napelem

Kísérlet a Föld megkerülésére napenergiával hajtott repülőgépen

2014.04.14.

Az ABB megújuló energiaforrásokhoz, fenntartható közlekedéshez és energiahatékonysághoz kapcsolódó technológiai innovációs törekvése ideális együttműködő partnerré teszi a vállalatot a Solar Impulse számára, amely elsőként kívánja körberepülni a Földet napenergiával hajtott repülőgépe segítségével.

Az ABB, az energetika és automatizálás területén a világ piacvezető vállalata bejelentette, hogy támogatni kívánja Bertrand Piccardot és André Borschberget kísérleti projektjükben, amelynek keretén belül 2015-ben napenergiával hajtott repülőgépükkel körberepülik a Földet.

A napelemes repülővel első ízben végrehajtott éjszakai repülés, valamint az Európa, a Földközi-tenger és az Egyesült Államok átrepülésére tett sikeres, rekorddöntőnek számító kísérletek a világ figyelmét már korábban ráirányították Bertrand Piccardra és André Borschbergre, illetve Solar Impulse nevű kísérleti projektjükre, amelynek segítségével bemutatták a tiszta energiatechnológiákban rejlő hatalmas lehetőségeket, valamint hogy a felfedező szellem nem ismer a lehetetlent.

A Solar Impulse csapata most a legnagyobb technológiai kihívásra készül: kizárólag napenergiával hajtott repülőgépen kívánják megkerülni a Földet.  2014. április 9-én a csapat bemutatta új repülőgépét, amellyel 2015-ben megkísérlik a Föld körberepülését.

„Társulásunk két svájci székhelyű, globális piacvezető vállalat együttműködését hozza létre, amelyeknek lételeme a technológiai és innovációs határok feszegetése egy jobb világ megteremtésének céljával” – jelentette ki Ulrich Spiesshofer, az ABB vezérigazgatója. „Hiszünk Bertrand elképzelésében, és meggyőződésünk, hogy az innovatív technológiák elsőként alkalmazásával képesek leszünk szétválasztani a gazdasági növekedés folyamatát az energiafogyasztás és a környezetterhelés fogalmaitól. Az ABB jelenleg vezető szerepet tölt be az energiahatékonyságra, a fenntartható közlekedésre és a megújuló energiaforrások alkalmazására vonatkozó megoldások fejlesztése területén, és a Solar Impulse projekthez hasonlóan, vállalatunk is folyamatosan feszegeti a technológiailag lehetséges határait.”

„Álmaim között szerepelt, hogy megnyerjem az ABB-t technológiai partnerként a Solar Impulse számára” - árulta el Bertrand Piccard, a Solar Impulse ötletgazdája és a vállalkozás elnöke. „Az energia egyre hatékonyabb felhasználásával és a természeti erőforrások megőrzésével ugyanaz a cél, a világ jobbá tétele, vezérel bennünket.”

„Mind a Solar Impulse csapatát, mind az ABB-t technológiai újítóként és úttörőként tartják számon,” jelentette ki Andre Borschberg, a Solar Impulse társalapítója és vezérigazgatója. „Mindkét társaság a tiszta energiatechnológiák alkalmazására szeretné motiválni az embereket; az ABB és a Solar Impulse – közös eredményeink érdekében – olyan kulcsfontosságú technológiai megoldások fejlesztésén fog együttműködni, mint a teljesítményelektronika területe.”

