE modellt kínálja 360 lóerővel, állandó összkerékhajtással, modern i-Cockpit fedélzeti rendszerrel és lenyűgöző formatervvel.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.03.17
Megkezdte első sorozatgyártású elektromos légi taxijának tesztrepüléseit az amerikai Joby Aviation....
2026.03.17
 Végleges: miután a Lada német importőre fizetésképtelenné vált, most végleg beszüntette működését....
2026.03.17
A használtautó-vásárlás sokak számára komoly pénzügyi döntést jelent, ugyanakkor jelentős....
2026.03.17
Már idén életbe lép az új rendszer. ..
2026.03.17
Mintegy 15 ezer ember nem használt biztonsági övet a március 9. és 15. között zajlott országos....
2026.03.17
Az autonóm járművek körüli vita új szintre lépett: a technológiai verseny helyét egyre inkább a....
2026.03.17
Nem kicsit szegte meg a szabályokat egy járműszerelvény vezetője. ..
2026.03.17
A kihívásokkal teli piaci környezet ellenére az Audi Hungaria jó teljesítményt ért el 2025-ben,....
2026.03.17
Végső tesztfázisába ért az a japán kormányzati projekt, amely az önvezető technológiák logisztikai....
2026.03.17
A rendszer képességeit a Honda új demonstrációs laboratóriumában, a németországi Offenbachban....