A svájci székhelyű ABB-t globális piacvezető vállalatként tartják számon a megújuló energiaforrások alkalmazásának, a fenntartható közlekedés és az energiahatékonyság fejlesztésének területén. A vállalat a világ második legjelentősebb napelemes invertergyártója és a szélenergia-szektor egyik legnagyobb beszállítója. Vezető szerepet tölt be továbbá a megújuló energiaforrásoknak a villamosenergia-hálózatokhoz való hatékony és megbízható csatlakoztatásában. A 2012-ben bemutatott, technológiai áttörésnek számító nagyfeszültségű egyenáramú megszakító lefektette a jövő hálózatának alapjait. 2014 márciusában az ABB bejelentette, hogy Kínában megépíti a világ legnagyobb, újgenerációs, elektromos autók számára készült gyorstöltő-hálózatát. Az ABB az energiahatékonyság javításán dolgozik az energiaforrások feltárása és fogyasztása között húzódó teljes értéklánc mentén. Beépített motormeghajtó-egységeik önmagukban mintegy 400 TWh mennyiségű villamosenergia-megtakarítást eredményeztek 2013-ban, amely 100 millió európai háztartás éves energiafogyasztásának megfelelő mennyiség.

Az ABB több mint 1,5 milliárd dollárt fordított kutatásfejlesztési tevékenységekre 2013-ban és világszerte mintegy 8 500 technológiai szakembert alkalmaz.

A Solar Impulse vállalkozásról

A Solar Impulse kísérleti projekt alapítója, pilótája és mozgatórugója két svájci állampolgárságú innovatív feltaláló: Bertrand Piccard (elnök) és André Borschberg (vezérigazgató), akik a kezdeményezés keretén belül megalkották az első repülőgépet, amely éjjel-nappal képes a levegőben maradni üzemanyag felhasználása és káros anyagok kibocsátása nélkül. A Solar Impulse egyedülálló kísérlet, amely érzelmeket visz a tudományos felfedezés folyamatába; egy olyan repülő laboratórium, amely innovatív technológiai megoldásokat keres a mai kor kihívásaira, illetve irányvonal, amely mindannyiunkat arra késztet, hogy merjünk úttörők lenni saját hétköznapi életünkben.

Ennek a forradalmian új technológián alapuló, szénszálas repülőgépnek a szárnyfesztávolsága megegyezik egy Boeing 747 (63,4 méter / 208 láb) repülőgép szárnyának méretével, súlya pedig egyik kisebb autóénak felel meg (1 600 kg / 3 527 font). Az elkészült modell hét év és mintegy 80 szakember, továbbá 100 partner és tanácsadó megfeszített munkájának, számításainak, szimulációs tevékenységének és tesztelési erőfeszítéseinek eredménye. Soha ezt megelőzően nem építettek még ilyen hatalmas méretű és ilyen kis súlyú repülőgépet a történelem során. A gép szárnyába beépített 12 000 napelem négy darab egyenként 10 lóerős villamosmotor számára biztosít megújuló energiaforrást. A napelemek napközben feltöltik a 400 kg / 881 font súlyú lítium akkumulátorokat, ezzel téve lehetővé a repülőgép számára az éjszakai repülést.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.05
Egy elektromos autó használata csak akkor klímasemlegesebb, mint egy belsőégésű motoros autóé, ha....
2024.05.05
Két gyermek életveszélyesen megsérült egy közlekedési balesetben Ceglédnél vasárnap - közölte az....
2024.05.05
Ennél nagyobb átalakuláson autó nem is eshet át, mint a többszörös Le Mans-i győztes hibrid Porsche....
2024.05.05
A vitorlázó gép a Turócszentmártonhoz tartozó Tomčany melletti, az Aeroklub Martin polgári társulás....
2024.05.05
Ma már alap, hogy az autóra ötvenezres garanciát adnak. Az első autóknál nem volt természetes a....
2024.05.05
Az egykori Győri Keksz- és Ostyagyár vezetőjének tiszteletére emléktáblát avattak a Széchenyi....
2024.05.05
A heti rajzunk készítője Kelemen István. Rajzának címe: Nem iszik, nem dohányzik, de... ..
2024.05.05
Idén a Beregi kör lett az Év kerékpárútja, a festői útvonalat és a bringatúrázás legfontosabb....
2024.05.05
Magyarország területén 2024. május 4-én 0 óra és 24 óra közötti időszakban a rendőrök 45 személyi....
2024.05.05
A Porsche Hungaria április 25-től visszatért a fix, forint alapú autórendeléshez, teljes....